Buxoro viloyatida paxta terish mashinalari mexanizatorlarini tayyorlash va malakasini oshirish bo‘yicha o‘quv kurslari tashkil etilmoqda.
12.08.2026
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 13-martdagi PQ-97-son va 2-apreldagi PQ-122-son qarorlari ijrosini ta’minlash maqsadida Buxoro viloyatida paxta terish mashinalari mexanizatorlarini tayyorlash va malakasini oshirish bo‘yicha o‘quv kurslari tashkil etilmoqda.
O‘quv kurslari 12–13-avgust kunlari Jondor, 14–15-avgust kunlari esa Vobkent tumanlarida o‘tkaziladi. Unda mavsumda ishtirok etadigan paxta terish mashinalarining har biriga 2 nafardan mexanizator tayyorlash ko‘zda tutilgan.
Viloyat hokimining ilmiy maslahatchisi, texnika fanlari doktori Sh. Imomov «TIQXMMI» Milliy tadqiqot universiteti professor-o‘qituvchilari bilan uchrashib, o‘quv jarayonini samarali tashkil etish masalalarini muhokama qildi.
Mashg‘ulotlarda John Deere 9970, XUM CASE 220, FM WORLD, BOSHİRAN 4MZ-4C rusumli paxta terish mashinalarining tuzilishi, ishlash prinsiplari va ulardan xavfsiz foydalanish bo‘yicha nazariy hamda amaliy bilimlar beriladi.
Shuningdek, paxta terimi jarayonida texnikalardan xavfsiz va to‘g‘ri foydalanish, mehnat muhofazasi talablariga rioya etish hamda mexanizatorlarning amaliy tayyorgarligini kuchaytirish o‘quv kurslarining asosiy yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi.

В целях обеспечения исполнения постановлений Президента Республики Узбекистан от 13 марта 2026 года No ПП-97 и от 2 апреля 2026 года No ПП-122 в Бухарской области организуются учебные курсы по подготовке и повышению квалификации механизаторов хлопкоуборочных машин.
12.08.2026
#Новость #Исследования
Учебные курсы пройдут 12-13 августа в Жондорском районе, а 14-15 августа - в Вабкентском районе. Он предусматривает подготовку двух механизаторов для каждой хлопкоуборочной машины, участвующей в сезоне.
Научный советник хокима области, доктор технических наук Ш. Имамов встретился с профессорско-преподавательским составом Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ" и обсудил вопросы эффективной организации учебного процесса.
На занятиях будут представлены теоретические и практические знания по устройству, принципам работы и безопасной эксплуатации хлопкоуборочных машин John Deere 9970, XUM CASE 220, FM WORLD, BOSHİRAN 4MZ-4C.
Также одним из основных направлений учебных курсов является безопасное и правильное использование техники в процессе сбора хлопка, соблюдение требований охраны труда и усиление практической подготовки механизаторов.