O‘zbekiston talabalari Belarusdagi yirik sanoat korxonasida amaliyot o‘tamoqda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026 yil 2 apreldagi PQ-122-sonli qarori ijrosini ta’minlash hamda talabalarning kasbiy bilim va ko‘nikmalarini xalqaro tajriba asosida mustahkamlash maqsadida amaliy ishlar izchil davom ettirilmoqda.
Universitet hamda Belorussiya Respublikasining MTZ (Minsk traktor zavodi) o‘rtasida imzolangan memorandum va talabalar amaliyotini tashkil etish bo‘yicha tuzilgan shartnoma asosida “Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash” fakultetining 3-bosqich 20 nafar talabasi 2026 yil 30 may kuni Belorussiya Respublikasiga 3 oylik ishlab chiqarish amaliyotini o‘tash uchun jo‘natildi.
Amaliyot davomida talabalar MTZ zavodining ishlab chiqarish jarayonlarida bevosita ishtirok etib, payvandlash, slesarlik ishlari, traktor qismlarini yig‘ish, sinash, diagnostika qilish hamda mahsulot sifatini nazorat qilish jarayonlarida faol ishtirok etadilar. Bu esa ularga zamonaviy ishlab chiqarish texnologiyalarini chuqur o‘zlashtirish, amaliy tajriba to‘plash va xalqaro mehnat muhitida faoliyat yuritish ko‘nikmalarini shakllantirish imkonini beradi.
Shartnoma talablariga muvofiq, amaliyot davomida talabalar zavod tomonidan yotoq joyi, maxsus ish kiyimi va oylik ish haqi bilan ta’minlanadi.
Mazkur amaliyot talabalarning nazariy bilimlarini amaliyot bilan uyg‘unlashtirish, ularning kasbiy mahoratini oshirish hamda raqobatbardosh mutaxassis sifatida shakllanishida muhim ahamiyat kasb etadi.

Студенты из Узбекистана проходят практику на крупном промышленном предприятии в Беларуси
В целях обеспечения исполнения постановления Президента Республики Узбекистан от 2 апреля 2026 года No ПП-122 и укрепления профессиональных знаний и навыков студентов на основе международного опыта последовательно продолжается практическая работа.
На основании меморандума, подписанного между университетом и МТЗ (Минским тракторным заводом) Республики Беларусь, и договора, заключенного по организации студенческой практики, 30 мая 2026 года 20 студентов 3-го курса факультета "Механизация сельского хозяйства" были направлены в Республику Беларусь для прохождения 3-месячной производственной практики.
В ходе практики студенты принимают непосредственное участие в производственных процессах завода МТЗ, активно участвуют в процессах сварки, слесарных работ, сборки, испытания, диагностики частей трактора и контроля качества продукции. Это позволит им глубоко освоить современные производственные технологии, получить практический опыт и сформировать навыки работы в международной трудовой среде.
Согласно условиям договора, в период практики студенты обеспечиваются заводом жильем, спецодеждой и ежемесячной заработной платой.
Данная практика играет важную роль в гармонизации теоретических знаний студентов с практикой, повышении их профессионального мастерства и формировании их как конкурентоспособных специалистов.