“TIQXMMI” Milliy tadqiqot universitetida Xitoy qishloq xo‘jaligi universiteti delegatsiyasi ishtirokida xalqaro simpozium bo‘lib o‘tdi.
07.08.2026
#Xalqaro hamkorlik #Rektordan
Xitoy Xalq Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Yu Jun ishtirokida «Global taraqqiyot tashabbusini amalga oshirish – qurg‘oqchil hududlarda suvdan yuqori samarali foydalanishga asoslangan aqlli qishloq xo‘jaligi» mavzusida xalqaro simpozium tashkil etildi.
Tashrif davomida ikki universitet o‘rtasida ilmiy va akademik hamkorlik istiqbollari muhokama qilinib, qo‘shma ilmiy tadqiqotlar, professor-o‘qituvchilar va talabalar almashinuvini rivojlantirish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Shuningdek, “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti hamda Xitoy qishloq xo‘jaligi universiteti o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida kelishuv bitimi imzolandi.
Delegatsiya universitet muzeyi, kutubxonasi, Fundamental va amaliy tadqiqotlar instituti, IT markazi hamda zamonaviy ilmiy laboratoriyalar faoliyati bilan tanishdi.
Simpoziumda qurg‘oqchil hududlarda suv resurslarini samarali boshqarish, aqlli qishloq xo‘jaligi, iqlim o‘zgarishi sharoitida sug‘orma dehqonchilik, intellektual o‘simliklarni himoya qilish texnologiyalari hamda suv tanqisligi masalalariga bag‘ishlangan ilmiy ma’ruzalar taqdim etildi.
Mazkur tashrif O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasida oliy ta’lim, ilm-fan va innovatsiyalar sohasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash, suv resurslarini boshqarish va aqlli qishloq xo‘jaligi yo‘nalishlarida qo‘shma ilmiy loyihalarni amalga oshirishda muhim ahamiyat kasb etadi.

В Национальном исследовательском университете "ТИИИМСХ" состоялся международный симпозиум с участием делегации Китайского сельскохозяйственного университета.
07.08.2026
С участием Чрезвычайного и Полномочного Посла Китайской Народной Республики в Узбекистане Юй Цзюня был организован международный симпозиум на тему "Реализация инициативы глобального развития - умное сельское хозяйство, основанное на высокоэффективном использовании воды в засушливых регионах."
В ходе визита были обсуждены перспективы научного и академического сотрудничества между двумя университетами, состоялся обмен мнениями по вопросам развития совместных научных исследований, обмена профессорско-преподавательским составом и студентами.
Также подписано соглашение о сотрудничестве между Национальным исследовательским университетом "ТИИИМСХ" и Китайским сельскохозяйственным университетом.
Делегация ознакомилась с деятельностью музея, библиотеки, Института фундаментальных и прикладных исследований, IT-центра и современных научных лабораторий университета.
На симпозиуме были представлены научные доклады, посвященные вопросам эффективного управления водными ресурсами в засушливых регионах, умного сельского хозяйства, орошаемого земледелия в условиях изменения климата, интеллектуальных технологий защиты растений и дефицита воды.
Данный визит имеет важное значение в дальнейшем укреплении сотрудничества между Узбекистаном и Китаем в области высшего образования, науки и инноваций, реализации совместных научных проектов в области управления водными ресурсами и умного сельского хозяйства.