Suv xo‘jaligi sohasiga innovatsion texnologiyalarni joriy etish va xalqaro hamkorlikni kengaytirish yo‘lida muhim uchrashuv bo‘lib o‘tdi
“TIQXMMI” Milliy tadqiqot universitetida suv xo‘jaligi sohasiga innovatsion texnologiyalarni joriy etish va xalqaro hamkorlikni kengaytirish yo‘lida muhim uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda oliygoh rahbariyati hamda dunyoning yetakchi texnologik kompaniyalari vakillari ishtirok etdilar.
Muzokaralarda Avstraliyaning nufuzli “Rubicon Water” kompaniyasi mintaqaviy vakili Piter Pelisaar hamda “Inverson Technologies” SA kompaniyasining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Maksim Sidorov qatnashdi. Uchrashuv yakunida tomonlar o‘rtasida strategik sheriklikni mustahkamlovchi uch tomonlama memorandum imzolandi.
Mazkur kelishuv doirasida:
— universitetning iqtidorli talabalari va yosh olimlari “Rubicon Water” kompaniyasi tomonidan amalga oshirilayotgan loyihalarga jalb etiladi;
— o‘quv-tajriba xo‘jaligida suv resurslarini intellektual boshqarish tizimlari joriy qilinib, onlayn rejimida tadqiqotlar o‘tkazish imkoniyati yaratiladi;
— laboratoriyalar zamonaviy uskunalar va yuqori texnologik qurilmalar bilan jihozlanadi.
Uchrashuv davomida universitet rektori mehmonlarni ta’lim va ilm-fan sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar bilan tanishtirdi. Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026 yil 2 apreldagi PQ-122-sonli qarori ijrosi doirasida talabalarning nazariy bilimlarini amaliyot bilan uzviy bog‘lashga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Qayd etilganidek, talabalar uchun 6 oylik uzoq muddatli amaliyotlar tashkil etilib, ular nafaqat mamlakatimizda, balki “Rubicon” kompaniyasining Avstraliya va Xitoy ishlab chiqarish majmualarida malaka oshirish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Janob Piter Pelisaar o‘z nutqida kompaniyaning Qozog‘istondagi muvaffaqiyatli tajribalari, shuningdek, O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan istiqbolli loyihalar haqida ma’lumot berdi.

Состоялась важная встреча по внедрению инновационных технологий в сферу водного хозяйства и расширению международного сотрудничества.
В Национальном исследовательском университете "ТИИИМСХ" состоялась важная встреча по внедрению инновационных технологий в сферу водного хозяйства и расширению международного сотрудничества. В нем приняли участие руководство университета и представители ведущих технологических компаний мира.
В переговорах приняли участие региональный представитель австралийской компании Rubicon Water Питер Пелисаар и глава представительства компании Inverson Technologies SA в Узбекистане Максим Сидоров. По итогам встречи между сторонами был подписан трехсторонний меморандум, укрепляющий стратегическое партнерство.
В рамках данного соглашения:
- одаренные студенты и молодые ученые университета будут привлечены к проектам, реализуемым компанией "Rubicon Water";
- в учебно-экспериментальном хозяйстве будут внедрены интеллектуальные системы управления водными ресурсами, что позволит проводить исследования в режиме онлайн;
- лаборатории будут оснащены современным оборудованием и высокотехнологичными устройствами.
В ходе встречи ректор университета ознакомил гостей с реформами, проводимыми в сфере образования и науки. В частности, в рамках исполнения постановления Президента Республики Узбекистан от 2 апреля 2026 года No ПП-122 особое внимание уделяется тесной связи теоретических знаний студентов с практикой.
Отмечалось, что для студентов будут организованы 6-месячные длительные стажировки, где они получат возможность повысить квалификацию не только в нашей стране, но и на производственных комплексах компании "Rubicon" в Австралии и Китае.
В своем выступлении г-н Питер Пелисаар рассказал об успешном опыте компании в Казахстане, а также о перспективных проектах, реализуемых в Узбекистане.
Данное сотрудничество имеет важное значение для цифровизации управления водными ресурсами, внедрения современных решений в данной сфере и подготовки конкурентоспособных кадров, отвечающих международным требованиям.