Kichik va mikro gidroenergetikani rivojlantirish chora-tadbirlari taqdimot qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev kichik va mikro gidroelektr stansiyalari tarmog‘ini rivojlantirishning navbatdagi chora-tadbirlari yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Mamlakatimizda qayta tiklanuvchi energiya manbalarini ko‘paytirish, mavjud suv resurslarining energetik salohiyatidan samarali foydalanishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Kichik va mikro GESlar olis hududlarni elektr energiyasi bilan ta’minlash, tarmoqlardagi yo‘qotishlarni kamaytirish va xususiy investitsiyalarni jalb etishda muhim o‘rin tutadi.
O‘tgan yili qabul qilingan alohida qarorga muvofiq, xususiy sektor ishtirokida jami 164 megavatt quvvatli qariyb 3 mingta kichik va mikro GES qurish belgilangan.
Bugungi kunda 64 ta loyiha ishga tushirilib, ularning jami quvvati 41,6 megavattga yetgan. Ammo bu belgilangan quvvatning atigi to‘rtdan bir qismini tashkil etadi. Rejadagi qariyb 3 mingta loyihadan 932 tasi bo‘yicha tashabbuskor aniqlangan. Jahon banki ishtirokida ajratilgan 150 million dollarlik imtiyozli resurslardan foydalanish ham sust ketayotgani qayd etildi.
Tadbirkor va investorlarda stansiyalarni qurish hamda ishlab chiqarilgan elektr energiyasini sotish shartlari bo‘yicha savollar ko‘pligi ko‘rsatib o‘tildi.
Shu munosabat bilan auksionlarda loyihaning boshlang‘ich narxi bilan birga elektr energiyasini xarid qilish tarifining eng quyi chegarasini belgilash, tariflarni stansiya quvvatiga qarab tabaqalashtirish taklif qilindi. Bu “nol” qiymatda yutib olingan, ammo amalga oshirilmay qolgan loyihalar muammosini hal etib, investorlar uchun aniq va barqaror shart-sharoit yaratadi.
Shuningdek, 100 kilovattgacha bo‘lgan mikro GESlarni loyihalash va qurish soddalashtirilgan tartibda amalga oshiriladi. Quvvati 50 kilovattgacha bo‘lgan loyihalar shaharsozlik hujjatlari ekspertizasi va davlat arxitektura-qurilish nazoratidan ozod etiladi.
Qo‘shimcha suv bosimini hosil qilish uchun kanal, daryo va o‘zanlar konstruksiyasiga o‘zgartirish kiritishga ruxsat beriladi. Suv xo‘jaligi obyektlarida o‘z ehtiyojlari uchun kichik va mikro GESlarni auksionsiz qurish imkoniyati ham yaratiladi.
Loyihalar uchun munosib joylarni aniqlashdan tortib, ularni ishga tushirish va ekspluatatsiya qilishgacha bo‘lgan jarayonlarni qamrab oluvchi raqamli platforma joriy etiladi. Shu bilan birga, loyihalash, qurish va foydalanish bo‘yicha yagona uslubiy qo‘llanma hamda xususiy sektor ishtirokida loyihalarni amalga oshirish tartibi ishlab chiqiladi.
Sohadagi yana bir dolzarb masala – importga yuqori darajada qaramlik. Hozirda kichik va mikro GESlar uchun zarur gidroagregat va butlovchi qismlarning 90 foizi chetdan olib kelinmoqda.
Bu borada 46 ta kichik va mikro GES qurgan “O‘zbekgidroenergo” aksiyadorlik jamiyatining tajribasidan foydalanish, tadbirkorlarga loyihalash, qurilish-montaj ishlari va uskunalar yetkazib berish bo‘yicha kompleks xizmatlar ko‘rsatish muhimligi ta’kidlandi. Mahalliylashtirish mumkin bo‘lgan agregat va butlovchi qismlarning aniq ro‘yxatini shakllantirib, ularni mamlakatimizda ishlab chiqarish bo‘yicha tadbirkor va investorlarga takliflar beriladi.
Mamlakatimizda daryo va kanallar tarmog‘ining umumiy uzunligi 173 ming kilometrdan ziyod. Taqdimotda betonlashtirilgan kanallarda kichik va mikro GESlar qurish uchun katta imkoniyatlar mavjudligi qayd etildi. Mutasaddilarga bunday obyektlarni to‘liq xatlovdan o‘tkazib, qo‘shimcha loyihalar zaxirasini aniqlash vazifasi qo‘yildi.
Umuman, 2030-yilga qadar bunday stansiyalar quvvatini 204,8 megavattga yetkazib, yiliga 620 million kilovatt-soat ekologik toza elektr energiyasi ishlab chiqarish rejalashtirilgan.
