«TIQXMMI» Milliy tadqiqot universitetida «Er resurslari va kadastr» hamda «Ekologiya va huquq» fakultetlari professor-o‘qituvchilari va xodimlari ishtirokida «Kiberxavfsizlik va ma’lumotlar maxfiyligini saqlash, axborot almashish madaniyati» mavzusida profilaktik tadbirlar o‘tkazildi.
Uchrashuvlarda universitet rektori maslahatchisi Anvar Abdusamatov ishtirok etib, bugungi raqamli muhitda kiberxavfsizlik qoidalariga rioya qilish, shaxsiy va xizmatga oid ma’lumotlarni himoya qilish hamda axborot almashishda ehtiyotkorlikka alohida e’tibor qaratish zarurligini ta’kidladi.
Tadbirlar davomida kiberfiribgarlik, soxta havolalar, shubhali xabarlar va qalbaki akkauntlardan himoyalanish, elektron pochta, messenjerlar va ijtimoiy tarmoqlardan xavfsiz foydalanish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, murakkab parollardan foydalanish, ikki bosqichli autentifikatsiyani joriy etish, shubhali fayl va havolalarni ochmaslik hamda xizmatga oid maxfiy ma’lumotlarni himoya qilish bo‘yicha amaliy tavsiyalar berildi.
Tadbirlar yakunida ishtirokchilarning savollariga javoblar berilib, axborot xavfsizligi va kiberxavfsizlik madaniyatini yanada yuksaltirish bo‘yicha fikr va takliflar almashildi.

В Национальном исследовательском университете "ТИИИМСХ" с участием профессоров-преподавателей и сотрудников факультетов "Земельные ресурсы и кадастр" и "Экология и право" проведены профилактические мероприятия на тему "Кибербезопасность и сохранение конфиденциальности данных, культура обмена информацией."
На встречах принял участие советник ректора университета Анвар Абдусаматов, который подчеркнул необходимость соблюдения правил кибербезопасности в современной цифровой среде, защиты личных и служебных данных, а также особого внимания к осторожности при обмене информацией.
В ходе мероприятий обсуждались вопросы защиты от кибермошенничества, фейковых ссылок, подозрительных сообщений и фейковых аккаунтов, безопасного использования электронной почты, мессенджеров и социальных сетей.
Также были даны практические рекомендации по использованию сложных паролей, внедрению двухэтапной аутентификации, предотвращению открытия подозрительных файлов и ссылок, защите конфиденциальной информации, связанной с сервисом.
В завершение мероприятия были даны ответы на вопросы участников, состоялся обмен мнениями и предложениями по дальнейшему повышению культуры информационной безопасности и кибербезопасности.