Kelajak energetika muhandislari uchun amaliy tajriba maktabi: Farg‘onada navbatdagi sayyor dars tashkil etildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 2-apreldagi PQ-122-son qarorida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash, ta’lim va ishlab chiqarish integratsiyasini kuchaytirish maqsadida “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti Energetika va Gidromelioratsiya fakultetlari tomonidan hududlarda sayyor darslar tizimli ravishda tashkil etilmoqda.
Shu munosabat bilan 2026-yil 9-iyun kuni fakultetlarning ishlab chiqarish amaliyotini o‘tayotgan 3-bosqich talabalari uchun Farg'ona viloyati Sirdaryo-So'x irrigatsiya tizimlari havza boshqarmasi huzuridagi nasos stansiyalari vа еnеrgеtikа boshqarmasida navbatdagi amaliy mashg‘ulot o‘tkazildi.
Mashg‘ulot viloyat hokimining ilmiy maslahatchisi professor S.Isayev, amaliyot rahbari Bobur Shodiyev va korxonaning mexnat muxofazasi va xavfsizlik texnikasi bulimi, yetakchi muxandisi F.Buribekovlar tomonidan olib borildi. Dars davomida talabalarga transformatorlarga xizmat ko'rsatish, qayta tiklanuvchi energiya manbaalaridan oqilona foydalanish, suv resurslarini boshqarish, irrigatsiya tizimlaridan foydalanish va nazorat qilish, suv tejovchi texnologiyalarni joriy etish hamda zamonaviy monitoring vositalaridan foydalanish bo‘yicha batafsil ma’lumotlar berildi.
Sayyor dars jarayonida talabalar suv xo‘jaligi obyektlari energetika faoliyati, gidrotexnik inshootlarning ishlash prinsiplari va sohada uchrayotgan dolzarb muammolar bilan yaqindan tanishdilar. Ayniqsa, nazariy bilimlarni amaliyot bilan bog‘lash, mutaxassislar bilan fikr almashish va real ishlab chiqarish jarayonlarini amaliyotda mustahkamlash talabalarda katta qiziqish uyg‘otdi.

Школа практического опыта для будущих инженеров-энергетиков: в Фергане организован очередной выездной урок
В целях обеспечения исполнения задач, определенных в постановлении Президента Республики Узбекистан от 2 апреля 2026 года No ПП-122, усиления интеграции образования и производства факультетами энергетики и гидромелиорации Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ" на системной основе организуются выездные занятия в регионах.
В связи с этим 9 июня 2026 года в Управлении насосных станций и энергетики при Сырдарья-Сохском бассейновом управлении ирригационных систем Ферганской области состоялось очередное практическое занятие для студентов 3-го курса факультетов, проходящих производственную практику.
Занятия проводились научным советником хокима области профессором С.Исаевым, руководителем практики Бобуром Шодиевым и ведущим инженером отдела охраны труда и техники безопасности предприятия Ф.Бурибековым. В ходе занятия студентам была предоставлена подробная информация об обслуживании трансформаторов, рациональном использовании возобновляемых источников энергии, управлении водными ресурсами, эксплуатации и контроле ирригационных систем, внедрении водосберегающих технологий и использовании современных средств мониторинга.
В ходе выездного занятия студенты ознакомились с энергетической деятельностью водохозяйственных объектов, принципами работы гидротехнических сооружений и актуальными проблемами отрасли. Особенно большой интерес у студентов вызвало соединение теоретических знаний с практикой, обмен мнениями со специалистами и закрепление реальных производственных процессов на практике.