Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Shanxay hamkorlik tashkiloti Davlat rahbarlari kengashi yigʻilishidagi nutqi
01.09.2026
Hurmatli Sadir Nurgʻojoyevich!
Qirgʻiz Respublikasi Prezidenti, hurmatli Sadir Nurgʻojoyevich Japarovga samimiy qabul va sammitni yuksak darajada tashkil etgani uchun chin dildan minnatdorlik izhor etaman.
Qardosh qirgʻiz xalqini davlat suverenitetining 35 yilligi bilan samimiy muborakbod etaman.
Biz Qirgʻizistonning ishonch bilan jadal rivojlanib borayotgani va uning xalqaro maydondagi nufuzi izchil mustahkamlanayotganini koʻrib turganimizdan mamnunmiz.
Oʻzbekiston Respublikasining Mustaqilligi kuni munosabati bilan bildirilgan ezgu tilaklar uchun barchangizga minnatdorlik bildiraman.
Qozogʻiston Respublikasi Qurultoyining birinchi sessiyasi ochilishi munosabati bilan hurmatli Qosim-Jomart Kemelevich Toqayevga bildirilgan tabriklarga qoʻshilaman.
Hurmatli majlis ishtirokchilari!
Biz Qirgʻizistonning Shanxay hamkorlik tashkilotiga raisligi davrida erishilgan samarali natijalarni yuksak baholaymiz, bugungi majlis kun tartibi va qarorlar loyihalarini qoʻllab-quvvatlaymiz.
Ushbu sammit ShHT tashkil etilganining 25 yilligi nishonlanayotgan yilda boʻlib oʻtmoqda.
Hamkasblarimning oʻtgan chorak asr davomida ushbu tashkilot oʻzining zarurligi va samaradorligini namoyon etdi degan fikrlariga toʻliq qoʻshilaman.
Tashkilot “Shanxay ruhi” tamoyillariga amal qilgan holda, teng huquqli muloqotni taʼminladi, mintaqaviy barqarorlik va mamlakatlarimizning barqaror rivojlanishiga koʻmaklashdi.
Oʻzbekiston ShHT tashkil etilgan dastlabki kunlardan boshlab uning ochiq, bloklardan xoli va tinchliksevar hamkorlik platformasi sifatida mustahkamlanishini izchil qoʻllab-quvvatlab kelmoqda.
Biz hamkorligimiz markazida ShHTning geografik va strategik oʻzagi boʻlgan Markaziy Osiyo turganini alohida qadrlaymiz.
Uchrashuvimiz geosiyosiy boʻlinish, ishonch taqchilligi ortib borayotgan, mojarolar keskinlashayotgan va xalqaro huquq yemirilayotgan bir davrda oʻtmoqda.
Yaqin Sharqdagi vaziyatning rivoji alohida tashvish uygʻotmoqda.
Biz mintaqada muloqotni qayta tiklash va keskinlikni yumshatishning qatʼiy tarafdorimiz.
ShHT oldida turgan eng dolzarb vazifalarga toʻxtalib oʻtmoqchiman.
Bugungi kunda nafaqat yuzaga kelayotgan muammolarni samarali hal etish, balki uzoq muddatli istiqbolda Tashkilotni qanday holda koʻrishni istashimizni aniq tasavvur qilishimiz ham muhimdir.
Davlatlarimizning raqobatbardoshligi ularning salohiyatlarini birlashtirish va birgalikda rivojlanish uchun yangi imkoniyatlar yaratishga tayyorligiga toʻgʻridan-toʻgʻri bogʻliq.
Ishonchim komilki, ShHT mamlakatlarining ulkan insoniy, tabiiy, ishlab chiqarish va intellektual resurslari, eng avvalo, xalqlarimiz farovonligini yuksaltirishga xizmat qilishi lozim.
Shu bois, “ShHT – 2040: umumiy taraqqiyot makoni” konseptual qarashini ishlab chiqishga kirishishni taklif etaman.
Uning asosiy maqsadi investitsiyalar, texnologiyalar va bilimlar erkin almashiniladigan, yirik infratuzilma va sanoat loyihalari amalga oshiriladigan, mintaqalar, biznes va odamlar oʻrtasidagi toʻgʻridan-toʻgʻri aloqalar kengayib boradigan oʻzaro bogʻliq va barqaror makonni shakllantirishdan iborat boʻlishi lozim.
