O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 2-apreldagi PQ-122-sonli qarori ijrosini ta’minlash, ta’lim, ilm-fan va ishlab chiqarish integratsiyasini kuchaytirish hamda energetika sohasi uchun zamonaviy muhandis kadrlarni tayyorlash borasida universitetda tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
06.08.2026
#Tadqiqotlar #Rektordan
Shu munosabat bilan 2026-yil 5-avgust kuni Bosh prokuror o‘rinbosari Salom Ismatovich Samadov rahbarligida Yunusobod tumani prokurori Ya. Sanginov ishtirokida yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Unda “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti rektori Bahodir Mirzayev hamda soha mutaxassislari ishtirok etdi.
Yig‘ilishda Yunusobod tumanida elektr energiyasini tejash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar, elektr tarmoqlarining texnik holati va mavjud muammolar muhokama qilindi.
Muhokamalar natijasida universitet olimlari ishtirokida elektr tarmoqlarida instrumental tahlil va kompleks energetik audit o‘tkazish, ilmiy asoslangan yechimlarni ishlab chiqish hamda aniqlangan muammolarni bartaraf etish bo‘yicha hamkorlik qilishga kelishildi.
Shuningdek, elektr tarmoqlari korxonasi xodimlarining malakasini oshirish va sohada ta’lim hamda ishlab chiqarish integratsiyasini yanada kuchaytirish bo‘yicha qo‘shma vazifalar belgilab olindi.

В университете проводится системная работа по обеспечению исполнения постановления Президента Республики Узбекистан от 2 апреля 2026 года No ПП-122, усилению интеграции образования, науки и производства, а также подготовке современных инженерных кадров для энергетической отрасли.
В связи с этим 5 августа 2026 года под руководством заместителя Генерального прокурора Салома Исматовича Самадова прокурор Юнусабадского района Я. Состоялось совещание с участием Сангинова. В нем приняли участие ректор Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ" Баходир Мирзаев и специалисты отрасли.
На совещании обсуждены проводимая работа по экономии электроэнергии в Юнусабадском районе, техническое состояние электрических сетей и существующие проблемы.
По итогам обсуждений была достигнута договоренность о сотрудничестве в проведении инструментального анализа и комплексного энергетического аудита в электрических сетях с участием ученых университета, разработке научно обоснованных решений и устранении выявленных проблем.
Также определены совместные задачи по повышению квалификации работников предприятия электрических сетей и дальнейшему усилению интеграции образования и производства в сфере.