O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 2-apreldagi PQ-122-sonli qarori ijrosini ta’minlash, talabalarning kasbiy bilim va ko‘nikmalarini real ishlab chiqarish jarayonida mustahkamlash hamda nazariya va amaliyot uzviyligini ta’minlash borasidagi tizimli ishlar izchil davom etmoqda.
“TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti Energetika fakultetining 3-bosqich “Elektr energetika” ta’lim yo‘nalishi talabalari amaliyot rahbari Mustofoyev G‘anisher boshchiligida respublikamiz energetika drayverlaridan biri bo‘lgan yirik loyihada ishtirok etmoqdalar. Talabalarimiz Samarqand viloyatida Saudiya Arabistonining “ACWA Power” kompaniyasi tomonidan barpo etilayotgan, umumiy quvvati 1000 MVt bo‘lgan “Sazagan Solar 1” va “Sazagan Solar 2” quyosh fotoelektr stansiyalaridagi ABREST Energy Engineers kompaniyasining 500/220 kV podstansiyasi qurilish jarayonlarida faol ishtirok etmoqdalar.
Ushbu ishlab chiqarish amaliyoti talabalarimizga nafaqat darsliklardagi bilimlarni real maydonda ko‘rish, balki “Yangi O‘zbekiston”ning energetik mustaqilligi va yashil iqtisodiyotga o‘tish strategiyasiga hissa qo‘shadigan yuqori malakali, raqobatbardosh kadrlar bo‘lib yetishishlarida muhim poydevor bo‘lib xizmat qiladi.

Студенты в крупнейшем зеленом проекте в Самарканде
Последовательно продолжается системная работа по обеспечению исполнения постановления Президента Республики Узбекистан от 2 апреля 2026 года No ПП-122, укреплению профессиональных знаний и навыков студентов в процессе реального производства, а также обеспечению преемственности теории и практики.
Студенты 3-го курса направления образования "Электроэнергетика" факультета энергетики Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ" под руководством руководителя практики Мустафоева Ганишера участвуют в крупном проекте, являющемся одним из энергетических драйверов нашей республики. Наши студенты принимают активное участие в процессе строительства подстанции 500/220 кВ компании ABREST Energy Engineers на солнечных фотоэлектрических станциях "Sazagan Solar 1" и "Sazagan Solar 2" общей мощностью 1000 МВт, возводимой компанией "ACWA Power" Саудовской Аравии в Самаркандской области.
Данная производственная практика служит важной основой для того, чтобы наши студенты не только могли увидеть знания из учебников в реальном мире, но и стать высококвалифицированными, конкурентоспособными кадрами, способными внести вклад в стратегию энергетической независимости "Нового Узбекистана" и перехода к зеленой экономике.