“TIQXMMI” Milliy tadqiqot universitetida dual ta’lim: nazariya va amaliyot uyg‘unligi
2026-yil 4-avgust kuni universitetning Gidrotexnika qurilishi fakulteti “Gidrotexnika inshootlari va nasos stansiyalaridan foydalanish” hamda “Gidrotexnika qurilishi” (suv xo‘jaligida) ta’lim yo‘nalishlari talabalari Namangan viloyatidagi Norin GESlar kaskadining GES-2 va GES-3 obyektlarida bunyod etilayotgan gidroelektr stansiyalari qurilishida 6 oylik ishlab chiqarish amaliyotini o‘tash uchun yuborildi.
Dual ta’lim tizimi talabalarga auditoriyada olgan nazariy bilimlarini bevosita ishlab chiqarish jarayonida mustahkamlash va amaliyot bilan uyg‘unlashtirish imkonini yaratadi.
Amaliyot davomida ular zamonaviy qurilish texnologiyalari, gidrotexnika inshootlarini barpo etishning ilg‘or usullari hamda yirik investitsiya loyihalarida qo‘llanilayotgan zamonaviy muhandislik yechimlari bilan yaqindan tanishib, kasbiy bilim va amaliy ko‘nikmalarini yanada rivojlantiradilar.
Bunday amaliyotlar bo‘lajak muhandislarning kasbiy salohiyatini yuksaltirish, ularni mehnat bozori talablariga javob beradigan, malakali va raqobatbardosh mutaxassislar etib tayyorlashda muhim ahamiyat kasb etadi.
Ta’lim va ishlab chiqarish integratsiyasiga asoslangan dual ta’lim tizimi oliy ta’lim sifatini oshirish, shuningdek, mamlakatimizning gidrotexnika va energetika tarmoqlari uchun yuqori malakali kadrlar tayyorlashning eng samarali mexanizmlaridan biri sifatida o‘z samarasini bermoqda.
Amaliyot jarayonida talabalar Turkiya, Xitoy va Eron davlatlaridan tashrif buyurgan xorijiy mutaxassislar bilan birgalikda faoliyat olib borish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Bu esa ularga ilg‘or xalqaro tajribani o‘rganish, zamonaviy muhandislik yondashuvlarini o‘zlashtirish, xorijiy mutaxassislar bilan tajriba almashish hamda kasbiy bilim va ko‘nikmalarini yanada boyitish uchun muhim zamin yaratadi.
Mazkur tashabbus universitetda ta’lim sifati va ishlab chiqarish integratsiyasini yangi bosqichga olib chiqish, shuningdek, mamlakatimizning suv xo‘jaligi, gidrotexnika va energetika sohalari uchun zamonaviy bilim va amaliy tajribaga ega, raqobatbardosh mutaxassislarni tayyorlashga xizmat qiladi.

Дуальное образование в Национальном исследовательском университете "ТИИИМСХ": гармония теории и практики
В целях обеспечения исполнения постановления Президента Республики Узбекистан от 2 апреля 2026 года No ПП-122 в Национальном исследовательском университете "ТИИИМСХ" осуществляется системная работа по развитию системы дуального образования.
4 августа 2026 года студенты факультета гидротехнического строительства университета по направлениям "Эксплуатация гидротехнических сооружений и насосных станций" и "Гидротехническое строительство" (водное хозяйство) были направлены на 6-месячную производственную практику по строительству гидроэлектростанций, строящихся на объектах ГЭС-2 и ГЭС-3 каскада Нарынских ГЭС в Наманганской области.
Система дуального обучения позволяет студентам закрепить теоретические знания, полученные в аудитории, непосредственно в процессе производства и сочетать их с практикой.
В ходе практики они ознакомятся с современными строительными технологиями, передовыми методами возведения гидротехнических сооружений и современными инженерными решениями, применяемыми в крупных инвестиционных проектах, а также будут развивать свои профессиональные знания и практические навыки.
Такие практики играют важную роль в повышении профессионального потенциала будущих инженеров, подготовке их квалифицированными и конкурентоспособными специалистами, отвечающими требованиям рынка труда.
Система дуального образования, основанная на интеграции образования и производства, дает свои результаты как один из наиболее эффективных механизмов повышения качества высшего образования, а также подготовки высококвалифицированных кадров для гидротехнической и энергетической отраслей страны.
В процессе практики студенты получат возможность работать вместе с зарубежными специалистами из Турции, Китая и Ирана.
Это создаст им важную основу для изучения передового международного опыта, освоения современных инженерных подходов, обмена опытом с зарубежными специалистами, а также дальнейшего обогащения профессиональных знаний и навыков.
Данная инициатива послужит поднятию на новый уровень качества образования и интеграции производства в университете, а также подготовке конкурентоспособных специалистов с современными знаниями и практическим опытом для сферы водного хозяйства, гидротехники и энергетики нашей страны.