Bu 350 mingta xonadonni “yashil” energiya bilan ta’minlash, yiliga 187 million kub metr tabiiy gazni tejash va atmosferaga 311 ming tonna karbonat angidrid chiqarilishining oldini olish imkonini beradi.
Shuningdek, yangi o‘quv yilidan kichik quvvatli “yashil” energetika yo‘nalishlarida yuqori malakali kadrlar tayyorlash uchun dual ta’lim tizimi joriy etiladi. Energetika korxonalari, jumladan, kichik gidroenergetika obyektlari talabalar uchun amaliyot bazasi sifatida belgilanadi.

Представлены меры по дальнейшему развитию малой и микрогидроэнергетики
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией дальнейших мер по развитию сети малых и микроГЭС.
В стране особое внимание уделяется расширению использования возобновляемых источников энергии и эффективному освоению энергетического потенциала имеющихся водных ресурсов. Малые и микроГЭС играют важную роль в энергоснабжении отдаленных территорий, сокращении потерь в сетях и привлечении частных инвестиций.
В соответствии с отдельным постановлением, принятым в прошлом году, предусмотрено строительство при участии частного сектора около 3 тысяч малых и микроГЭС общей мощностью 164 мегаватта.
К настоящему времени введены в эксплуатацию 64 объекта общей мощностью 41,6 мегаватта, что составляет лишь четверть предусмотренной мощности. Из почти 3 тысяч запланированных проектов инициаторы определены лишь по 932. Отмечены также низкие темпы освоения льготных ресурсов в размере 150 миллионов долларов, выделенных при участии Всемирного банка.
Отмечено, что у предпринимателей и инвесторов остается немало вопросов по условиям строительства станций и реализации вырабатываемой электроэнергии.
В связи с этим предложено наряду со стартовой стоимостью проектов устанавливать на аукционах минимальный порог тарифа на закупку электроэнергии и дифференцировать его в зависимости от мощности станции. Это позволит решить проблему проектов, выигранных по «нулевой» цене, но так и не реализованных, и создать для инвесторов понятные и стабильные условия.
Кроме того, проектирование и строительство микроГЭС мощностью до 100 киловатт будут осуществляться в упрощенном порядке. Проекты мощностью до 50 киловатт будут освобождены от экспертизы градостроительной документации и государственного архитектурно-строительного надзора.
Будет разрешено изменять конструкцию каналов, рек и русел для создания дополнительного напора воды. Также будет разрешено строительство малых и микроГЭС на объектах водного хозяйства для собственных нужд без проведения аукциона.
Будет внедрена цифровая платформа, охватывающая все процессы – от определения подходящих площадок для проектов до запуска и эксплуатации объектов. Кроме того, будут разработаны единое методическое пособие по проектированию, строительству и эксплуатации, а также порядок реализации проектов с участием частного сектора.
Еще одной актуальной проблемой остается высокая импортозависимость отрасли. В настоящее время 90 процентов необходимых для малых и микроГЭС гидроагрегатов и комплектующих ввозится из-за рубежа.
В этой связи отмечена важность использования опыта акционерного общества «Узбекгидроэнерго», построившего 46 малых и микроГЭС, а также оказания предпринимателям комплексных услуг по проектированию, выполнению строительно-монтажных работ и поставке оборудования. Будет сформирован конкретный перечень гидроагрегатов и комплектующих, производство которых можно локализовать. Соответствующие предложения будут представлены предпринимателям и инвесторам.
Общая протяженность сети рек и каналов в стране превышает 173 тысячи километров. В ходе презентации отмечен значительный потенциал строительства малых и микроГЭС на облицованных бетоном каналах. Ответственным ведомствам поручено провести полную инвентаризацию таких объектов и определить резервы для реализации дополнительных проектов.
В целом к 2030 году планируется довести мощность таких станций до 204,8 мегаватта и обеспечить ежегодную выработку 620 миллионов киловатт-часов экологически чистой электроэнергии. Это позволит обеспечить «зеленой» энергией 350 тысяч домохозяйств, ежегодно экономить 187 миллионов кубометров природного газа и предотвращать выбросы 311 тысяч тонн углекислого газа.
Кроме того, с нового учебного года будет внедрена система дуального образования для подготовки высококвалифицированных кадров в сфере малой «зеленой» энергетики. Практическими базами для студентов станут энергетические предприятия, в том числе объекты малой гидроэнергетики.
Глава нашего государства дал ответственным лицам конкретные поручения по ускорению реализации намеченных проектов, широкому привлечению в отрасль частных инвестиций, эффективному использованию финансовых ресурсов, локализации оборудования и подготовке квалифицированных кадров.