O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 02.04.2026 y.dagi PQ-122 sonli qaror ijrosi bo‘yicha Xitoyda “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti fakulteti tashkil etildi.
08.07.2026
2026 yil 6 iyul kuni Xitoyning Changchun texnologiya universiteti bazasida dunyo reytingida TOP-500 talikk kirgan “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universitetining “Fanlararo xalqaro ilg‘or texnologiyalar” fakultetitashkil etildi.
Changchun texnologiya universiteti Prezidenti FU Yuegang va “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universitetirektori Baxadir Mirzaev rahbarligida soha mutaxassislari ishtirokida talabalarga sifatli ta’limni tashkil etish, ta’lim yo‘nalishlar o‘quv rejalari, fanlar modullari va sillabuslarning mazmuni muhokama qilindi va tasdiqlandi.
2026-2027 o‘quv yilidan boshlab mazkur fakultetning Statistika, Mexanika va Elektronika ta’lim yo‘nalishlariga talabalarni qabuli e’lon qilinadi.
O‘quv mashg‘ulotlari ingliz tilida olib boriladi va o‘quv xarajatlari Xitoy hukumati byudjeti tomonidan qoplanadi.

Во исполнение постановления Президента Республики Узбекистан от 02.04.2026 г. No ПП-122 в Китае создан факультет Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ."
08.07.2026
6 июля 2026 года на базе Китайского технологического университета Чанчунь был создан факультет "Междисциплинарные международные передовые технологии" Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ," входящего в ТОП-500 мирового рейтинга.
Под руководством президента Чанчуньского технологического университета ФУ Юэганга и директора Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ" Бахадира Мирзаева с участием специалистов отрасли были обсуждены и утверждены содержание учебных планов, модулей и силлабусов образовательных направлений.
Начиная с 2026-2027 учебного года будет объявлен прием студентов на направления образования Статистика, Механика и Электроника данного факультета.
Обучение будет вестись на английском языке, а расходы на обучение будут покрываться из бюджета правительства Китая.