O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026 yil 2 apreldagi PQ–122-sonli qarorida belgilangan maqsadli ko‘rsatkichlarga erishish yo‘lida xalqaro hamkorlik geografiyasi kengaymoqda
#Yangilik #Xalqaro hamkorlik
Germaniyaning Gumboldt nomidagi Berlin universitetida mobillik dasturlari bo‘limi boshlig‘i Christina Bohle va “Erasmus+” dasturi koordinatori Johann Comolle bilan istiqboldagi 2027 yilda Erasmus+ Capacity Building in Higher Education (CBHE) loyihalarini birgalikda amalga oshirish yuzasidan seminar tashkil etildi.
Seminarda:
• “Erasmus+” dasturining “Oliy ta’lim salohiyatini oshirish” (CBHE) yo‘nalishida qo‘shma loyihalarni ishlab chiqish va topshirish bo‘yicha dastlabki qadamlar belgilab olindi.
• Ta’lim va ilmiy izlanishlar sifatini oshirish maqsadida professor-o‘qituvchilar hamda talabalar almashinuvini faollashtirish yuzasidan kelishuvga erishildi.
• Universitetlar o‘rtasidagi ilmiy-ta’limiy aloqalarni mustahkamlash va xalqaro standartlarga mos innovatsion o‘quv dasturlarini joriy etish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” muhokama qilindi.

География международного сотрудничества расширяется на пути достижения целевых показателей, определенных в постановлении Президента Республики Узбекистан от 2 апреля 2026 года No ПП-122.
В Берлинском университете имени Гумбольдта (Германия) с начальником отдела программ мобильности Кристиной Боле и координатором программы "Erasmus+" Иоганном Комолле был организован семинар по совместной реализации проектов Erasmus+ Capacity Building in Higher Education (CBHE) в 2027 году.
На семинаре:
• Определены первые шаги по разработке и сдаче совместных проектов по направлению "Повышение потенциала высшего образования" (CBHE) программы "Erasmus+."
• Достигнута договоренность об активизации обмена профессорско-преподавательским составом и студентами в целях повышения качества образования и научных исследований.
• Обсуждена "дорожная карта" по укреплению научно-образовательных связей между университетами и внедрению инновационных учебных программ, соответствующих международным стандартам.