Yevropa Ittifoqining “Erasmus+” dasturi doirasida “Oliy ta’lim potentsialini oshirish” yo’nalishida 2023-yilda o’tkazilgan xalqaro tanlovda Milliy tadqiqot universitetimiz tomonidan milliy va xorijiy hamkorlar bilan birgalikda taqdim etilgan “101128871-DEBSEUz-ERASMUS-EDU-2023-CBHE. Development of the targeted Educational program for Bachelors in Solar Energy in Uzbekistan” (O’zbekistonda Quyosh energetikasi bo’yicha bakalavrlar uchun maqsadli o’quv dasturini ishlab chiqish) mavzusidagi loyiha g’olib deb topildi.
Loyihaning asosiy maqsadi: O’zbekistonda “Quyosh energetikasi” yo’nalishida bakalavrlar va mutaxassislarni kasbiy qayta tayyorlash bo’yicha innovatsion o’quv reja hamda dasturlar ishlab chiqishdan iborat.
Loyiha nomi: O’zbekistonda Quyosh energetikasi yo’nalishi bo’yicha bakalavrlar uchun maqsadli o’quv dasturlarini ishlab chiqish.
Loyiha akronimi: DEBSEUz
Loyiha sayti: https://debseuz.showcase.uz/en/
Loyiha davomiyligi: 01-11-2023 dan 31-10-2026 gacha
Grant holder: Toshkent axborot texnologiyalari universiteti (O’zbekiston)
Xamkorlar:
Italiya: Turin Politexnika Universiteti
Portugaliya: Evora Universiteti
Ispaniya: Madrid Politexnika Universiteti
Uzbekiston: “TIQXMMI" Мilliy tadqiqot universiteti, Toshkent shahridagi Turin politexnika universiteti, Jizzax politexnika instituti, Farg’ona politexnika instituti, Andijon davlat universiteti, Berdaq nomidagi Qaraqalpoq davlat universiteti hamda “Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar” vazirligi ishtirok etadilar.
Ushbu loyiha orqali Yevropa universitetlari tajribasini e’tiborga olgan holda bakalavr yo’nalishi talabalari uchun 12 ta yangi fan dasturlari yaratiladi va O’zbekistondagi 7 ta OTMlarining har birida innovatsion laboratoriyalar tashkil etiladi. Shuningdek, har yili o’quv-ilmiy konferensiyalar o’tkaziladi hamda 69 nafar professor-o’qituvchi va mutaxassislar Yevropaning hamkor universitetlarda malaka oshiradilar.
Loyihaning umumiy natijalari:
• Yevropa universitetlari tajribalari asosida quyosh energetikasi muhandislari, shuningdek quyosh energiyasidan foydalanish tizimlariga texnik xizmat ko'rsatish va ulardan foydalanish sohasi mutaxassislari uchun takomillashtirilgan o'quv standartlari va o'quv dasturlarini ishlab chiqish;
• Quyosh energetikasi sohasi bakalavr ta’lim yo’nalishlari kurslari uchun o'quv dasturlari va ularni xalqaro standartlar asosida o'qitish uslubiyatini ishlab chiqish;
• Quyosh energetikasi tizimlariga texnik xizmat ko'rsatish va ulardan foydalanish bo’yicha bakalavrlar tayyorlash o'quv dasturlarini ishlab chiqish hamda ularni xalqaro standartlar asosida o'qitish usulini ishlab chiqish;
• Quyosh energetikasi sohasiga mutaxassislarni tayyorlash, malakasini oshirish va qayta tayyorlash  o'quv kurslarini tashkil qilish;
• Yevropa universitetlari tajribasini o'rganish asosida quyosh energetikasi sohasi bo’yicha i va quyosh energetikasi tizimlariga texnik xizmat ko'rsatish hamda ularni ishlatish bo'yicha o'quv kurslarining o'quv-uslubiy materiallarini tayyorlash;
• Ishlab chiqilgan o'quv dasturlari, materiallari va usullarini tajriba-sinovdan o'tkazish, moslashtirish va o’quv jarayoniga amaliy qo’llash;
• Quyosh energetikasi bo'yicha kurslarni amaliy o'zlashtirish uchun mo'ljallangan didaktik materiallar va zamonaviy ma'lumotnomalar to'plamlarini ishlab chiqish hamda nashr etish;
• Quyosh energiyasi manbalari bo’yicha energetik mutaxassislar malakasini oshirish va qayta tayyorlash uchun yaratilgan laboratoriya asosida o'quv markazini tashkil etish va  o'quv markazning muntazam ravishda samarali faoliyatini ta’minlash;
• O'quv kurslari va dasturlarida ishtirok etish uchun ayollar, ishsizlar hamda ijtimoiy nochor qatlam vakillarini jalb qilish.
