9-iyun kuni "TIQXMMI" Milliy tadqiqot universitetida Ijtimoiy fanlar sohasida ilmiy maqolalar yozish bo’yicha Yozgi maktab o’z faoliyatini boshladi.
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki, ERGO Analytics hamda "Toshkent irrigatsiya va qishloq xoʻjaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti" Milliy Tadqiqot Universiteti hamkorligida Scopus va Web of Science bazalarida indekslanuvchi jurnallarda ilmiy maqolalar nashr etishga bag‘ishlangan "Yozgi maktab" tashkil etildi.
“Ijtimoiy va inson kapitalini o‘rganish laboratoriyasi” doirasida tashkil etilgan ushbu dastur tadqiqotchilar uchun muhim ko‘nikmalarni rivojlantirishga qaratilgan intensiv va amaliy dastur bo'lib, kelgusi hafta davomida tadqiqotchilarni mazmunli sessiyalar, foydali tajriba almashinuvi va yangi bilimlar kutmoqda.
Yozgi maktabni Universitet o‘quv ishlari bo‘yicha prorektori Xudayarov Baxtiyor Alimovich  ochib berdilar. Birinchi kun dasturiga muvofiq dastlab, akademik ingliz tili va ilmiy yozuvga bag‘ishlangan mavzular doirasida mentorlar tomonidan ko'nikmalar berilgan bo'lsa, kunning ikkinchi qismida PLS-SEM metodologiyasi bo’yicha nazariy hamda amaliy bilimlar berildi. Ushbu sessiyada model qurish va baholash, ishonchlilik va validlikni tekshirish, strukturaviy bog‘liqliklarni tahlil qilish hamda tadqiqot natijalarini to‘g‘ri taqdim etish masalalari ko‘rib chiqildi.

9 июня в Национальном исследовательском университете "ТИИИМСХ" начала свою работу Летняя школа по написанию научных статей в области социальных наук.
Центральный банк Республики Узбекистан, ERGO Analytics и Национальный исследовательский университет "Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства" организовали "Летнюю школу," посвященную публикации научных статей в журналах, индексируемых в базах Scopus и Web of Science.
Данная программа, организованная в рамках "Лаборатории по изучению социального и человеческого капитала," представляет собой интенсивную и практическую программу, направленную на развитие важных навыков для исследователей, и в течение следующей недели их ждут содержательные сессии, полезный обмен опытом и новые знания.
Летнюю школу открыл проректор по учебной работе Университета Худаяров Бахтиёр Алимович. Согласно программе первого дня, вначале менторами были предоставлены навыки в рамках тем, посвященных академическому английскому языку и научному письму, а во второй части дня были предоставлены теоретические и практические знания по методологии PLS-SEM. На этой сессии были рассмотрены вопросы построения и оценки моделей, проверки надежности и валидности, анализа структурных зависимостей и правильного представления результатов исследований.