Joriy yilning 11 iyul kuni Xitoyning Pekin shahrida “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universiteti (TIIAME) hamda Xitoyning MMC (MicroMultiCopter) kompaniyasi rahbariyati o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida qishloq va suv xo‘jaligi sohalariga zamonaviy dron texnologiyalarini joriy etish, dronlar orqali xizmatlar ko‘rsatish, dron pilotlarini tayyorlash, shuningdek, dronlarga texnik va servis xizmatlarini tashkil etish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Muzokaralar yakunida MMC kompaniyasi TIIAME bilan hamkorlikda:
- suspenziya va o‘g‘itlarni sepishga mo‘ljallangan agrodronlar;
- qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini tashish uchun logistika dronlari;
- ekin maydonlarini monitoring qilish, tahlil etish va intellektual xulosalar taqdim etish imkoniyatiga ega aqlli dronlarni yetkazib berishga tayyor ekanini bildirdi.
Mazkur hamkorlik qishloq va suv xo‘jaligi sohalarida raqamli texnologiyalarni keng joriy etish, mutaxassislar tayyorlash hamda sohaga innovatsion yechimlarni tatbiq etishda muhim qadam bo‘ladi.

11 июля текущего года в Пекине (Китай) состоялась встреча между руководством Национального исследовательского университета "Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства" (TIIAME) и китайской компании MMC (MicroMultiCopter).
#None #Образование #Международное сотрудничество #Культурные и организационное
В ходе встречи были подробно обсуждены вопросы внедрения современных технологий дронов в сельское и водное хозяйство, оказания услуг с помощью дронов, подготовки пилотов дронов, а также организации технического и сервисного обслуживания дронов.
По итогам переговоров компания ООО совместно с ТИИАМЭ:
- агродроны, предназначенные для распыления суспензии и удобрений;
- логистические дроны для перевозки сельскохозяйственной продукции;
- выразил готовность поставить умные дроны, способные осуществлять мониторинг, анализ посевных площадей и предоставлять интеллектуальные выводы.
Данное сотрудничество станет важным шагом в широком внедрении цифровых технологий, подготовке специалистов и внедрении инновационных решений в сельском и водном хозяйстве.