“Oila - muqaddas” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi
Tadbirga fakultetning “Eng faol yil talabasi” tanlovi g‘olibasi,  Abdulla Oripov nomidagi stipendiat  G.To‘xtaboyeva hamda uning oilasi taklif etildi. G.To‘xtaboyeva  o‘zining ta’lim va ilmiy faoliyatidagi yutuqlari, ularga erishishda oilaning, xususan onasining qo‘llab-quvvatlashi muhim omil bo‘layotganini alohida e’tirof etdi. Shuningdek, yoshlarni bilim olishga, o‘z ustida muntazam ishlashga va oilaviy qadriyatlarni qadrlashga chaqirdi.
Tadbirda so‘zga chiqqan G.To’xtaboyevaning onasi M.Ashirova farzand tarbiyasidagi tajribalari, oilada sog‘lom muhit yaratishning ahamiyati va yosh avlodni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash borasidagi qarashlari bilan o‘rtoqlashdi. Talaba-qizlar esa o‘zlarining kelajakdagi maqsadlari, erishayotgan yutuqlari va ota-onalariga bo‘lgan minnatdorlik tuyg‘ularini izhor etdilar.
Suhbat davomida universitet xotin-qizlar masalalari bo‘yicha rektor maslahatchisi U. Sangirova so‘zga chiqib, oilaning jamiyat taraqqiyotidagi o‘rni, qizlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ularning ta’lim olishi va ma’naviy kamolotini ta’minlash masalalari yuzasidan o‘z fikr-mulohazalarini bildirdi. Shuningdek, talaba-qizlarni ilm-fan, kasbiy faoliyat va jamoat ishlarida yanada faollik ko‘rsatishga chaqirdi.
Tadbir davomida universitet psixologi D.Yusupova so‘zga chiqib, oilada sog‘lom ma’naviy-ruhiy muhitni shakllantirish, ota-ona va farzand o‘rtasidagi o‘zaro ishonch hamda muloqotning ahamiyati haqida fikr bildirdi. Shuningdek, talaba-yoshlarga stresslarni boshqarish, o‘ziga bo‘lgan ishonchni mustahkamlash va oilaviy qadriyatlarni asrab-avaylash bo‘yicha tavsiyalar berdi.
Tadbir yakunida faol ishtirok etgan talaba-qizlar va onalarga “Energetika” fakulteti jamoasi tomonidan tashakkurnomalar topshirildi. Mazkur tadbir “Oilamiz - kelajagimiz” oyligi doirasida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash hamda yoshlar orasida oilaviy qadriyatlarni targ‘ib etishda muhim ahamiyat kasb etdi.

Состоялся "круглый стол" на тему "Семья - священна"
Вчера в рамках широкого празднования "Международного дня семьи" и месячника "Наша семья - наше будущее" с 1 по 30 мая среди студенток факультета "Энергетика" в 4-м студенческом общежитии был организован круглый стол на тему "Семья - священна."
На мероприятие были приглашены победитель конкурса факультета "Самый активный студент года," стипендиат имени Абдуллы Арипова Г.Тухтабоева и ее семья. Г.Тухтабоева особо отметила, что ее успехи в образовательной и научной деятельности, поддержка семьи, в частности матери, являются важным фактором в их достижении. Он также призвал молодежь получать знания, регулярно работать над собой и ценить семейные ценности.
Выступившая на мероприятии мать Г.Тухтабоевой М.Аширова поделилась своим опытом в воспитании детей, важностью создания здоровой атмосферы в семье и взглядами на воспитание молодого поколения в духе патриотизма. Студентки поделились своими целями на будущее, достижениями и чувствами благодарности родителям.
В ходе беседы выступила советник ректора университета по вопросам женщин У. Сангирова, которая высказала свое мнение о роли семьи в развитии общества, всесторонней поддержке девушек, обеспечении их образования и духовного совершенствования. Он также призвал студенток проявлять больше активности в науке, профессиональной деятельности и общественной деятельности.
В ходе мероприятия выступила психолог университета Д.Юсупова, которая высказала свое мнение о формировании здоровой духовно-психологической среды в семье, важности взаимного доверия и общения между родителями и детьми. Он также дал студентам рекомендации по управлению стрессом, укреплению уверенности в себе и сохранению семейных ценностей.
В завершение мероприятия коллектив факультета "Энергетика" вручил благодарственные письма студенткам и матерям, принявшим активное участие. Данное мероприятие сыграло важную роль в обеспечении выполнения задач, поставленных в рамках месячника "Наша семья - наше будущее," а также в пропаганде семейных ценностей среди молодежи.