Loyiha
nomi
Koordinator Universitet- EC/UZ
hamkorlari
Loyihalarning
maqsadi
Jami
byudjet
(EUR)
DEBSEUz- Ozbekistonda Quyosh energiyasi boyicha bakalavrlar uchun
maqsadli o’quv
dasturini
ishlab chiqish
Toshkent axborot texnologiyalari universiteti (koordinator, O'zbekiston)
Turin Politexnika Universiteti (POLITO), Italiya;
De Evora Universiteti (EVORA), Portugaliya;
Madrid Politexnika Universiteti (UPM), Ispaniya;
“TIQXMMI Milliy tadqiqot universiteti (“TIQXMMIMTU), O’zbekiston;
Toshkent shahridagi Turin Politexnika universiteti (TTPU), Ozbekiston;
Jizzax Politexnika instituti (JizPI), O’zbekiston;
Farg'ona Politexnika instituti (FerPI), O’zbekiston;
Andijon davlat universiteti (ADU), O'zbekiston;
Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat Universiteti (QDU), O'zbekiston
Ushbu Loyixa quyosh energetikasi tizimini tashkil etish va boshqarish bo'yicha yuqori malakali va tajribali ixtisoslashgan mutaxassislarni Respublikada yetishmasligi muammolarini
hal etishga qaratilgan.
O'zbekiston Respublikasida quyosh energetikasi tizimlari va ularning tarkibiy qismlarini ishlatish hamda ularga texnik xizmat ko'rsatish loyihaning asosiy maqsadi hisoblanib, quyosh energetikasi bo'yicha bakalavrlar tayyorlash uchun zamonaviy o’quv dasturlari va o'quv materiallarini ishlab chiqishdan iborat.
- bakalavrlar va malaka oshirish, tayyorlash va qayta tayyorlash kurslari uchun takomillashtirilgan o'quv majmualari, o'quv dasturlari va didaktik materiallarni ishlab chiqish;
quyosh energetikasi sohasida nazariy va amaliy  faoliyat olib borish uchun innovatsion trening materiallar ishlab chiqish, shuningdek quyosh energetika tizimlariga texnik xizmat ko'rsatish va ulardan foydalanishda qo’llaniluvchi meyoriy xujjatlar ishlab chiqish;
- quyosh energetikasi bo'yicha nazariy va amaliy tayyotgarlikga bo’lgan mutaxassislarni tayyorlash, malakasini oshirish va qayta tayyorlash bo'yicha o'quv kurslarini ishlab chiqish;
- quyosh energetikasi bakalavrlari, magistrlari va soxa mutaxassislari  uchun o'quv va hamkorlik markazini tashkil etish.
676 962,00
Loyihaning kutilayotgan asosiy natijalari:
• Qayta tiklanadigan energiya manbalari (quyosh energetikasi tizimlari) bo'yicha bakalavrlar uchun 3 ECTSga mos keluvchi o'quv dasturlarini shakllantirish;
• Hamkor OTMlarning energetika soxasi bakalavr yo’nalishlarining mavjud o’quv dasturlari yangilanadi;
• Bakalavr dasturidagi 12 ta yangi kurslari uchun o’quv-uslubiy materiallar ishlab chiqiladi (72 ECTSga mos keluvchi);
• O'quv-uslubiy materiallari, amaliy hamda laboratoriya ishlarini bajarish bo'yicha qo’llanma va ko'rsatmalarni (shu jumladan video materiallar) joylashtirish uchun veb-platforma ishlab chiqiladi;
• Quyosh energetikasi tizimida qo’llashga mo’ljallangan uskunalar va avtonom elektr ta'minoti qurilmalari bilan jihozlangan innovatsion laboratoriya xonasi yaratish va ishga tushirish;
• Quyosh energetikasining turli qurilmalarini yaratish, ishlab chiqish va amalliyotga joriy etishga asoslangan hamda loyihalar bajarishga yo'naltirilgan talabalar va mutaxassislarning hamkorlik markazini faoliyatini tashkil etish;
• Qayta tiklanadigan energiya mandali elektr ta'minoti tizimlari mutaxassislari jamiyati tusish, shu jumladan energetika sohasi professor-o'qituvchilari va bitiruvchilari hamjamiyatini tashkil etish;
• Quyosh energetikasi va ushbu sohaga oid o'quv jarayonlari bo'yicha xar yili ilmiy - amaliy konferentsiya, anjumanlar, semenetlar treninglar tashkil etish, tajriba-amaliyot materiallarini ochiq nashrda chop etish.
