Sirdaryo viloyatida suv xo‘jaligi sohasini modernizatsiya qilish va suv resurslarini samarali boshqarish bo‘yicha keng ko‘lamli ilmiy-amaliy ishlar davom etmoqda.
Sirdaryo viloyati
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PQ–122-son qarori ijrosini ta’minlash hamda suv resurslaridan samarali foydalanishga qaratilgan “Yo‘l xaritasi” doirasida Sirdaryo viloyatining Sayhunobod, Xovos, Mirzaobod va Oqoltin tumanlarida kompleks o‘rganish va amaliy ishlar olib borildi.
Mazkur jarayonlarda “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti hamda Irrigatsiya va suv muammolari ilmiy tadqiqot instituti olimlari ishtirok etib, sug‘orish tizimlarini modernizatsiya qilish, raqamli suv boshqaruvini joriy etish, suv tejovchi texnologiyalarni kengaytirish va gidrotexnik infratuzilmalar samaradorligini oshirish bo‘yicha tahlillar amalga oshirildi.
- Sayhunobod tumanida magistral va ichki kanallarni betonlashtirish, gidrotexnik inshootlarni ta’mirlash hamda raqamli suv boshqaruvi tizimlarini joriy etish ishlari o‘rganildi. Kanallarda suv yo‘qotishlarini kamaytirish, suv o‘tkazish qobiliyatini oshirish va avtomatlashtirilgan boshqaruv tizimlarini kengaytirish bo‘yicha ilmiy tavsiyalar berildi.
- Xovos tumanida 1959 yilda ishga tushirilgan “Nurafshon” nasos stansiyasining texnik holati atroflicha tahlil qilinib, uni modernizatsiya qilish va energiya samaradorligini oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
- Mirzaobod tumanida suv ta’minoti barqaror bo‘lmagan hududlarda qishloq xo‘jaligi ekinlarini suv bilan ta’minlash maqsadida 60 ming m³ sig‘imli kichik suv hovuzini barpo etish loyihasi o‘rganildi. Mazkur hovuz orqali novegetatsiya davrida suv zaxirasini shakllantirish va suv taqchilligini kamaytirish rejalashtirilgan.
- Oqoltin tumanida ichki kanallarni betonlashtirish, sug‘orish tarmoqlari va gidrotexnik inshootlarni ta’mirlash, raqamli qurilmalarni joriy etish hamda suv tejovchi texnologiyalarni kengaytirish ishlari tahlil qilindi. Ilmiy kuzatuvlar davomida hududning tuproq-meliorativ holati, suv ta’minoti barqarorligi va fermerlarning amaliy ko‘nikmalarini inobatga olgan holda texnologiyalarni joriy etish muhimligi ta’kidlandi.
Zamonaviy va ilmiy asoslangan yondashuvlar orqali suv resurslaridan oqilona foydalanish, suv yo‘qotishlarini kamaytirish, energiya tejamkorligini oshirish hamda agrar sohada barqaror rivojlanishni ta’minlash asosiy maqsad etib belgilangan.
Olib borilayotgan chora-tadbirlar natijasida suv resurslarini tejash, sug‘orish tizimlari samaradorligini oshirish va qishloq xo‘jaligida innovatsion texnologiyalarni keng joriy etish uchun mustahkam zamin yaratilmoqda.

В Сырдарьинской области продолжается масштабная научно-практическая работа по модернизации водного хозяйства и эффективному управлению водными ресурсами.
Сырдарьинская область
В рамках "Дорожной карты," направленной на обеспечение исполнения постановления Президента Республики Узбекистан No ПП-122 и эффективное использование водных ресурсов, в Сайхунабадском, Хавастском, Мирзаабадском и Акалтынском районах Сырдарьинской области были проведены комплексные изучения и практические работы.
В этих процессах приняли участие ученые Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ" и Научно-исследовательского института ирригации и водных проблем, которые провели анализ модернизации оросительных систем, внедрения цифрового управления водными ресурсами, расширения водосберегающих технологий и повышения эффективности гидротехнической инфраструктуры.
- В Сайхунабадском районе изучена работа по бетонированию магистральных и внутренних каналов, ремонту гидротехнических сооружений и внедрению цифровых систем управления водными ресурсами. Даны научные рекомендации по снижению потерь воды в каналах, повышению пропускной способности и расширению автоматизированных систем управления.
- Всесторонне проанализировано техническое состояние насосной станции "Нурафшон" в Хавастском районе, введенной в эксплуатацию в 1959 году, рассмотрены вопросы ее модернизации и повышения энергоэффективности.
- В Мирзаабадском районе изучен проект строительства небольшого водоема вместимостью 60 тысяч кубометров для обеспечения водой сельскохозяйственных культур в районах с нестабильным водоснабжением. Посредством данного пруда планируется формирование запасов воды в период нововегетации и снижение дефицита воды.
- В Акалтынском районе проанализирована работа по бетонированию внутренних каналов, ремонту оросительных сетей и гидротехнических сооружений, внедрению цифровых устройств и расширению водосберегающих технологий. В ходе научных наблюдений была подчеркнута важность внедрения технологий с учетом почвенно-мелиоративного состояния региона, стабильности водоснабжения и практических навыков фермеров.
Основной целью определено рациональное использование водных ресурсов, сокращение потерь воды, повышение энергоэффективности и обеспечение устойчивого развития аграрного сектора посредством современных и научно обоснованных подходов.
В результате принимаемых мер создается прочная основа для экономии водных ресурсов, повышения эффективности оросительных систем и широкого внедрения инновационных технологий в сельском хозяйстве.