Iqtisodiy soha ShHT samaradorligining muhim ustuvor yoʻnalishi va bosh koʻrsatkichi hisoblanadi.
Soʻnggi yillarda biznes hamkorligimizning geografiyasi va yoʻnalishlari barqaror ravishda kengayib bormoqda.
Oʻzbekistonda ShHT mamlakatlari bilan birgalikda bir yarim mingdan ortiq qoʻshma loyihalar amalga oshirilmoqda, oʻzaro savdo va investitsiyalar hajmi ortmoqda.
Ushbu dinamikani koʻp tomonlama qoʻshilgan qiymat zanjirlarini barqaror rivojlantirishga yoʻnaltirish zarur.
Shu maqsadda maxsus iqtisodiy zonalar, ishlab chiqarish jarayonlari, sotuv bozorlari va logistikani birlashtiradigan ShHT Sanoat kooperatsiyasi xaritasini ishlab chiqishni taklif etamiz.
Natijada biznes, investorlar va davlat tuzilmalari uchun amalda universal raqamli darcha paydo boʻladi.
Hozirning oʻzidayoq umumiy tamoyillarni kelishish bosqichidan ShHT Taraqqiyot bankini amalda ishga tushirishga oʻtish zarur deb hisoblaymiz.
Ushbu institut faoliyati umummintaqaviy ahamiyatga ega boʻlgan, hayotga tatbiq etish uchun tayyor investitsiya takliflariga tayanishi lozim.
Hukumat rahbarlari kengashi transport, energetika, sanoat kooperatsiyasi va raqamli infratuzilma sohalaridagi ustuvor loyihalar portfelini tanlashni boshlashi kerak.
Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin janoblarining Sunʼiy intellekt sohasida hamkorlik boʻyicha butunjahon tashkilotini tashkil etish toʻgʻrisidagi tashabbusini olqishlaymiz.
Oʻylaymanki, ShHT ushbu yangi texnologik alyansning birinchi hamkorlari qatorida boʻlishi kerak.
Sunʼiy intellektni rivojlantirish borasidagi saʼy-harakatlarimizni birlashtirish maqsadida ShHTning ochiq koʻp tilli maʼlumotlar korpusini shakllantirish toʻgʻrisida qaror qabul qilishni ham taklif etamiz.
Bundan tashqari, kelgusi yili Toshkentda ShHTning sunʼiy intellekt va yangi raqamli yechimlar boʻyicha forumini oʻtkazishga tayyormiz.
Aziz doʻstlar!
Iqlim oʻzgarishi bilan bogʻliq xavf-xatarlar mamlakatlarimizning oziq-ovqat, suv va energetik xavfsizligiga tobora koʻproq taʼsir koʻrsatmoqda.
Yuzaga kelgan vaziyat ShHT doirasida oʻzaro chambarchas bogʻliq ushbu masalalar boʻyicha yagona kun tartibini shakllantirish zaruratini taqozo etmoqda.
Ushbu kun tartibini ilgari surish maqsadida ShHTning kompleks dasturlarni, texnologiyalar va ilgʻor bilimlar almashinuvini muvofiqlashtiradigan ixtisoslashgan mexanizmini tashkil etishni taklif etamiz.
2035-yilga qadar suv va energetika samaradorligi sohasida ShHTning texnologik hamkorlik dasturini ishlab chiqish bu yoʻnalishdagi qadamlardan biri boʻlishi mumkin.
Xalqaro transport yoʻlaklarining keng tarmoqli tizimini shakllantirishni davom ettirish oʻta muhimdir.
ShHTga aʼzo davlatlarning temir yoʻl makonlari integratsiyasi boʻyicha kengash taʼsis etishni maqsadga muvofiq deb hisoblayman. Logistika infratuzilmasini rivojlantirishni muvofiqlashtirish va milliy transport tizimlarining choksiz oʻzaro bogʻlanishini taʼminlashni uning ustuvor vazifasi sifatida koʻramiz.
Afgʻonistonda tinchlik va barqarorlikka saqlash mintaqamiz xavfsizligi va taraqqiyoti uchun fundamental ahamiyatga ega.
