“TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti va Xitoyning “Harbin Institute of Technology” (HIT) universiteti o‘rtasida kosmik tadqiqotlar sohasidagi hamkorlikning yangi bosqichi boshlandi.
10.07.2026
Xitoyning “Harbin Institute of Technology” (HIT) (TOP-101+) universiteti vitse-prezidenti FAN Feng bilan hamkorlikda aerokosmik texnologiyalar hamda «Kosmik tadqiqotlar laboratoriyasi» (Vacuum, Vibration, Mechanical)ni loyihalashtirish, va 2028 yilda «TIIAME NRU-Satellite» ni hamkorlikda yaratish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Shuningdek, “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti tadqiqotchilari uchun Satellitelarni hamkorlikda yaratishga bag‘ishlangan maxsus qishki o‘quv maktabi tashkil etiladi.
Ikki tomonlama talabalar va tadqiqotchilar almashinuvi, qo‘shma tadqiqotlar olib borish, kutubxonalar fondidan o‘zaro foydalanish, xamda ilmiy va amaliy loyihalarni amalga oshirish maqsadida «Astronavtika», «Sun’iy yo‘ldosh texnologiyalari» hamda «Kosmik optik texnologiyalar» ilmiy-tadqiqot markazlari bilan fakultetlararo shartnomalar imzolandi.

Между Национальным исследовательским университетом "ТИИИМСХ" и китайским университетом "Harbin Institute of Technology" (HIT) начался новый этап сотрудничества в области космических исследований.
10.07.2026
Достигнута договоренность о совместном проектировании аэрокосмических технологий и "Лаборатории космических исследований" (Vacuum, Vibration, Mechanical) в сотрудничестве с вице-президентом китайского университета Harbin Institute of Technology (HIT) (TOP-101+) FAN Feng, а также о совместном создании "TIIAME NRU-Satellite" в 2028 году.
Также будет организована специальная зимняя учебная школа для исследователей Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ," посвященная совместному созданию спутников.
В целях двустороннего обмена студентами и исследователями, проведения совместных исследований, взаимного использования библиотечных фондов, а также реализации научных и практических проектов подписаны межфакультетские соглашения с научно-исследовательскими центрами "Астронавтика," "Спутниковые технологии" и "Космические оптические технологии."