“TIQXMMI” Milliy tadqiqot universitetining xalqaro hamkorlik yo‘nalishidagi izchil sa’y-harakatlari yangi mazmun va amaliy loyihalar bilan boyib bormoqda. Vengriyaning Óbuda Universitetida xalqaro malaka oshirish kursida ishtirok etayotgan universitetimiz vakillaridan iborat delegatsiyaning Germaniyaga tashrifi doirasida Eberswalde University for Sustainable Development (HNEE) hamda Technische Universität Berlin (TU Berlin) vakillari bilan muhim va mazmunli uchrashuvlar tashkil etildi.
Mazkur tashrif “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universitetining Yevropaning nufuzli oliy ta’lim va ilmiy muassasalari bilan hamkorligini mustahkamlash, VEGERA loyihasi doirasida shakllangan aloqalarni yangi tashabbuslar bilan davom ettirish hamda Erasmus+ dasturi doirasidagi akademik almashinuv imkoniyatlarini kengaytirish nuqtayi nazaridan alohida ahamiyat kasb etdi.
Delegatsiya tarkibidan xalqaro loyixa a’zolari dotsent Go’zal Eshchanova va dotsent Ulug‘bek Nullaev, shuningdek, professor Komil Astanaqulov, professor Faxriddin Karshiyev, Kamron Ulug‘bekov va Gulhayo Jamolovalar o‘rin oldi. Germaniyaning Ebersvalde shahrida joylashgan **Eberswalde University for Sustainable Development (HNEE)*(Ebersvalde Barqaror Rivojlantirish universiteti) da O‘zbekiston delegatsiyasi uchun rasmiy uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuvda HNEEning xalqaro aloqalar va Erasmus+ yo‘nalishiga mas’ul vakillari, loyiha hamkorlari hamda “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti delegatsiyasi ishtirok etdi.
Muloqot davomida ikki universitetning ta’lim, ilmiy-tadqiqot, xalqaro hamkorlik va barqaror rivojlanish yo‘nalishlaridagi faoliyati haqida batafsil ma’lumotlar almashildi. Tomonlar mavjud loyihalar natijalarini muhokama qilib, kelgusida yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, akademik almashinuvni kengaytirish va ikki universitet o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash bo‘yicha fikr almashdilar.
Uchrashuvda Prof. Martin Welp ham faol ishtirok etib, ilmiy va akademik hamkorlik istiqbollari yuzasidan fikrlarini bildirdi. HNEEning Erasmus+ yo‘nalishi bo‘yicha vakillari tomonidan esa universitetning xalqaro dasturlari va hamkorlik imkoniyatlari haqida taqdimot o‘tkazildi.
VEGERA loyihasi doirasida universitetimiz hududida Demo House — namunaviy uy-laboratoriya barpo etilgan. Mazkur obyekt energiya samarador, ekologik barqaror va kam uglerodli uy-joy yechimlarini amaliy namoyish etish, ilmiy izlanishlar olib borish hamda zamonaviy texnologiyalarni sinovdan o‘tkazish uchun muhim ilmiy-amaliy maydon sifatida xizmat qilmoqda.
Germaniyadagi tashrif doirasida TU Berlin huzuridagi Natural Building Lab (NBL) bilan hamkorlik masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuvlarda Eike Roswag-Klinge ham ishtirok etib, barqaror qurilish va innovatsion arxitektura yo‘nalishlari bo‘yicha o‘z tajribasi bilan o‘rtoqlashdi.
Uchrashuvlarning yana bir muhim yo‘nalishi “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti va HNEE o‘rtasida amalga oshirilayotgan Erasmus+ Students and Staff Exchange loyihasi bo‘ldi.
Xususan, “SUSTAIN-EXCHANGE: Fostering Academic Enrichment and Global Collaboration (2025–2026)” loyihasi doirasida talabalar va professor-o‘qituvchilar almashinuvi, xalqaro akademik tajribani kengaytirish hamda ikki universitet o‘rtasidagi hamkorlikni yanada kuchaytirish masalalari muhokama qilindi.
