«Mamlakatda kichik va mikro gidroelektr stansiyalari tarmog‘ini rivojlantirishning navbatdagi chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi Prezident qarorida belgilangan vazifalarni amalga oshirish bo‘yicha «TIQXMMI» Milliy tadqiqot universitetida muhokama o‘tkazildi.
Unda professor-o‘qituvchilar, soha mutaxassislari hamda mas’ullar ishtirok etdi.
Muhokama davomida:
— kichik va mikro GESlar tarmog‘ini raqamlashtirish va «aqlli» boshqaruv tizimlarini joriy etish;
— ta’lim dasturlariga Digital Twin, ma’lumotlar tahlili va sun’iy intellekt texnologiyalarini integratsiya qilish;
— gidrologik ma’lumotlarni tahlil qilish, suv oqimini prognozlash va GESlar ishlashini optimallashtirish;
— ilmiy ishlanmalarni amaliyotga joriy etish va soha korxonalari bilan hamkorlikni kuchaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Yakunda Prezident qarorida belgilangan vazifalarni universitetning ta’lim, ilm-fan va amaliy faoliyatiga integratsiya qilish, zamonaviy muhandis kadrlar tayyorlash hamda sohada raqamli texnologiyalardan samarali foydalanish bo‘yicha ustuvor vazifalar belgilab olindi.

В Национальном исследовательском университете "ТИИИМСХ" состоялось обсуждение реализации задач, определенных в постановлении Президента "Об очередных мерах по развитию сети малых и микрогидроэлектростанций в стране."
В нем приняли участие профессора и преподаватели, специалисты отрасли и ответственные лица.
В ходе обсуждения:
- цифровизация сети малых и микро ГЭС и внедрение "умных" систем управления;
- интеграция технологий Digital Twin, анализа данных и искусственного интеллекта в образовательные программы;
- анализ гидрологических данных, прогнозирование стока воды и оптимизация работы ГЭС;
- рассмотрены вопросы внедрения научных разработок в практику и укрепления сотрудничества с предприятиями отрасли.
В завершение были определены приоритетные задачи по интеграции задач, определенных в постановлении Президента, в образовательную, научную и практическую деятельность университета, подготовке современных инженерных кадров и эффективному использованию цифровых технологий в сфере.