Sun’iy intellekt va suv boshqaruvi integratsiyasi: Toshkent viloyatida innovatsion sug‘orish tizimi shakllanmoqda
#Ta`lim #Tadqiqotlar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 2-apreldagi PQ-122-son qarori ijrosi doirasida Toshkent viloyatida suv xo‘jaligi sohasida amalga oshirilayotgan ilmiy-tadqiqot va amaliy ishlar hamda ularning dastlabki natijalari ilmiy soha vakillari tomonidan katta qiziqish bilan muhokama qilindi. Mazkur qaror asosida tasdiqlangan “Yo‘l xaritasi”da belgilangan vazifalar ijrosi doirasida xalqaro moliya institutlari mablag‘lari hisobidan amalga oshirilayotgan loyihalar, xususan, Markaziy Osiyoda sun’iy intellekt asosida boshqariladigan raqamli va intellektual sug‘orish texnologiyalarini joriy etishga qaratilgan amaliy ishlar hamda ularning dastlabki natijalari tahlil qilindi.
Tadqiqot va amaliy kuzatuv jarayonlarida Toshkent viloyati hokimining qishloq va suv xo‘jaligi masalalari bo‘yicha ilmiy maslahatchisi Luqmon Samiyev, TIQXMMI Milliy tadqiqot universitetining professor-o‘qituvchilari, yosh tadqiqotchilari hamda talabalari ishtirok etib, sohada olib borilayotgan innovatsion yechimlar va ilmiy-amaliy ishlanmalar yuzasidan fikr almashdilar.
O‘zbekiston Respublikasi Suv xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Irrigatsiya va suv muammolari ilmiy-tadqiqot instituti hamda Xitoy Xalq Respublikasi Suv xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Sariq daryo loyiha-qidiruv va ilmiy-tadqiqot instituti hamkorligida amalga oshirilayotgan “Markaziy Osiyoda raqamli va intellektual sug‘orish (AI-Based Smart Irrigation)” amaliy-investitsion loyihasi doirasida olib borilgan dala tadqiqotlari jarayonida Piskent tumanida barpo etilayotgan gidrotexnik inshootlarning texnik holati, ularning loyiha-me’yoriy talablarga muvofiqligi hamda geodezik o‘lchovlar aniqligi ilmiy-amaliy jihatdan tahlil qilindi. Zamonaviy GNSS texnologiyalari hamda yuqori aniqlikka ega geodezik qurilmalari orqali qurilish jarayonlarining muhandislik-texnik parametrlari tahlil qilinib, gidrotexnik inshootlarning samaradorligini oshirishga qaratilgan ilmiy-amaliy va texnik tavsiyalar ishlab chiqildi.
Irrigatsiya va suv muammolari ilmiy-tadqiqot instituti “Suv xo‘jaligida zamonaviy axborot texnologiyalari va suv resurslarini boshqarish” laboratoriyasi tomonidan “Bir makon - Bir yo‘l” tashabbusi doirasida amalga oshirilayotgan ushbu amaliy-investitsion loyiha Toshkent viloyati Piskent tumanida 10 gektar maydonda tashkil etilmoqda. Ushbu demonstratsion uchastkada olib borilayotgan ilmiy-tadqiqot va amaliy tajribalar jarayonida talabalar uchun dala amaliyotlarining tashkil etilishi oliy ta’lim muassasalari hamda ilmiy-tadqiqot institutlari o‘rtasidagi integratsiyani mustahkamlashga xizmat qiluvchi innovatsion ilmiy-amaliy model sifatida muhim ahamiyat kasb etadi.
Loyiha natijalari Markaziy Osiyo kabi ma’lumotlar cheklangan mintaqalarda qishloq xo‘jaligi hosildorligini barqaror oshirish va oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashga xizmat qiladi. Ushbu natijalar Barqaror rivojlanish maqsadlariga (SUR) erishish uchun optimallashtirish strategiyalari va amaliy yondashuvlarni taklif etadi hamda 2030-yilgacha bo‘lgan davrda ularni amalga oshirishga ko‘maklashib, iqlim o‘zgarishlari sharoitida suv resurslarini optimal taqsimlash va operativ boshqarishni ta’minlaydi.

Интеграция искусственного интеллекта и управления водными ресурсами: в Ташкентской области формируется инновационная система орошения
#Образование #Исследования
В рамках исполнения постановления Президента Республики Узбекистан от 2 апреля 2026 года No ПП-122 представители научной сферы с большим интересом обсудили научно-исследовательские и практические работы, проводимые в сфере водного хозяйства Ташкентской области, а также их предварительные результаты. В рамках реализации задач, определенных в "Дорожной карте," утвержденной на основании данного постановления, были проанализированы проекты, реализуемые за счет средств международных финансовых институтов, в частности, практическая работа, направленная на внедрение цифровых и интеллектуальных технологий орошения, управляемых на основе искусственного интеллекта в Центральной Азии, а также их предварительные результаты.
В процессе исследования и практического наблюдения приняли участие научный советник хокима Ташкентской области по вопросам сельского и водного хозяйства Лукмон Самиев, профессора-преподаватели, молодые исследователи и студенты Национального исследовательского университета ТИИИМСХ, которые обменялись мнениями об инновационных решениях и научно-практических разработках, проводимых в данной сфере.
В ходе полевых исследований, проведенных в рамках прикладного инвестиционного проекта "Цифровое и интеллектуальное орошение в Центральной Азии (AI-Based Smart Irrigation)," реализуемого совместно Научно-исследовательским институтом ирригации и водных проблем при Министерстве водного хозяйства Республики Узбекистан и Проектно-изыскательским и научно-исследовательским институтом "Желтая река" при Министерстве водного хозяйства Китайской Народной Республики, были научно и практически проанализированы техническое состояние гидротехнических сооружений, возводимых в Пскентском районе, их соответствие проектно-нормативным требованиям, а также точность геодезических измерений. С помощью современных технологий GNSS и высокоточных геодезических приборов были проанализированы инженерно-технические параметры строительных процессов и разработаны научно-практические и технические рекомендации, направленные на повышение эффективности гидротехнических сооружений.
Этот практический и инвестиционный проект, реализуемый лабораторией "Современные информационные технологии и управление водными ресурсами в водном хозяйстве" Научно-исследовательского института ирригации и водных проблем в рамках инициативы "Один пояс - один путь," организуется на площади 10 гектаров в Пскентском районе Ташкентской области. Организация полевых практик для студентов в процессе научно-исследовательских и практических экспериментов, проводимых на данном демонстрационном участке, имеет важное значение как инновационная научно-практическая модель, служащая укреплению интеграции между высшими учебными заведениями и научно-исследовательскими институтами.
Результаты проекта будут способствовать устойчивому повышению сельскохозяйственной урожайности и обеспечению продовольственной безопасности в регионах с ограниченными данными, таких как Центральная Азия. Эти результаты предлагают стратегии оптимизации и практические подходы к достижению Целей устойчивого развития (ЦУР) и способствуют их реализации в период до 2030 года, обеспечивая оптимальное распределение и оперативное управление водными ресурсами в условиях изменения климата.