O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026 yil 2 apreldagi PQ-122-sonli qarori ijrosini ta’minlash hamda talabalarning kasbiy bilim va ko‘nikmalarini xalqaro tajriba asosida mustahkamlash maqsadida amaliy ishlar izchil davom ettirilmoqda
#Yangilik #Ta`lim
Universitet hamda Belorussiya Respublikasining MTZ (Minsk traktor zavodi) o‘rtasida imzolangan memorandum va talabalar amaliyotini tashkil etish bo‘yicha tuzilgan shartnoma asosida “Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash” fakultetining 3-kurs 20 nafar talabasi 2026-yil 30-may kuni Belorussiya Respublikasiga 3 oylik ishlab chiqarish amaliyotini o‘tash uchun yuborilgan edi.
Amaliyot davomida talabalar MTZ zavodining ishlab chiqarish jarayonlarida bevosita ishtirok etib, payvandlash, shtampovka, slesarlik ishlari, traktor qismlarini yig‘ish, sinash, diagnostika qilish hamda mahsulot sifatini nazorat qilish jarayonlarida faol ishtirok etib amaliyotning 1-bosqichini tugatib 29-iyul kuni O‘zbekistonga qaytib keldilar.
MTZ zavodidagi amaliyotlar davomida muhandiy-mexanik sohasi bo‘yicha erishilgan tajribalar natijasiga ko‘ra ularning barchasiga 3-razryad slesar-yig‘uvchi toifasidagi guvohnoma berildi, shuningdek ularning barchasiga minnatdorchilik (blagodarnost) e’lon qilindi.
Shuni ham ta’kidlash joizki, amaliyot davomida zarur bo‘lgan xarajatlar - ikki tomonlama aviachiptalar va talabalarning kunlik xarajatlari O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 2-apreldagi PQ-122-sonli qarori asosida universitet tomonidan qoplab berildi. Shuningdek, talabalar yashash joylari bilan MTZ tomonidan ta’minlanib zarur shart-sharoitlar yaratib berildi va oylik mehnat maoshlari (1200-2000 belorussiya rubli) xam zavod tomonidan to‘liq qoplab berildi.
Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash” fakulteti Yoshlar bilan ishlash bo‘yicha dekan o‘rinbosari A.Borotov Axboroti

В целях обеспечения исполнения постановления Президента Республики Узбекистан от 2 апреля 2026 года No ПП-122 и укрепления профессиональных знаний и навыков студентов на основе международного опыта последовательно продолжается практическая работа.
На основании меморандума, подписанного между университетом и МТЗ (Минским тракторным заводом) Республики Беларусь, и договора об организации студенческой практики, 30 мая 2026 года 20 студентов 3-го курса факультета "Механизация сельского хозяйства" были направлены в Республику Беларусь для прохождения 3-месячной производственной практики.
В ходе практики студенты принимали непосредственное участие в производственных процессах завода МТЗ, активно участвовали в процессах сварки, штамповки, слесарных работ, сборки, испытания, диагностики деталей тракторов и контроля качества продукции, завершив первый этап практики и вернувшись в Узбекистан 29 июля.
По результатам опытов, полученных в инженерно-механической области в ходе практики на заводе МТЗ, всем им были выданы удостоверения категории слесаря-сборщика 3 разряда, а также всем им была объявлена благодарность.
Также стоит отметить, что расходы, необходимые в ходе практики - авиабилеты в обе стороны и ежедневные расходы студентов - были покрыты университетом на основании постановления Президента Республики Узбекистан от 2 апреля 2026 года No ПП-122. Кроме того, МТЗ обеспечил студентов местами проживания, создал необходимые условия, а их ежемесячная заработная плата (1200-2000 белорусских рублей) была полностью возмещена заводом.
Факультет "Механизация сельского хозяйства" Заместитель декана по работе с молодежью А. Боротов Информация