Milliy tadqqot universitetida amalga oshirilayotgan DEBSEUz loyihasini amalga oshirish Yevropa universitetlari professor o’qituvchilari va tashkilotlari xodimlari - hamkorlarning ijobiy tajribasini hisobga olgan hamda qo'llab-quvvatlangan holda O'zbekiston Respublikasining kelajak avlodlari uchun uzluksiz, sifatli, arzon, ishonchli, barqaror va zamonaviy energiya bilan ta'minlash borasidagi ulkan vazifalarini muvaffaqiyatli hal etadi. Shu bilan birga, Loyixa mamlakatning quyosh energetikasi tizimlari professor-o’qituvchilari, mutaxassis-muhandislarini Yevropa ko’rsatrkichlari darajasida tayyorlash uchun oliy ta'limning sezilarli rivojlanishiga yordam beradi.

«101128871-DEBSEUz-ERASMUS-EDU-2023-CBHE Разработка целевой образовательной программы для бакалавров солнечной энергетики в Узбекистане»
В международном конкурсе, организованный в 2023 году по направлению «Наращивание потенциала высшего образования» по программе «ERASMUSЕвропейского Союза, Национальный исследовательский университет «Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства» с проектом на тему «101128871-DEBSEUz-ERASMUS-EDU-2023-CBHE Разработка целевой образовательной программы для бакалавров солнечной энергетики в Узбекистане» совместно с отечественными и зарубежными партнерами признан победителем.
Основная цель проекта: разработка инновационных учебных планов и программ подготовки бакалавров и профессиональной переподготовки специалистов по направлению «Солнечная энергетика» в Узбекистане.
Название проекта: Разработка целевой учебной программы для бакалавров в области солнечной энергетики в Узбекистане
Аббревиатура проекта:DEBSEUZ
Сайт проекта: https://debseuz.showcase.uz/en/
Срок реализации проекта: с 11.01.2023 по 31.10.2026.
Грантополучатель: Ташкентский университет информационных технологий (Узбекистан)
Партнеры:
Италия: Туринский политехнический университет.
Португалия: Университет Эворa
Испания: Политехнический университет Мадрида.
Узбекистан: Национальный исследовательский университет «ТИИИМСX», Туринский политехнический университет в Ташкенте, Джизакский политехнический институт, Ферганский политехнический институт, Андижанский государственный университет, Каракалпакский государственный университет имени Бердака и Министерство высшего образования, науки и инноваций.
В рамках данного проекта будут созданы 12 новых научных программ для направлении бакалавриата, на основе опыта профессоров европейских университетов, а также инновационная лаборатория в ВУЗах Республики Узбекистан, по проекту проводятся ежегодные научно-практические конференции и проходят стажировку 69 профессоров – преподавателей и специалистов в передовых ВУЗах-партнерах Европы.
Общие результаты проекта:
• разработка и совершенствование стандартов обучения и образовательных программ в области солнечной энергетики, а также методика обслуживания и эксплуатации солнечных энергетических систем на основе опыта Европейских ВУЗов;
• разработка учебных программ для направлении бакалавриата и методики их преподавания предметов в области солнечной энергетики на основе всемирно признаных  стандартов;
• разработка учебных программ и методики преподавания предметов в области обслуживания и эксплуатации солнечных энергетических систем;
• разработка учебных курсов по подготовке, повышению квалификации и переподготовке профильных специалистов по солнечной энергетики;
• разработка учебнщ-методических материалов для учебных курсов в области солнечной энергетики, а также руководящие указания по обслуживанию и эксплуатации солнечных энергетических систем на основе обмена опытом профессоров и специалистов Европейских университетов и компании;
• экспериментальная апробация, адаптация и практическое применение разработанных образовательных программ, материалов и методов в образовательные процессы ВУЗов Республики Узбекистан;
• разработка и публикация дидактических материалов и актуальных учебно-методических материалов для практического освоения курсов солнечной энергетики;
• создание учебного центра, включающего в себя коворкинг-центр для студентов, функционирующий на базе вновь созданных лаборатории, а также обеспечивающие ренинги, курсы повышения квалификации и переподготовки специалистов-энергетиков в области солнечной энергетики;
• широкое вовлечение женщин, безработных и социально незащищенных слоев населения для обучение в курсах по разработанным программам проекта.
