“TIQXMMI” Milliy tadqiqot universitetida O‘zbekiston Respublikasi Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudovning talabalar, doktorantlar va yosh olimlar bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
12.06.2026
Ochiq muloqot davomida mamlakatimiz energetika sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar, tarmoqni modernizatsiya qilish, qayta tiklanuvchi energiya manbalarini keng joriy etish hamda soha uchun yuqori malakali kadrlar tayyorlash masalalari muhokama qilindi.
Tadbirda talabalar va yosh tadqiqotchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob olish bilan bir qatorda, sohadagi ilmiy loyihalar va innovatsion tashabbuslar yuzasidan ham fikr almashdilar. Xususan, universitet doktoranti E’zozbek Ozodov tomonidan suv va energetika sohalari uchun ishlab chiqilgan 76 ta startap loyihasi taqdim etildi.Vazir o‘z nutqida energetika tarmog‘ining barqaror rivojlanishi ilm-fan, innovatsiyalar va muhandislik yechimlari bilan uzviy bog‘liq ekanini ta’kidlab, yoshlarning ilmiy g‘oyalari va tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash muhim ahamiyat kasb etishini qayd etdi.
Uchrashuv yakunida universitet rahbariyati tomonidan Jo‘rabek Mirzamahmudovga talaba-yoshlar bilan samarali muloqoti va soha rivojiga qo‘shayotgan hissasi uchun minnatdorlik bildirilib, esdalik sovg‘asi hamda tashakkurnoma topshirildi.Mazkur uchrashuv ta’lim, ilm-fan va ishlab chiqarish o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash, yoshlarning energetika sohasiga bo‘lgan qiziqishini oshirish hamda ularning innovatsion salohiyatini ro‘yobga chiqarishda muhim ahamiyat kasb etdi.

В Национальном исследовательском университете "ТИИИМСХ" состоялась встреча министра энергетики Республики Узбекистан Журабека Мирзамахмудова со студентами, докторантами и молодыми учеными.
12.06.2026
В ходе открытого диалога обсуждались проводимые реформы в энергетическом секторе нашей страны, вопросы модернизации отрасли, широкого внедрения возобновляемых источников энергии и подготовки высококвалифицированных кадров для отрасли.
На мероприятии студенты и молодые исследователи получили ответы на интересующие их вопросы, а также обменялись мнениями о научных проектах и инновационных инициативах в этой области. В частности, были представлены 76 стартап-проектов, разработанных докторантом университета Эзозбеком Озодовым для водной и энергетической отраслей.В своем выступлении министр подчеркнул, что устойчивое развитие энергетической отрасли неразрывно связано с наукой, инновациями и инженерными решениями, и подчеркнул важность поддержки научных идей и инициатив молодежи.
В завершение встречи руководство университета выразило благодарность Журабеку Мирзамахмудову за плодотворное общение со студенческой молодежью и вклад в развитие сферы, вручив памятный подарок и благодарственное письмо.Данная встреча сыграла важную роль в укреплении сотрудничества между образованием, наукой и производством, повышении интереса молодежи к энергетической сфере и реализации их инновационного потенциала.