Tashrifda dotsent G‘uzal Eshchanova, professor Komil Astanaqulov, professor Faxriddin Karshiyev, Kamron Ulug‘bekov va Gulhayo Jamolova ishtirok etdilar. Safar davomida delegatsiya Vena shahrining eng mashhur va sayyohlar gavjum tashrif buyuradigan maskanlari bilan yaqindan tanishdi. Jumladan, shaharning markaziy qismidagi Stephansplatz maydoni va Stephansplatz metro bekati, muhtasham Avliyo Stefan sobori (St. Stephen’s Cathedral), tarixiy Hofburg saroyi, mashhur Graben ko‘chasi hamda Kärntner Straße kabi sayyohlik hududlarida bo‘ldilar.
Shuningdek, delegatsiya Vena shahrining o‘ziga xos tarixiy me’morchiligi, qadimiy binolari, madaniy obidalari va zamonaviy shahar infratuzilmasi bilan yaqindan tanishish imkoniyatiga ega bo‘ldi. Shahar markazidagi gavjum maydon va ko‘chalarda Yevropaning turli mamlakatlaridan kelgan sayyohlar bilan bir qatorda, Vena shahrining o‘ziga xos madaniy muhiti ham delegatsiya a’zilarida katta taassurot qoldirdi.
Budapeshtdan Avstriyaga Shengen hududidagi Vena shahriga amalga oshirilgan ushbu tashrif xalqaro malaka oshirish jarayonining mazmunli qismlaridan biri bo‘ldi. Safar ishtirokchilarga nafaqat Avstriyaning tarixiy va madaniy merosi bilan tanishish, balki Yevropaning zamonaviy shahar infratuzilmasi, jamoat transporti va turizm sohasidagi tajribasini bevosita kuzatish imkonini berdi.
Mazkur tashrif delegatsiya a’zolarining dunyoqarashini kengaytirish, xalqaro tajribalarini boyitish va turli madaniyatlar bilan yaqindan tanishish uchun muhim imkoniyat bo‘ldi. Vena shahrining tarix va zamonaviylik uyg‘unlashgan betakror muhiti ishtirokchilarda unutilmas taassurotlar qoldirdi.

Визит в Австрию: из Будапешта в Вену, один из центров Шенгенской зоны
В рамках международного курса повышения квалификации делегация из Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ" из Будапешта (Венгрия) посетила Вену (Австрия).
В визите приняли участие доцент Гузал Эшчанова, профессор Комил Астанакулов, профессор Фахриддин Каршиев, Камрон Улугбеков и Гулхаё Жамолова. В ходе поездки делегация ознакомилась с самыми популярными и посещаемыми туристами достопримечательностями Вены. В частности, площадь Стефаншплац в центральной части города и станция метро Стефаншплац, величественный собор Святого Стефана (Св. Stephen's Cathedral), исторического дворца Хофбург, знаменитой улицы Грабен и Кярнтнер Штрассе.
Делегация также имела возможность ознакомиться с уникальной исторической архитектурой, древними зданиями, памятниками культуры и современной городской инфраструктурой Вены. Наряду с туристами из разных стран Европы на оживленных площадях и улицах в центре города, члены делегации были впечатлены уникальной культурной атмосферой Вены.
Этот визит из Будапешта в Австрию, в Вену, в Шенгенскую зону, стал одной из содержательных частей международного процесса повышения квалификации. Поездка позволила участникам не только ознакомиться с историческим и культурным наследием Австрии, но и непосредственно наблюдать за европейским опытом в области современной городской инфраструктуры, общественного транспорта и туризма.
Данный визит стал важной возможностью для членов делегации расширить свой кругозор, обогатить международный опыт и ближе познакомиться с различными культурами. Неповторимая атмосфера Вены, сочетающая в себе историю и современность, оставила у участников незабываемые впечатления.