"TIQXMMI" Milliy tadqiqot universiteti olimlari tomonidan "Assessing sediment-induced storage capacity loss in the Hisorak Reservoir, Uzbekistan" nomli ilmiy maqola Elsevier nashriyotining Watershed Ecology and the Environment xalqaro jurnalida chop etildi. Tadqiqotda Hisorak suv omborining 1980–2022-yillar davomida cho'kindilar to'planishi natijasida foydali sig'imining kamayishi zamonaviy geoinformatsion va geostatistik usullar yordamida baholandi.
Tadqiqot davomida 2003 va 2022-yillarda o'tkazilgan batimetrik o'lchovlar suv omborining loyiha ma'lumotlari bilan taqqoslandi. Tahlilda Inverse Distance Weighting (IDW), Radial Basis Function (RBF), Ordinary Kriging (OK) hamda Empirical Bayesian Kriging (EBK) geostatistik interpolatsiya usullari qo'llanildi. Modellar aniqligi RMSE, MAE va R² ko'rsatkichlari orqali baholanib, Ordinary Kriging usuli eng yuqori aniqlikni namoyish etdi (R² = 0,996).
Natijalar shuni ko'rsatdiki, oxirgi 42 yil davomida Hisorak suv omborining umumiy suv saqlash sig‘imi 39,4 mln m³ yoki 23,2 foizga kamaygan. 2003–2022-yillar oralig'ida cho'kindilar to'planish sur'ati yiliga 0,88 mln m³ ni tashkil etib, bu loyiha bo'yicha prognoz qilingan ko'rsatkichdan uch baravar yuqori ekanligi aniqlandi. Tadqiqot shuningdek suv omborining yuqori qismida cho'kindilar intensiv to'planayotganini, ayrim hududlarda esa eroziya jarayonlari kuzatilayotganini ko'rsatdi.
Mazkur tadqiqot natijalari suv omborlarining foydali sig'imini saqlash, cho'kindi boshqaruvi bo'yicha samarali choralarni ishlab chiqish hamda O'zbekistonning suv resurslarini barqaror boshqarishda ilmiy asoslangan qarorlar qabul qilish uchun muhim ahamiyatga ega.

Учёные Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ" разработали современный метод оценки воздействия отложений в Гиссаракском водохранилище.
02.07.2026
Научная статья ученых Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ" под названием "Assessing sediment-induced storage capacity loss in the Hisorak Reservoir, Uzbekistan" была опубликована в международном журнале Watershed Ecology and the Environment издательства Elsevier. В исследовании с помощью современных геоинформационных и геостатистических методов была оценена уменьшение полезной емкости Гиссаракского водохранилища в результате накопления осадков в течение 1980–2022 годов.
В ходе исследования батиметрические измерения, проведенные в 2003 и 2022 годах, были сопоставлены с проектными данными водохранилища. В анализе использовались методы геостатистической интерполяции Inverse Distance Weighting (IDW), Radial Basis Function (RBF), Ordinary Kriging (OK) и Empirical Bayesian Kriging (EBK). Точность моделей оценивалась по показателям RMSE, MAE и R2, при этом метод Ordinary Kriging показал самую высокую точность (R2 = 0,996).
Результаты показали, что за последние 42 года общая емкость Гиссаракского водохранилища уменьшилась на 39,4 млн м3, или на 23,2%. Было установлено, что в период с 2003 по 2022 год темпы накопления осадков составили 0,88 млн м3 в год, что в три раза превышает прогнозный показатель по проекту. Исследование также показало, что в верхней части водохранилища происходит интенсивное накопление осадков, а в отдельных районах наблюдаются процессы эрозии.
Результаты данного исследования имеют важное значение для сохранения полезной емкости водохранилищ, разработки эффективных мер по управлению осадками и принятия научно обоснованных решений в устойчивом управлении водными ресурсами Узбекистана.