Mamlakatda kichik va mikro gidroelektr stansiyalari tarmog‘i rivojlantiriladi
“Mamlakatda kichik va mikro gidroelektr stansiyalari tarmog‘ini rivojlantirishning navbatdagi chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–298-son, 19.08.2026-y.) qabul qilindi.
🔎 Qarorga ko‘ra, 2027-yil 1-fevralgacha salohiyatli kichik va mikro GES loyihalarini aniqlash, amalga oshirish va ekspluatatsiya qilish jarayonlarini muvofiqlashtirish va monitoring qilish maqsadida raqamli platforma ishlab chiqiladi.
✅ Kichik va mikro GESlarni loyihalash, qurish va ekspluatatsiya qilishda atrof-muhitga oid va ijtimoiy talablar majburiy tartibda inobatga olinishi belgilandi.
🔘 Quvvati 5 MVtgacha bo‘lgan kichik va mikro GESlarni qurish bo‘yicha loyiha tashabbuskorlarini aniqlash maqsadida Energetika vazirligi buyurtmasi asosida “E-auksion” elektron savdo maydonchasida ishlab chiqarilgan elektr energiyasini sotib olish tarifini pasaytirib borish yuzasidan o‘tkaziladigan elektron auksionda boshlang‘ich narx bilan birgalikda eng quyi narxni ham belgilash tartibi joriy etiladi.
📖 Bunda narxlar II guruh iste’molchilari uchun belgilangan tarifga nisbatan quyidagicha o‘rnatiladi:
🔹 quvvati 500 kVtgacha bo‘lgan mikro GESlarga – boshlang‘ich narxi 150 foiz, eng quyi narxi 50 foiz miqdorida;
🔹 quvvati 500 kVtdan 2 MVtgacha bo‘lgan kichik GESlarga – boshlang‘ich narxi 120 foiz, eng quyi narxi 40 foiz miqdorida;
🔹 quvvati 2 MVtdan 5 MVtgacha bo‘lgan kichik GESlarga – boshlang‘ich narxi 100 foiz, eng quyi narxi 30 foiz miqdorida.
📚 2026/2027-o‘quv yilidan boshlab kichik quvvatli yashil energiya yo‘nalishlari, jumladan, kichik gidroenergetika uchun yuqori malakali kadrlarni tayyorlashni oliy ta’lim tashkilotlarida dual ta’lim tizimi asosida joriy etiladi.

В стране будет развиваться сеть малых и микро гидроэлектростанций
Принято Постановление Президента "Об очередных мерах по развитию сети малых и микро гидроэлектростанций в стране" (ПП-298 от 19.08.2026 г.).
🔎 Согласно постановлению, до 1 февраля 2027 года будет разработана цифровая платформа для координации и мониторинга процессов выявления, реализации и эксплуатации потенциальных проектов малых и микро ГЭС.
✅ Определено, что при проектировании, строительстве и эксплуатации малых и микро ГЭС в обязательном порядке должны учитываться экологические и социальные требования.
🔘 В целях определения инициаторов проектов по строительству малых и микроГЭС мощностью до 5 МВт внедряется порядок определения минимальной цены наряду со стартовой ценой на электронном аукционе, проводимом на электронной торговой площадке "E-auksion" по заказу Министерства энергетики по снижению тарифа на покупку произведенной электроэнергии.
📖 При этом цены устанавливаются по отношению к тарифу, установленному для потребителей II группы:
🔹 на микро ГЭС мощностью до 500 кВт - стартовая цена в размере 150 процентов, минимальная цена - 50 процентов;
🔹 малых ГЭС мощностью от 500 кВт до 2 МВт - стартовая цена в размере 120 процентов, минимальная цена - 40 процентов;
🔹 на малые ГЭС мощностью от 2 МВт до 5 МВт - стартовая цена в размере 100 процентов, минимальная цена - 30 процентов.
📚 С 2026/2027 учебного года подготовка высококвалифицированных кадров для направлений зеленой энергетики малой мощности, в том числе малой гидроэнергетики, будет внедрена в высших образовательных организациях на основе системы дуального образования.