Hamkorlikning muhim amaliy natijalaridan biri sifatida “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universitetining 2-kurs magistranti Nurmuxammad Omonov kuzgi semestrdan boshlab mazkur Erasmus+ loyihasi doirasida HNEE universitetida akademik mobillik dasturida ishtirok etish imkoniyatini qo‘lga kiritgani qayd etildi.
Rasmiy uchrashuv davomida “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti “Ingliz tili” kafedrasi dotsenti G‘uzal Eshchanova tomonidan universitetimizning ta’lim, ilmiy-tadqiqot, xalqaro hamkorlik va innovatsion faoliyati haqida taqdimot o‘tkazildi.
Taqdimotda universitetimizning xalqaro loyihalari, ilmiy va ta’limiy salohiyati, xorijiy oliy ta’lim muassasalari bilan yo‘lga qo‘yilgan hamkorliklari haqida ma’lumot berildi. Shuningdek, uchrashuv ishtirokchilariga “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti faoliyatini aks ettiruvchi qisqa videolavha namoyish etildi. Mazkur fikr va tajriba almashinuvi ikki tomonning mavjud hamkorlikni chuqurlashtirish va kelgusidagi ustuvor yo‘nalishlarni belgilashiga xizmat qildi.
TU Berlin bilan hamkorlikning yangi istiqbollari
Tashrif doirasida Technische Universität Berlin (TU Berlin) vakillari bilan ham muhim muloqot tashkil etildi.
Xususan, Eike Roswag-Klinge bilan uchrashuvda barqaror qurilish, tabiiy va qayta tiklanuvchi materiallardan foydalanish, energiya samaradorligi, iqlimga mos arxitektura hamda ilmiy-amaliy hamkorlik istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
Shuningdek, TULLIUM loyihasi doirasidagi hamkorlik masalalari ham muhokama qilinib, mazkur loyihaning kelgusidagi muhim tadbirlarida ishtirok etish istagi bildirildi.
Germaniyada o‘tkazilgan mazkur uchrashuvlar “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universitetining xalqaro akademik va ilmiy hamkorliklari izchil rivojlanayotganini yana bir bor namoyon etdi.
VEGERA loyihasi orqali boshlangan ilmiy-amaliy hamkorlik, Demo House’ning yaratilishi, HNEE bilan Erasmus+ Students and Staff Exchange doirasidagi yangi imkoniyatlar hamda TU Berlin Natural Building Lab bilan aloqalarning rivojlanishi universitetimiz xalqaro hamkorligining izchil va amaliy xarakterga ega ekanini ko‘rsatmoqda.

Визит делегации нашего университета в HNEE и TU Berlin: от проекта VEGERA к Erasmus+
Последовательные усилия Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ" в направлении международного сотрудничества обогащаются новым содержанием и практическими проектами. В рамках визита в Германию делегации, состоящей из представителей нашего университета, участвующей в международном курсе повышения квалификации в Университете Обуда (Венгрия), были организованы важные и содержательные встречи с представителями Eberswalde University for Sustainable Development (HNEE) и Technische Universität Berlin (TU Berlin).
Этот визит имел особое значение с точки зрения укрепления сотрудничества Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ" с престижными высшими учебными заведениями и научными учреждениями Европы, продолжения связей, сформированных в рамках проекта VEGERA, новыми инициативами и расширения возможностей академического обмена в рамках программы Erasmus+.
В состав делегации вошли члены международного проекта доцент Гузаль Эшчанова и доцент Улугбек Нуллаев, а также профессор Комил Астанакулов, профессор Фахриддин Каршиев, Камрон Улугбеков и Гулхаё Жамолова. В **Eberswalde University for Sustainable Development (HNEE) * (Университет устойчивого развития Эберсвальде), расположенном в немецком городе Эберсвальде, была организована официальная встреча для делегации Узбекистана.