Barchamizga yaratuvchan mintaqaviy jarayonlarga integratsiyalashgan, farovon qoʻshni mamlakat kerak.
Xavfsizlik va iqtisodiy hamkorlikning keng koʻlamli masalalarini muhokama qilish uchun ShHTning Afgʻoniston bilan muntazam muloqotini qayta tiklash vaqti keldi.
Ishonchim komilki, bugun ShHT Xartiyasiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risidagi bayonnoma, shuningdek, Universal markaz va Antinarkotik markaz to‘g‘risidagi nizomlarning qabul qilinishi Tashkilotimizning institutsional rivojlanishida yangi bosqichni boshlab beradi.
Toshkent shahrida Xavfsizlikka tahdid va xatarlarga qarshi kurashish bo‘yicha universal markazning samarali faoliyat yuritishi uchun barcha zarur shart-sharoitlarni yaratamiz.
Madaniy-gumanitar hamkorlik bizning oʻzgarmas ustuvor yoʻnalishimiz boʻlib qolmoqda.
Xalqlarimiz oʻrtasidagi doʻstlik rishtalarini yanada mustahkamlash maqsadida 2028-2030-yillarga moʻljallangan anʼanaviy sanʼat va nomoddiy madaniy merosni asrab-avaylash hamda ommalashtirish boʻyicha hamkorlik dasturini tayyorlashni taklif etaman.
Soʻzimning yakunida Pokiston Islom Respublikasining Shanxay hamkorlik tashkilotiga raislik qilishdek masʼuliyatli vazifani qabul qilib olgani munosabati bilan hurmatli Shahboz Sharif janoblariga bildirilgan tabrik soʻzlariga qoʻshilaman.
Oʻzbekiston bundan buyon ham keng mintaqamiz barqarorligi va ravnaqi yoʻlida oʻzaro hurmat, yaxshi qoʻshnichilik va ishonch ruhini mustahkamlashga oʻz hissasini qoʻshishga tayyor.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на заседании Совета глав государств Шанхайской организации сотрудничества
Уважаемый Садыр Нургожоевич!
Выражаю искреннюю признательность Президенту Кыргызской Республики уважаемому Садыру Нургожоевичу Жапарову за теплый прием и прекрасную организацию саммита.
Сердечно поздравляю братский кыргызский народ с 35-летием государственного суверенитета. Мы рады видеть убедительную динамику развития Кыргызстана и последовательное укрепление его авторитета на международной арене.
Благодарю всех за добрые пожелания по случаю празднования Дня независимости Республики Узбекистан.
Присоединяюсь к поздравлениям в адрес уважаемого Касым-Жомарта Кемелевича Токаева в связи с открытием первой сессии Курултая Республики Казахстан.
Уважаемые участники заседания!
Мы высоко оцениваем плодотворные итоги председательства Кыргызстана в Шанхайской организации сотрудничества, поддерживаем повестку дня и проекты решений сегодняшнего заседания.
Нынешний саммит проходит в год 25-летия создания ШОС.
Полностью согласен с оценками моих коллег, что время доказало востребованность этой площадки и эффективность такого формата. Руководствуясь принципами «Шанхайского духа», организация обеспечила равноправный диалог, содействовала региональной стабильности и устойчивому развитию наших стран.
Узбекистан с первых дней основания ШОС последовательно поддерживает ее укрепление в качестве открытой, внеблоковой и миролюбивой платформы взаимодействия.
Мы особо ценим, что в фокусе нашего сотрудничества находится Центральная Азия – географическое и стратегическое ядро ШОС.
Наша встреча проходит в эпоху геополитического раскола, растущего дефицита доверия, обострения конфликтов и эрозии международного права.
Особую обеспокоенность вызывает развитие ситуации на Ближнем Востоке.
Мы твердо выступаем за возобновление диалога и деэскалацию в регионе.
Хотел бы перейти к наиболее актуальным задачам, стоящим перед ШОС. Сегодня важно не только эффективно решать возникающие проблемы, но и ясно понимать, какой мы хотим видеть Организацию в долгосрочной перспективе.
Конкурентоспособность наших государств будет напрямую зависеть от готовности объединять потенциалы и создавать новые возможности для совместного развития.
