Xitoy Xalq Respublikasining Xi’an shahrida “Uchinchi Xitoy–O‘zbekiston hududlararo hamkorlik forumi” doirasida tashkil etilgan “Study in Uzbekistan” milliy ta’lim ko‘rgazmasi rasman bo‘lib o‘tmoqda.
Mazkur nufuzli xalqaro ko‘rgazmada O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi boshchiligida respublikaning 43 ta yetakchi oliy ta’lim muassasasi o‘zining ta’lim dasturlari, ilmiy salohiyati, xalqaro hamkorlik yo‘nalishlari hamda xorijiy talabalar uchun yaratilgan imkoniyatlarini namoyish etmoqda.Ushbu xalqaro ta’lim ko‘rgazmasida “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti vakillari — Nodir Eshpo‘latov hamda Xojiakbar Xasanov universitetning ta’lim va ilmiy imkoniyatlarini ko‘rgazmaga tashrif buyurgan mehmonlar hamda xalqaro hamkorlarga faol tarzda tanishtirmoqda.
Ko‘rgazma davomida universitetning ilmiy-texnik salohiyati, zamonaviy ta’lim dasturlari, innovatsion loyihalari, xalqaro ilmiy hamkorlik faoliyati hamda xorijiy talabalar uchun yaratilgan qulay sharoitlar keng targ‘ib qilinmoqda. Xususan, geoinformatika, suv resurslarini boshqarish, gidrotexnika inshootlari, raqamli texnologiyalar va barqaror rivojlanish yo‘nalishlaridagi ilmiy ishlanmalar xorijiy hamkorlarda katta qiziqish uyg‘otmoqda.Tadbir doirasida ikki davlat oliy ta’lim muassasalari va tashkilotlari vakillari o‘rtasida uchrashuvlar, taqdimotlar, hamkorlik muzokaralari hamda istiqbolli loyihalar yuzasidan samarali muloqotlar olib borilmoqda.
Shuningdek, universitetlar o‘rtasida yangi hamkorlik memorandumlari, akademik almashinuv dasturlari va qo‘shma ta’lim loyihalarini yo‘lga qo‘yish masalalari ham muhokama qilindi. Jumladan, Chang‘an University, Xi’an Technological University, Xi’an University of Science and Technology hamda Shandong Province Industry-Education Integration Comprehensive Service Platform tashkiloti bilan ta’lim almashinuv dasturlari, ilmiy hamkorlik, ishlab chiqarish va ta’lim integratsiyasi hamda istiqbolli loyihalar bo‘yicha muzokaralar o‘tkazildi.“Study in Uzbekistan” milliy ta’lim ko‘rgazmasi O‘zbekiston oliy ta’lim tizimining xalqaro maydondagi nufuzini oshirish, xorijiy talabalarni jalb qilish hamda ilmiy va akademik hamkorlik aloqalarini yanada kengaytirishda muhim xalqaro platforma bo‘lib xizmat qilmoqda.

Национальный исследовательский университет "ТИИИМСХ" принимает участие в международной образовательной выставке "Study in Uzbekistan" в Китае
23.05.2026
В городе Сиань Китайской Народной Республики официально проходит национальная образовательная выставка "Study in Uzbekistan," организованная в рамках "Третьего форума межрегионального сотрудничества Китай-Узбекистан."
На этой престижной международной выставке под руководством Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан 43 ведущих высших учебных заведения республики демонстрируют свои образовательные программы, научный потенциал, направления международного сотрудничества и возможности, созданные для иностранных студентов. На этой международной образовательной выставке представители Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ" - Нодир Эшпулатов и Хожиакбар Хасанов - активно представляют образовательные и научные возможности университета гостям выставки и международным партнерам.
В ходе выставки широко пропагандируется научно-технический потенциал университета, современные образовательные программы, инновационные проекты, деятельность международного научного сотрудничества, а также благоприятные условия, созданные для иностранных студентов. В частности, научные разработки в области геоинформатики, управления водными ресурсами, гидротехнических сооружений, цифровых технологий и устойчивого развития вызывают большой интерес у зарубежных партнеров.В рамках мероприятия проводятся встречи, презентации, переговоры о сотрудничестве и плодотворный диалог по перспективным проектам между представителями высших учебных заведений и организаций двух стран.
Также были обсуждены вопросы запуска новых меморандумов о сотрудничестве, программ академического обмена и совместных образовательных проектов между университетами. В частности, были проведены переговоры с Chang'an University, Xi'an Technological University, Xi'an University of Science and Technology и Shandong Province Industry-Education Integration Comprehensive Service Platform по образовательным программам обмена, научному сотрудничеству, интеграции производства и образования, а также перспективным проектам.Национальная образовательная выставка "Study in Uzbekistan" служит важной международной платформой для повышения престижа системы высшего образования Узбекистана на международной арене, привлечения иностранных студентов и дальнейшего расширения научного и академического сотрудничества.