Nazariya va amaliyot uyg‘unligi
Joriy yilning 2-3 iyul kunlari Turkmaniston Respublikasi S.A.Niyozov nomidagi Turkmaniston qishloq xo‘jaligi universiteti “Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash” fakultetining bir guruh talabalari amaliyoti doirasida “Gidromeliorativ ishlarni mexanizatsiyalash” moduli bo‘yicha mashg‘ulotlar tashkil qilindi. Mashg‘ulotlarga “Gidromeliorativ ishlarni mexanizatsiyalash” kafedrasining yetakchi professor-o‘qituvchilar dots.I.J.Xudayev, dots.A.U.Atajanov, dots.F.A.Bekchanov, assistentlar M.O.Xolbo‘tayev, Sh.G.Botirovlar hamda o‘quv-yordamchi xodimlar S.T.Meliqulov va B.E.Ilesbayevlar jalb qilindi.
Mashg‘ulotlarda sohada qo‘llaniladigan mashina va mexanizmlar, shu jumladan qurilish va melioratsiya mashinalari hamda ularni yangi avlodini yaratishga qo‘yiladigan talablar to‘g‘risida ma’lumotlar berildi.
Amaliy mashg‘ulotlar jarayonida WZ30-25 ekskavator-yuklagichi va LiuGong W915E ekskavatorini boshqarish bo‘yicha boshlang‘ich ko‘nimkmalar shakllantirildi. Talabalar mustaqil ravishda instruktor-o‘qituvchi rahbarligida mashinani boshqarish, ish jihozlarini ishlatish bo‘yicha qator texnologik amallarni bajardi.
“Ko‘tarish – tashish mashinalari gidravlik yuritmasi” o‘quv-tadqiqot kolmpleksi va Gidrotizimlarni sinash NTS -11-36 MU  laboratoriya stendlarida qurilish va melioratsiya mashinalari gidroyuritmalari elementlari texnik holatini baholashga doir laboratoriya ishlari o‘tkazildi. «Ekckavator-yuklagich simulatori» o‘quv trenajyori, Buldozer o‘quv trenajer – simulyatori va Avtogreyder o‘quv trenajer – simulyatori yordamida gidromeliorativ ishlarni bajarish bo‘yicha ko‘nikmalarga ega bo‘lishdi.

Сочетание теории и практики
2-3 июля текущего года в рамках практики группы студентов факультета "Механизация сельского хозяйства" Туркменского сельскохозяйственного университета имени С.А.Ниязова Республики Туркменистан были организованы занятия по модулю "Механизация гидромелиоративных работ." К занятиям были привлечены ведущие профессора-преподаватели кафедры "Механизация гидромелиоративных работ" доц.И.Ж.Худаев, доц.А.У.Атажанов, доц.Ф.А.Бекчанов, ассистенты М.О.Холбутаев, Ш.Г.Ботиров, а также учебно-вспомогательный персонал С.Т.Меликулов и Б.Э.Илесбаев.
На занятиях была представлена информация о машинах и механизмах, применяемых в отрасли, в том числе строительных и мелиоративных машинах, а также требованиях к созданию их нового поколения.
В ходе практических занятий были сформированы начальные навыки управления экскаватором-погрузчиком WZ30-25 и экскаватором LiuGong W915E. Студенты самостоятельно под руководством инструктора-преподавателя выполнили ряд технологических операций по управлению машиной, эксплуатации рабочего оборудования.
На лабораторных стендах учебно-исследовательского комплекса "Гидравлический привод подъемно-транспортных машин" и НТС -11-36 МУ по испытанию гидросистем были проведены лабораторные работы по оценке технического состояния элементов гидроприводов строительных и мелиоративных машин. Они получили навыки выполнения гидромелиоративных работ с помощью учебного тренажера "Экскаватор-погрузчик-симулятор," учебного тренажера-симулятора "Бульдозер" и учебного тренажера-симулятора "Автогрейдер."