"Suv xo‘jaligi va melioratsiya" yo‘nalishi 3-kurs talabalari malakaviy amaliyotning birinchi bosqichining yakuniy HISOBOTI
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 2-apreldagi PQ-122-son qarori ijrosini ta’minlash, shuningdek talaba-yoshlarning kasbiy bilim va ko‘nikmalarini amaliyot bilan mustahkamlash, ularni ishlab chiqarish jarayonlariga keng jalb etish maqsadida universitet rektorining 2026-yil 24-apreldagi 441/t-sonli buyrug‘i asosida Gidromelioratsiya fakulteti 3-bosqich talabalari uchun malakaviy amaliyot tashkil etildi. Irrigatsiya va melioratsiya kafedrasiga biriktirilgan 60812300 – "Suv xo‘jaligi va melioratsiya" ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha jami 56 nafar 3-kurs talabasi respublikaning turli hududlaridagi irrigatsiya-tizim boshqarmalari ("ITHB"), meliorativ ekspeditsiyalar, suv yetkazib berish xizmatlari hamda boshqa sohaga oid tashkilotlarda amaliyot o‘tamoqda. Xususan, talabalar Norin-Qoradaryo, Amu-Buxoro, Sirdaryo-So‘x, Quyi Sirdaryo, Jizzax meliorativ ekspeditsiyasi, Chirchiq-Ohangaron, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Suv xo‘jaligi vazirligi, Amu-Qashqadaryo, Amu-Surxon, Zarafshon va Chapqirg‘oq Amudaryo "ITHB"lari kabi yetakchi muassasalarga biriktirilgan bo‘lib, ularning har biriga kafedraning tajribali professor-o‘qituvchilari amaliyot rahbari sifatida biriktirilgan. Harbiy kafedrada tahsil olayotgan talabalar uchun esa amaliyot alohida tartibda — "4+2" tizimi asosida ikki qismga bo‘lib tashkil etildi. Bu bilan ularning harbiy tayyorgarlik mashg‘ulotlari va o‘quv amaliyoti o‘rtasida uzviylik ta’minlandi. Amaliyot davomida talabalar suv xo‘jaligi tarmog‘ining amaliy faoliyati, sug‘orish tizimlarini boshqarish, meliorativ tadbirlar va suv resurslarini boshqarish sohasidagi zamonaviy jarayonlar bilan bevosita tanishib, olingan bilimlarni birinchi bosqich yakunlari bo‘yicha talabalarning hisobotlari 2026-yil 19-20-avgust kunlari G-501-xonada o‘tkaziladi. Himoya komissiyasi talabalarning amaliyot davomida to‘plagan bilim va ko‘nikmalarini, tayyorlagan hisobot materiallarini hamda amaliy topshiriqlar bajarilishini har tomonlama baholab berdi.
Ta’kidlash joizki, talabalarning yo‘lkira, yashash va kunlik xarajatlari O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining zaxira jamg‘armasi hisobidan Iqtisodiyot va moliya vazirligi orqali ajratilgan mablag‘lar hisobidan qoplanmoqda — bu esa dual ta’lim tizimini amalga oshirishda talabalar uchun qulay shart-sharoit yaratilganidan dalolat beradi. Malakaviy amaliyotning ikkinchi bosqichi 2026/2027 o‘quv yilining 2-sentyabrdan 14-noyabrgacha davom etadi.

ИТОГОВОЙ ОТЧЕТ первого этапа квалификационной практики студентов 3-го курса по направлению "Водное хозяйство и мелиорация"
В целях обеспечения исполнения постановления Президента Республики Узбекистан от 2 апреля 2026 года No ПП-122, а также укрепления профессиональных знаний и навыков студенческой молодежи на практике, их широкого вовлечения в производственные процессы, на основании приказа ректора университета No 441/т от 24 апреля 2026 года была организована квалификационная практика для студентов 3-го курса факультета гидромелиорации. Всего 56 студентов 3-го курса направления образования 60812300 - "Водное хозяйство и мелиорация," закрепленных за кафедрой ирригации и мелиорации, проходят практику в ирригационно-системных управлениях (ИСУ), мелиоративных экспедициях, службах водоснабжения и других профильных организациях в различных регионах республики. В частности, студенты закреплены за такими ведущими учреждениями, как Нарын-Карадарьинская, Аму-Бухарская, Сырдарьинско-Сохская, Нижне-Сырдарьинская, Джизакская мелиоративная экспедиция, Чирчик-Ахангаранская, Министерство водного хозяйства Республики Каракалпакстан, Аму-Кашкадарьинская, Аму-Сурханская, Зарафшанская и Левобережная Амударьинская "ИТБ," к каждому из которых в качестве руководителей практики закреплены опытные профессора-преподаватели кафедры. Для студентов, обучающихся на военной кафедре, практика была организована в отдельном порядке - на основе системы "4+2" в две части. Тем самым была обеспечена непрерывность между их военной подготовкой и учебной практикой. В ходе практики студенты непосредственно ознакомятся с практической деятельностью водохозяйственной отрасли, управлением ирригационными системами, мелиоративными мероприятиями и современными процессами в области управления водными ресурсами, а отчеты студентов по итогам первого этапа будут представлены 19-20 августа 2026 года в кабинете Г-501. Защитная комиссия всесторонне оценила знания и навыки студентов, полученные в ходе практики, подготовленные ими отчетные материалы и выполнение практических заданий.
Следует отметить, что стоимость проезда, проживания и суточные расходы студентов покрываются за счет средств, выделенных через Министерство экономики и финансов из резервного фонда Кабинета Министров Республики Узбекистан, что свидетельствует о создании благоприятных условий для студентов при реализации системы дуального образования. Второй этап квалификационной практики продлится со 2 сентября по 14 ноября 2026/2027 учебного года.