Ta’lim, fan va madaniyat sohalarida xalqaro hamkorlik uchrashuvi
Xitoy Xalq Respublikasida tashkil etilgan “Ipak yo‘li Shanxi va O‘zbekistonni bog‘laydi, hunarmandchilik qalblarni bog‘laydi” hamda “Shanxi – O‘zbekiston: Global hamjamiyatni shakllantirish” xalqaro hamkorlik uchrashuvi doirasida Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti Milliy tadqiqot universiteti vakillari xizmat safarida ishtirok etdilar.
Xizmat safari davomida O‘zbekiston va Xitoy oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida ta’lim, ilmiy-tadqiqot va madaniy hamkorlikni rivojlantirish, akademik almashinuv dasturlarini kengaytirish, iqtidorli talabalar uchun xalqaro imkoniyatlarni yaratish hamda istiqbolli hamkorlik yo‘nalishlarini muhokama qilish bo‘yicha uchrashuvlar o‘tkazildi.
Mazkur xizmat safari universitetning xalqaro aloqalarini mustahkamlash, yangi hamkorlik tashabbuslarini yo‘lga qo‘yish va xorijiy ta’lim muassasalari bilan o‘zaro tajriba almashinuvini rivojlantirishga xizmat qildi.

Встреча по международному сотрудничеству в сферах образования, науки и культуры
Представители Национального исследовательского университета Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства приняли участие в служебной поездке в рамках организованных в Китайской Народной Республике встреч международного сотрудничества "Шелковый путь связывает Шанхай и Узбекистан, ремесленничество связывает сердца" и "Шанхай - Узбекистан: формирование глобального сообщества."
В ходе рабочей поездки состоялись встречи по развитию образовательного, научно-исследовательского и культурного сотрудничества между высшими учебными заведениями Узбекистана и Китая, расширению программ академического обмена, созданию международных возможностей для одаренных студентов, а также обсуждению перспективных направлений сотрудничества.
Данная командировка послужила укреплению международных связей университета, налаживанию новых инициатив сотрудничества и развитию взаимного обмена опытом с зарубежными образовательными учреждениями.