20 may — Butunjahon metrologiya kuni munosabati bilan O‘zbekistonda ilk bor “Birlamchi nisbiy namlik birligi etaloni” laboratoriyasi ishga tushirildi.
Tantanali ochilish marosimida Respublika Vazirlar Mahkamasi huzuridagi “Texnik jihatdan tartibga solish agentligi” direktori Akmal Jumanazarov hamda “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti rektori Bahodir Mirzaev ishtirok etdi.
Mazkur loyiha mamlakatimizda o‘lchashlar tizimini xalqaro standartlar darajasiga olib chiqish, ishlab chiqarish va ilmiy sohalarda aniqlikni ta’minlashga qaratilgan muhim amaliy qadamlardan biri hisoblanadi. Laboratoriyada joriy etilgan namlik etaloni esa ushbu yo‘nalishdagi ilmiy ishlanmalar natijasi bo‘lib, uning muallifi Qalandarov P.I. hisoblanadi.
Laboratoriya Innovatsion rivojlanish agentligi hamda O‘zbekiston texnik jihatdan tartibga solish agentligi hamkorligida tashkil etilgan bo‘lib, u zamonaviy talablarga javob beradigan ilmiy-texnik bazani o‘z ichiga oladi.
Yangi etalon neft-gaz, kimyo, metallurgiya, farmasevtika va tibbiyot kabi tarmoqlarda namlik hamda shudring nuqtasi ko‘rsatkichlarini yuqori aniqlikda o‘lchash imkonini beradi.
Shu bilan birga, mazkur laboratoriya o‘lchash natijalarining xalqaro darajada tan olinishini ta’minlab, O‘zbekistonning xalqaro metrologik hamkorlikdagi ishtirokini kengaytirishga xizmat qiladi.
Bu esa o‘z navbatida mahalliy mahsulotlarning jahon bozoridagi raqobatbardoshligini oshirishda muhim omil bo‘ladi.

В связи со Всемирным днем метрологии 20 мая в Узбекистане впервые была запущена лаборатория "Эталон единицы первичной относительной влажности."
В торжественной церемонии открытия приняли участие директор Агентства по техническому регулированию при Кабинете Министров Республики Узбекистан Акмал Джуманазаров и ректор Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ" Баходир Мирзаев.
Данный проект является одним из важных практических шагов, направленных на доведение системы измерений в нашей стране до уровня международных стандартов, обеспечение точности в производственной и научной сферах. Внедренный в лаборатории эталон влажности является результатом научных разработок в этом направлении, его автором является Каландаров П.И.
Лаборатория создана совместно с Агентством инновационного развития и Узбекским агентством по техническому регулированию и включает в себя научно-техническую базу, отвечающую современным требованиям.
Новый эталон позволит с высокой точностью измерять показатели влажности и точки росы в таких отраслях, как нефтегазовая, химическая, металлургическая, фармацевтическая и медицинская промышленность.
В то же время данная лаборатория обеспечит признание результатов измерений на международном уровне и послужит расширению участия Узбекистана в международном метрологическом сотрудничестве.
Это, в свою очередь, станет важным фактором повышения конкурентоспособности отечественной продукции на мировом рынке.