Название Проекта
Университет-координатор EC/UZ
Партнеры проекта
Цели проектов
Общий бюджет (евро)
DEBSEUz- Разработка целевой образовательной программы для бакалавров солнечной энергии в Узбекистане
Ташкентский университет информационных технологий (координатор, Узбекистан)
Туринский политехнический университет (ПОЛИТО), Италия;
Университет ДЕ Эвора (EVORA), Португалия;
Политехнический университет Мадрида (UPM), Испания;
ТИИИМСХ Национальный исследовательский университет (ТИИИМСХ НИУ), Узбекистан;
Туринский политехнический университет в Ташкенте (ТТПУ), Узбекистан;
Джизакский политехнический институт (ДжизПИ), Узбекистан;
Ферганский политехнический институт (ФЕРПИ), Узбекистан;
Андижанский государственный университет (АГУ), Узбекистан;
Каракалпакский государственный университет (КГУ)имени Бердака ,Узбекистан;
Проект направлен на решение проблемы подготовки квалифицированных бакалавров и специалистов в области монтажа, наладки,  управления,
эксплуатация и техническое обслуживание оборудовании солнечных энергетических систем и их компонентов в Республике Узбекистан.
Основная цель проекта – разработка образовательных программ и учебных планов для подготовки бакалавров в области солнечной энергетики.
– разработка  и совершенствование стандартов обучения, образовательных программ, учебных программ бакалавриата и дидактических материалов, тренинг
материалов для обучения в области солнечной энергетики, а также обслуживания и эксплуатации солнечных энергетических систем;
– разработка учебных курсов по подготовке, повышению квалификации и переподготовке профильных специалистов в области солнечной энергетики;
– создание центра обучения и коворкинга для студентов и специалистов.
676 962,00
Ожидаемые основные результаты проекта:
• разработка 3 аккредитованные ECTS программы для направлении бакалавриата по возобновляемым источникам энергии (по устройствам и системам солнечной энергетики);
• модернизация существующие образовательные программы бакалавриата в области энергетики ВУЗов-партнеров Республики Узбекистан;
• разработка 12 новых курсов напрвлении бакалавриата в области энергетики (72 ECTS);
• разработка веб-платформа для размещения учебных материалов и методических рекомендаций по практическим занятиям и лабораторным работам (включая книги, учебно-методические пособия, видеоматериалы);
• создание инновационной учебно-научно-практической лаборатории, оснащенной оборудованиями и устройствами, предназначенными для использования в системе солнечной энергетики;
• организация центра сотрудничества студентов и специалистов, ориентированного на практической разработки и внедрения элементов и устройств солнечной энергетики и ориентированные на выполнение теоретические и прикланые проекты;
• создание сообщества экспертов в области систем электроснабжения по возобновляемых источников энергии, в том числе сообщества профессоров- преподавателей, а также выпускников ВУЗов, специалистов энергетического сектора Республики;
• организация ежегодных научно-практических конференций, семинаров-тренингов по солнечной энергетики и образовательных процессов, связанных с этой сферой, содействие на опубликорвание результатов экспериментально-практических исследовании на прлатформе Проекта.
Реализация проекта DEBSEUz в Национальном исследовательском университете «Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства», при поддержке и с учетом положительного опыта Европейских ВУЗов-партнеров и компании, позволит успешно решить задачи Республики Узбекистан по обеспечению надежного, бесперерывного бесперепойного, устойчивого и бесопасного энегоснабжения,  способствует развитие высшего образования в прецессе подготовки и переподготовке квалифицированных профессоров-преподавателей, специалистов-инженеров в области солнечной энергетики на уровне Европейских показателей.