Во встрече приняли участие представители HNEE, ответственные за международные отношения и направление Erasmus+, партнеры проекта и делегация Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ."
В ходе диалога состоялся обмен подробной информацией о деятельности двух университетов в области образования, научных исследований, международного сотрудничества и устойчивого развития. Стороны обсудили результаты существующих проектов и обменялись мнениями о реализации новых совместных проектов в будущем, расширении академического обмена и дальнейшем укреплении сотрудничества между двумя университетами.
На встрече проф. Мартин Уэлп также принял активное участие и высказал свое мнение о перспективах научного и академического сотрудничества. Представители HNEE по направлению Erasmus+ провели презентацию о международных программах и возможностях сотрудничества университета.
В рамках проекта VEGERA на территории нашего университета был построен Demo House - типовой дом-лаборатория. Данный объект служит важной научно-практической площадкой для практической демонстрации энергоэффективных, экологически устойчивых и низкоуглеродных жилищных решений, проведения научных исследований и тестирования современных технологий.
В рамках визита в Германию особое внимание было уделено вопросам сотрудничества с Natural Building Lab (NBL) при TU Berlin.
На встречах также приняла участие Эйке Росваг-Клинге, которая поделилась своим опытом в области устойчивого строительства и инновационной архитектуры.
Еще одним важным направлением встреч стал проект Erasmus+ Students and Staff Exchange, реализуемый между Национальным исследовательским университетом "ТИИИМСХ" и HNEE.
В частности, обсуждались вопросы обмена студентами и профессорско-преподавательским составом, расширения международного академического опыта и дальнейшего укрепления сотрудничества между двумя университетами в рамках проекта "SUSTAIN-EXCHANGE: Fostering Academic Enrichment and Global Collaboration (2025–2026)."
В качестве одного из важных практических результатов сотрудничества было отмечено, что магистрант 2-го курса Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ" Нурмухаммад Омонов с осеннего семестра получил возможность участвовать в программе академической мобильности в университете HNEE в рамках данного проекта Erasmus+.
В ходе официальной встречи доцент кафедры "Английский язык" Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ" Гузал Эшчанова провела презентацию об образовательной, научно-исследовательской, международном сотрудничестве и инновационной деятельности нашего университета.
В ходе презентации представлена информация о международных проектах, научном и образовательном потенциале университета, налаженном сотрудничестве с зарубежными высшими учебными заведениями. Также участникам встречи был показан короткий видеоролик, отражающий деятельность Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ." Данный обмен мнениями и опытом позволил обеим сторонам углубить существующее сотрудничество и определить приоритетные направления на будущее.
Новые перспективы сотрудничества с TU Berlin
В рамках визита также был организован важный диалог с представителями Technische Universität Berlin (TU Berlin).
В частности, на встрече с Эйке Росваг-Клинге состоялся обмен мнениями о перспективах устойчивого строительства, использования природных и возобновляемых материалов, энергоэффективности, климатической архитектуры и научно-практического сотрудничества.
Также были обсуждены вопросы сотрудничества в рамках проекта TULLIUM и выражено желание принять участие в будущих важных мероприятиях данного проекта.
Проведенные в Германии встречи еще раз продемонстрировали последовательное развитие международного академического и научного сотрудничества Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ."
Научно-практическое сотрудничество, начатое через проект VEGERA, создание Demo House, новые возможности в рамках Erasmus+ Students and Staff Exchange с HNEE, а также развитие связей с TU Berlin Natural Building Lab показывают, что международное сотрудничество нашего университета носит последовательный и практический характер.
Этот путь сотрудничества от VEGERA к Erasmus+ является ярким свидетельством того, что Национальный исследовательский университет "ТИИИМСХ" уверенно шагает навстречу новым возможностям в европейском научно-образовательном пространстве.