REP-24112021/32 «Qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalangan holda qishloq xo‘jaligi ekinlarini tomchilatib sug‘orishning avtomatlashtirilgan tizimi»
Loyihaning nomi:REP-24112021/32 «Qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalangan holda qishloq xo‘jaligi ekinlarini tomchilatib sug‘orishning avtomatlashtirilgan tizimi»
Loyihaning rahbari: dotsent Majidov Taxir Shadmanovich
Loyihaning davomiyligi: 10.08.2022-10.08.2024 yy.
Loyihaning budjeti: 420 000 AQSh dollari.
Loyihaning maqsadi: qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalangan holda, avtomatlashtirilgan kompleks tomchilatib sug‘orish tizimini joriy qilish orqali, suv va energetik resurslarni tejash, qishloq xo‘jalik ekinlarini o‘z vaqtida samarali suv bilan ta’minlashdir. Natijada, qo‘shimcha qishloq xo‘jalik yerlarini o‘zlashtirish imkoniyati tug‘iladi, hosildorlik oshadi, mehnat xarajatlari kamayadi, aholining daromadlari oshishi natijasida qashshoqlik kamayadi, shunindek, mamlakatda/mintaqada oziq-ovqat xavfsizligining barqarorligi ta’minlanadi.
Loyihani joriy qilish ob’ektlari. Loyiha, Qaraqalpog‘iston Respublikasi (Qaraqalpog‘iston nasos stansiyalari va energetika boshqarmasining «Suvchilar bog‘i» yordamchi xo‘jaligi, Taxiatosh tumani) hamda Buxoro (Buxoro «Tabiiy resurslardan foydalaninsh» institutining «O’quv ilmiy markazi», Kogon tumani), Qashqadaryo (Qarshi magistral kanallardan foydalanish boshqarmasining bog‘i), Namangan («Samarqand tilla tolasi» fermer xo‘jaligining bog‘i, Yangi Namangan tumani), Surxondaryo («Minal agro» MChJning bog‘lari, Sariosiyo tumani) va Xorazm («Elyor Mirjalol» feremer xo‘jaligining bog‘lari, Bog‘ot tumani) viloyatlaridagi suv iste’molchilarining bog‘larida amalga oshiriladi. Kelajakda loyiha, O’zbekiston Respublikasi va Markaziy Osiyo davlatlarining barcha bog‘dorchilik xo‘jaliklarida ham amalga oshiriladi.
Loyihaning joriy qilish ob’ektlari O’zbekiston Respublikasi Suv xo‘jaligi vazirligi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Suv xo‘jaligi vazirligi, Irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari hamda tumanlar Irrigatsiya bo‘limlari yordamida tanlab olindi.
Loyihaning asosiy bajaruvchilari:
Tursunov Muxamad Nishanovich - loyihaning hamrahbari, O’zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi “Fizika-texnika” instituti qoshidagi «Yarim o‘tkazgichli quyosh elementlari» laboratoriyasining mudiri, t.f.d.
Kan Eduarda Klimentevich – loyihaning Ijrochi menedjeri, «TIQXMMI» MTU ”Suv energiyasi va nasos stansiyalaridan foydalanish” kafedrasi dotsenti, t.f.n.
Abdullayev Zafar Sayfutdinovich – loyihaning dasturiy ta’minoti bo‘yicha mutaxassisi, «TIQXMMI» MTU “Axborot texnologiyalari” kafedrasi mudiri, f-m.f.n.
Bozorov Elmurad – loyihaning avtomatik boshqaruv tizimini ishlab chiqish va joriy etish mutaxassisi, «TIQXMMI» MTU “Texnologik jarayonlar va ishlab chiqarishni avtomatlashtirish va boshqarish” kafedrasining dotsenti, t.f.n.
Djalilov Axmadjan – loyihaning tomchilatib sug‘orish bo‘yicha mutaxassisi, ekspert O’zbekiston Respublikasi Qurilish vazirligi qoshidagi Toshkent shahri va Toshkent viloyati Ekspertiza boshqarmasining eksperti (o‘rindoshlik asosida).

REP-24112021/32 «Автоматизированная система капельного орошения сельскохозяйственных культур с использованием возобновляемых источников энергии»
Название проекта: REP-24112021/32 «Автоматизированная система капельного орошения сельскохозяйственных культур с использованием возобновляемых источников энергии»
Руководитель проекта: Доцент Мажидов Тахир Шадманович
Продолжительность проекта: 10.08.2022-10.08.2024 гг.
Бюджет проекта: 420 000 дол.США.
Цель проекта: внедрение комплексную автоматизированную систему капельного орошения с использованием возобновляемых источников энергии, которая обеспечит сбережение энергетических и водных ресурсов, своевременное и эффективное орошение в сельском хозяйстве. В результате чего, появится возможность дополнительное освоение новых земель, повысится урожайность, снизятся затраты на рабочую силу, что сократит бедность и увеличит прибыль сельского населения, а также обеспечит устойчивость продовольственной безопасности в  стране/регионе.
Объекты внедрения: проект будет реализован на плодовых садах водопотребителей в Республике Каракалпакстан (Подсобное хозяйство «Сады водников», Управления насосных станций и энергетики Каракалпакстан, Тахиаташском районе), Бухарской («Учебный-научный центр» Бухарского института «Управления природными ресурсами», Каганском районе), Кашкадарьинской (Управление эксплуатации Каршинского магистрального канала, Касанском район), Наманганской (Фермерское хозяйство «Самаркандское золотое волокно», Ново Наманганском районе), Сурхандарьинской (ООО «Минал агро», Сариасийском районе) и Хорезмской (Фермерское хозяйство «Элёр Миржалол) областях. В будущем проект будет внедрена на всех садоводческих хозяйств Республики Узбекистан и в государствах Центральной Азии.
Объекты внедрения проекта были выбраны с помощью Министерства водного хозяйства Республики Узбекистан, Министерства Республики Каракалпакстан, бассейновых управлений ирригационных систем и районных управлений ирригации.
Основные исполнители проекта:
Турсунов Мухамад Нишанович - соруководитель проекта, заведующий лабораторией   «Полупроводниковых солнечных элементов» при  Физико-техническом Институте  Академии Наук Республики Узбекистан.
Кан Эдуарда Клименьтевич-исполнительный менеджер,доцент кафедры”Использование водной энергии и насосных станций” НИУ “ТИИИМСХ”, к.т.н.
Абдуллаев Зафар Сайфутдинович – специалист проекта по программное обеспечение, заведующий кафедры
Бозоров Элмурад - специалист проекта по разработке и внедрению автоматизированной системы управления, доцент кафедры «Автоматизации и управления технологическими процессами и производством»
Джалилова Ахмаджана– специалист проекта по капельному орошению, эксперт управления экспертизы г.Ташкента и Ташкентской области  при Минстроя РУз.(по совместительству).
Бувабеков Бахтиёр Иброхимович – исследователь проекта, базовой докторант (PhD)  НИУ «ТИИИМСХ»
Турдиев Акбарали Усмонович - исследователь проекта, магистр кафедры «Гидравлика и гидроинформатика» НИУ «ТИИИМСХ»
«Автоматизированная система капельного орошения сельскохозяйственных культур с использованием возобновляемых источников энергии» pdf