"Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti" Milliy tadqiqot universiteti va Keimyung College universiteti hamkorligi doirasida amalga oshirilgan ishlar hamda istiqboldagi rejalar muhokama qilindi
“Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy Tadqiqot Universiteti hamda Janubiy Koreyaning Keimyung College Universiteti bilan hamkorlikda “Mexatronika va robototexnika” sohasida malakali kadrlar tayyorlash bo‘yicha yirik lohiya muvaffaqiyatli davom etmoqda. Ushbu loyiha doirasida universitetimizda yangi “Mexatronika va innovatsiya o‘quv markazi” tashkil qilinib zamonaviy laboratoriya jihozlari keltirilmoqda.
2026-yil 27-29 iyul kunlari Keimyung College Universitetining bir guruh professorlari Lee Sangseog, Lee Sungha, Kwon Yu-jin, Choi Haewoon, Kim Jong-hyun, Kim Miseong, Jung Seyoung lar tashrif buyurdi.
Tashrifning kun tartibining asosiy masalasi loyiha doirasida bugungi kungacha amalga oshirilgan ishlar hisoboti va kelgusida amalga oshiriladigan rejalar to‘g‘isida bo‘lib o‘tdi.
Dastlab “Elektrotexnika va mexatronika” kafedrasi mudiri Rustam Baratov bugungi kungacha loyiha doirasida amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risida taqdomot qildi. Taqdimot yakunida “Mexatronika va robototexnika” sohasida o‘quv jarayonidagi o‘quv me’yoriy hujjatlar, o‘quv jarayonini tashkil qilish, laboratorya jihozlari va o‘quv uslubiy ta’minot masalalarining bugungi holati bo‘yicha savol javoblar bo‘lib o‘tdi. Natijada tashrif buyurgan ekspertlar tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar yuqori baholandi. Shundan so‘ng professor Lee Sangseog loyiha doirasida 2026/2027 o‘quv yilida  Janubiy Koreyadan keltiriladigan Robototexnika jihozlari bilan tanishtirib kelgusida amalga oshiriladigan ishlar tog‘risida batafsil kelishib olindi.

Обсуждены проделанная работа и планы на перспективу в рамках сотрудничества Национального исследовательского университета "Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства" и университета Keimyung College.
В сотрудничестве с Национальным исследовательским университетом "Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства" и Университетом Keimyung College (Южная Корея) успешно реализуется крупный проект по подготовке квалифицированных кадров в области "мехатроники и робототехники." В рамках данного проекта в нашем университете организован новый "Учебный центр мехатроники и инноваций," который оснащен современным лабораторным оборудованием.
27-29 июля 2026 года группа профессоров Университета Keimyung College - Ли Сангсог, Ли Сунгха, Квон Ю-джин, Чхве Хэвун, Ким Чжон Хён, Ким Мисонг, Джунг Сеёнг - посетила Узбекистан.
Основным вопросом повестки дня визита стал отчет о проделанной на сегодняшний день работе в рамках проекта и планы на будущее.
Сначала заведующий кафедрой "Электротехника и мехатроника" Рустам Баратов представил презентацию о работе, проделанной в рамках проекта на сегодняшний день. В завершение презентации состоялись вопросы и ответы по учебно-нормативным документам, организации учебного процесса, лабораторному оборудованию и учебно-методическому обеспечению в сфере "Мехатроника и робототехника." В результате прибывшие эксперты высоко оценили проводимую работу. После этого профессор Ли Сангсог ознакомился с робототехническим оборудованием, которое будет импортировано из Южной Кореи в рамках проекта в 2026/2027 учебном году, и была достигнута подробная договоренность о дальнейшей работе.