Убежден, что огромные человеческие, природные, производственные и интеллектуальные ресурсы стран ШОС должны работать прежде всего на повышение уровня благополучия наших народов.
В этой связи предлагаю приступить к разработке концептуального видения «ШОС – 2040: пространство общего развития». Его главной целью должно стать формирование взаимосвязанного и устойчивого пространства, где свободно происходит обмен инвестициями, технологиями и знаниями, реализуются крупные инфраструктурные и промышленные проекты, расширяются прямые связи между регионами, бизнесом и людьми.
Важным приоритетом и главным показателем эффективности ШОС является экономическое измерение.
В последние годы стабильно расширяются география и направления нашего делового сотрудничества. В Узбекистане реализуется более полутора тысяч совместных проектов со странами ШОС, увеличиваются объемы взаимной торговли и инвестиций. Необходимо направить эту динамику в развитие устойчивых многосторонних цепочек добавленной стоимости.
В этих целях предлагаем разработать Карту промышленной кооперации ШОС, которая объединит специальные экономические зоны, производственные процессы, рынки сбыта и логистику. Фактически появится универсальное цифровое окно для бизнеса, инвесторов и государственных структур.
Считаем необходимым уже сейчас перейти от согласования общих принципов к практическому запуску Банка развития ШОС.
Работа этого института должна опираться на созревшие инвестиционные предложения, имеющие общерегиональное значение. Совету глав правительств нужно начать комплектование портфеля первоочередных проектов в сферах транспорта, энергетики, промышленной кооперации и цифровой инфраструктуры.
Приветствуем инициативу Председателя КНР господина Си Цзиньпина о создании Всемирной организации по сотрудничеству в области искусственного интеллекта. Полагаю, что ШОС должна быть в числе первых партнеров этого нового технологического Альянса.
В целях объединения наших усилий по развитию искусственного интеллекта предлагаем также принять решение о формировании Открытого многоязычного корпуса данных ШОС.
Кроме того, готовы в следующем году провести в Ташкенте Форум ШОС по искусственному интеллекту и новым цифровым решениям.
Климатические вызовы все больше влияют на продовольственную, водную и энергетическую безопасность наших стран. Сложившаяся ситуация диктует необходимость формирования в рамках ШОС единой повестки по этим тесно взаимосвязанным вопросам.
Для ее продвижения предлагаем создать профильный механизм ШОС, который будет координировать комплексные программы, обмен технологиями и передовыми знаниями. Одним из шагов в этом направлении может стать разработка Программы технологического сотрудничества ШОС в сфере водной и энергетической эффективности до 2035 года.
Критически важно продолжить формирование разветвленной системы международных транспортных коридоров.
Считаю целесообразным учредить Совет по интеграции железнодорожных пространств государств-членов ШОС. Его приоритетной задачей видим координацию развития логистической инфраструктуры и обеспечение бесшовного сопряжения национальных транспортных систем.
Фундаментальное значение для безопасности и развития нашего региона имеет сохранение мира и стабильности в Афганистане. Всем нам нужна благополучная соседняя страна, интегрированная в созидательные региональные процессы.
Настало время возобновить регулярный диалог ШОС с Афганистаном для обсуждения широкого круга вопросов безопасности и экономического взаимодействия.
Убежден, что принятие сегодня Протокола о внесении изменений и дополнений в Хартию ШОС, а также положений об Универсальном центре и Антинаркотическом центре знаменует собой начало нового этапа институционального развития нашей Организации.
Заверяю, что мы создадим все необходимые условия для эффективной деятельности Универсального центра по противодействию вызовам и угрозам безопасности в Ташкенте.
Нашим неизменным ориентиром остается культурно-гуманитарное сотрудничество.
В поддержку дальнейшего укрепления дружественных уз наших народов предлагаю подготовить Программу сотрудничества по сохранению и популяризации традиционного искусства и нематериального культурного наследия на 2028-2030 годы.
В заключение хочу присоединиться к поздравлениям в адрес уважаемого господина Шахбаза Шарифа в связи с принятием Исламской Республикой Пакистан ответственной миссии председательства в Шанхайской организации сотрудничества.
Узбекистан готов и впредь вносить свой вклад в укрепление духа взаимного уважения, добрососедства и доверия – во имя стабильности и процветания нашего обширного региона.