Yillar osha so‘nmagan mehr: unutilmas bitiruvchilar uchrashuvi
2026-yil 16-may kuni universitetimiz tarixida yana bir mehr va sadoqatga yo‘g‘rilgan, yuraklarni larzaga solgan unutilmas kun sifatida muhrlandi. 1981–1986 yillar bitiruvchilari oradan o‘tgan yillarga qaramay, yana aziz dargoh bag‘rida jam bo‘lishdi. Bu uchrashuv nafaqat do‘stlar diydori, balki yoshlik xotiralari, ustozlarga ehtirom va universitetga bo‘lgan beqiyos muhabbatning yorqin ifodasi bo‘ldi.
Sobiq bitiruvchilarni kutib olish tadbiri universitetimiz asosiy kirish qismida samimiy va ko‘tarinki ruhda boshlandi. Har bir qadam, har bir nigohda yillar sog‘inichi va qalblarda yashab kelgan talaba davri xotiralari aks etib turdi.
Dastur davomida mehmonlar uchun universitet bo‘ylab maxsus sayohat tashkil etildi. Ular ta’lim maskanida yuz bergan o‘zgarishlar, yangi imkoniyatlar va zamonaviy sharoitlar bilan tanishar ekan, bir vaqtlar o‘zlari yurgan yo‘laklar, o‘tirgan auditoriyalar va orzu qilgan damlarini hayajon bilan eslashdi.
Rektorat binosida bo‘lib o‘tgan umumiy yig‘ilish esa tadbirning eng ta’sirli lahzalaridan biriga aylandi. Sobiq bitiruvchilar o‘zlariga ilm va tarbiya bergan ustozlari bilan diydorlashib, ularga samimiy minnatdorlik va ehtirom izhor etishdi. Uchrashuv davomida ustozlarga esdalik sovg‘alari topshirilib, qalblarni titratgan iliq so‘zlar aytildi. Ko‘p yillik mehnat samarasi bo‘lgan shogirdlar kamolini ko‘rish ustozlar uchun ham beqiyos baxt va iftixor bo‘ldi.
Bu uchrashuv barcha ishtirokchilar xotirasida umrbod saqlanadigan, mehr-oqibat, qadriyat va vafo tuyg‘ulariga boy unutilmas onlarga aylandi. Universitetimiz o‘z bitiruvchilari bilan faxrlanadi va ularning bu kabi uchrashuvlari azaliy qadriyatlarimiz davomiyligining yorqin namunasidir.

Любовь, не угасающая с годами: незабываемая встреча выпускников
16 мая 2026 года вошло в историю нашего университета как еще один незабываемый день, проникнутый любовью и преданностью, потрясший сердца. Выпускники 1981–1986 годов, несмотря на прошедшие годы, вновь собрались в священном храме. Эта встреча стала не только встречей друзей, но и ярким выражением детских воспоминаний, уважения к учителям и безграничной любви к университету.
Мероприятие по встрече бывших выпускников началось у главного входа нашего университета в теплой и приподнятой атмосфере. Каждый шаг, каждый взгляд отражали многолетнюю тоску и воспоминания о студенческих годах, живших в сердцах.
В ходе программы для гостей была организована специальная экскурсия по университету. Знакомясь с изменениями, произошедшими в учебном заведении, новыми возможностями и современными условиями, они с волнением вспоминали коридоры, в которых когда-то ходили, аудитории и моменты, о которых мечтали.
Общее собрание, прошедшее в здании ректората, стало одним из самых трогательных моментов мероприятия. Бывшие выпускники встретились со своими учителями, которые дали им знания и воспитание, выразили им искреннюю благодарность и уважение. В ходе встречи учителям были вручены памятные подарки и произнесены теплые слова, затронувшие сердца. Наблюдение за успехами учеников, ставших результатом многолетнего труда, стало несравненным счастьем и гордостью для учителей.
Эта встреча стала незабываемым моментом, который навсегда останется в памяти всех участников, наполненным чувствами доброты, ценности и верности. Наш университет гордится своими выпускниками, и подобные встречи являются ярким примером преемственности наших исконных ценностей.