Turkmaniston qishloq xo‘jaligi universitetida amaliyot
“TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti va Turkmaniston qishloq xo‘jaligi universiteti o‘rtasidagi tuzilgan memorandum asosida qishloq va suv xo‘jaligi sohasida universitetda xalqaro hamkorlikni yanada kengaytirish maqsadida 2026 - yil 15-maydan 1-iyungacha Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash hamda Gidromelioratsiya fakultetlarining 19 nafar talabalari Turkmaniston qishloq xo‘jaligi universitetida akademik almashinuv dasturi doirasida amaliyotga qatnashib keldi.
Amaliyotning ilk kunlarida Turkmaniston qishloq xo‘jaligi universiteti rektori Gapurov Allaberdi Kakabayevich bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi, bundan tashqari O‘zbekistonning Turkmanistondagi elchisi R.O.Alimov talabalar bilan uchrashuv o‘tkazib mazmunli suxbat o‘tkazdi. Amaliyot davomidi kunning birinchi yarmida darslar va turli sohaga doir tashkilotlarga borilib ularning ish jarayonlari bilan tashib o‘zlariga kerakli bilimlarni olishdi, kunning ikkinchi yarmida esa talabalarimiz turli turli madaniy meros ob’ektleriga, muzeylarga, madaniy xordiq chiqarish joylariga tashrif buyurishdi.
Ushbu amaliyotda talabalarimiz Turkmaniston Respublikasi talabalar bilan tanashib ularning o‘qish tizimi, va qanday bilimlarga ega bo‘lish kerakligi to‘g‘risida ko‘nikmaga ega bo‘lib kelishdi. Hozirda dunyo yoshlari o‘zlarining g‘oyalari bilan dunyoga chiqishmoqda. Shular qatorida bizning talabalarimiz ham turkman talabalar bilan birgalikda ishlab, o‘qib va tajriba almashib ko‘plab loyihalar qilishga bel bog‘lashdi. O‘zbek-Turkman yoshlari kelajakda birlashib, ilm qilib, birgalikda loyihalar, strat up lar qilib, ikki davlatning nomini dunyoga yanada tanitishga intilishmoqda. Tez kunlarda Yangi O‘zbekiaston gazetasida ham shunday maqola chop qildirish niyatimiz bor.
Ushbu amaliyot talabalarimizga yanada motivatsiya berib, o‘qishga bo‘lgan intilishlari yanada ortdi. Kelajakda shu yoshlar eng kuchli talabalarimizdan biri bo‘lishiga ishonamiz.

Стажировка в Туркменском сельскохозяйственном университете
На основании меморандума, заключенного между Национальным исследовательским университетом "ТИИИМСХ" и Туркменским сельскохозяйственным университетом, в целях дальнейшего расширения международного сотрудничества в области сельского и водного хозяйства с 15 мая по 1 июня 2026 года 19 студентов факультетов механизации сельского хозяйства и гидромелиорации прошли практику в рамках программы академического обмена в Туркменском сельскохозяйственном университете.
В первые дни стажировки состоялась встреча с ректором Туркменского сельскохозяйственного университета Гапуровым Аллаберди Какабаевичем, кроме того, посол Узбекистана в Туркменистане Р.О.Алимов провел встречу со студентами и содержательную беседу. Практика продолжилась: в первой половине дня они посетили занятия и организации различных сфер, ознакомились с их рабочими процессами и получили необходимые знания, а во второй половине дня наши студенты посетили различные объекты культурного наследия, музеи и места культурного отдыха.
На этой практике наши студенты познакомились со студентами из Республики Туркменистан и получили знания о системе их обучения и о том, какими знаниями они должны обладать. В настоящее время молодежь всего мира выходит на свет со своими идеями. Наряду с этим, наши студенты работали вместе с туркменскими студентами, учились и обменивались опытом, чтобы создать множество проектов. В будущем узбекско-туркменская молодежь стремится объединиться, заниматься наукой, совместно реализовывать проекты и создавать стратегии, чтобы еще больше прославить два государства на весь мир. В ближайшее время мы намерены опубликовать такую же статью в газете "Новый Узбекистан."
Эта практика еще больше мотивировала наших студентов и повысила их стремление к учебе. Мы верим, что в будущем они станут одними из наших сильнейших студентов.