O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 2-apreldagi PQ–122-sonli qarori ijrosini ta’minlash doirasida qishloq va suv xo‘jaligi sohasida dron texnologiyalaridan tizimli foydalanishni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha amaliy ishlar izchil davom etmoqda.
12.07.2026
Shu maqsadda “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti hamda Xitoyning eng yirik uchuvchisiz uchish apparatlarini ishlab chiqarishga ixtisoslashgan kompaniyasi— Beijing TTAviation Technology Co. Ltd hamta’sischisi Yi Yang bilan innovatsion texnologiyalarni joriy etish va soha uchun yuqori malakali kadrlar tayyorlash bo‘yicha hamkorlikka kelishildi.
Hamkorlik doirasida universitetda:
- Beijing TTAviation Technology Co. Ltd bilan qo‘shma o‘quv markazini tashkil etish;
- dronlarni yaqin va uzoq masofalarga boshqarish hamda ekspluatatsiya qilish bo‘yicha mutaxassislar tayyorlash dasturlarini ishlab chiqish;
- Xitoyning amaldagi 20+30+30 tayyorlash tizimi asosida dronlar bo‘yicha instruktorlarni tayyorlash;
- dronlarni texnik diagnostika qilish va servis xizmatini tashkil etish kabi yo‘nalishlarda amaliy ishlar olib boriladi.

В рамках обеспечения исполнения постановления Президента Республики Узбекистан от 2 апреля 2026 года No ПП-122 последовательно продолжается практическая работа по налаживанию системного использования технологий дронов в сфере сельского и водного хозяйства.
12.07.2026
С этой целью Национальный исследовательский университет "ТИИИМСХ" и крупнейшая китайская компания, специализирующаяся на производстве беспилотных летательных аппаратов - Beijing TTAviation Technology Co. Ltd с соучредителем Yi Yang по внедрению инновационных технологий и подготовке высококвалифицированных кадров для отрасли.
В рамках сотрудничества в университете:
- Beijing TTAviation Technology Co. Ltd создать совместный учебный центр;
- разработка программ подготовки специалистов по управлению и эксплуатации дронов на близкие и дальние расстояния;
- Подготовка инструкторов по дронам на основе действующей китайской системы подготовки 20+30+30;
- будет проводиться практическая работа по таким направлениям, как техническая диагностика дронов и организация сервисного обслуживания.