“Mirzo Ulug‘bek vorislari” Data Science kurslarining qabuli jarayonlari hamda kursning imkoniyatlariga bag‘ishlangan seminar tashkil etildi.
18.05.2026
2026-yil 12-may kuni universitetda “Mirzo Ulug‘bek vorislari” Data Science kurslarining 2026/2027-o‘quv yili qabuli jarayonlari hamda kursning imkoniyatlariga bag‘ishlangan seminar tashkil etildi. Tadbirda kurs mas’ullari, professor-o‘qituvchilar va talaba-yoshlar ishtirok etdi.
Seminar davomida ishtirokchilarga Data Science yo‘nalishining bugungi kundagi dolzarbligi, sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalar sohasida malakali kadrlarni tayyorlashdagi ahamiyati haqida batafsil ma’lumotlar berildi. Shuningdek, kursning o‘quv dasturi, ta’lim jarayoni, amaliy loyihalar, mentorlik tizimi hamda qabul bosqichlari yuzasidan tushuntirishlar olib borildi.
Ta’kidlanganidek, tanlovda g‘olib bo‘lgan talabalar uchun bir qator qulay imkoniyatlar yaratilgan. Jumladan, ular akademik mobillik asosida bir o‘quv yili davomida Toshkent shahrida tahsil olish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. O‘qish davrida talabalar bir mahal issiq ovqat hamda har oy 1 320 000 so‘m miqdorida rag‘bat puli bilan ta’minlanadi. Bundan tashqari, ularga noutbuk, internet, onlayn darsliklar hamda amaliyotchi mutaxassislar tomonidan olib boriladigan darslar taqdim etilishi qayd etildi.
Seminar davomida kurslarda Python, R, SQL, Power BI, Machine Learning va Sun’iy intellekt asoslari bo‘yicha zamonaviy bilim va ko‘nikmalar berilishi, shuningdek, startap loyihalar va real muammolar uchun IT yechimlar ishlab chiqish bo‘yicha amaliy mashg‘ulotlar tashkil etilishi haqida ham ma’lumot berildi.
Qabul jarayonlari hozirda davom etmoqda. Kursda ishtirok etish istagidagi talabalar arizalarni onlayn tarzda topshirishlari mumkin: dscience.uz/qabul/2026
Mazkur seminar yoshlarning zamonaviy kasblarga bo‘lgan qiziqishini oshirish, ularni innovatsion fikrlash va raqamli texnologiyalar sohasida faol ishtirok etishga rag‘batlantirishga xizmat qildi.

Был организован семинар, посвященный процессу приема на курсы Data Science "Наследники Мирзо Улугбека" и возможностям курса.
12 мая 2026 года в университете был организован семинар, посвященный процессу приема курсов Data Science "Наследники Мирзо Улугбека" на 2026/2027 учебный год и возможностям курса. В мероприятии приняли участие руководители курсов, профессора-преподаватели и студенты.
В ходе семинара участникам была предоставлена подробная информация об актуальности направления Data Science на сегодняшний день, его значении в подготовке квалифицированных кадров в области искусственного интеллекта и цифровых технологий. Также были даны разъяснения по учебной программе курса, образовательному процессу, практическим проектам, системе менторства и этапам приема.
Отмечалось, что для студентов, победивших в конкурсе, создан ряд благоприятных возможностей. В частности, они получат возможность обучаться в Ташкенте в течение одного учебного года на основе академической мобильности. В период обучения студенты будут обеспечены разовым горячим питанием и ежемесячными денежными поощрениями в размере 1 320 000 сумов. Кроме того, им будут предоставлены ноутбуки, интернет, онлайн-учебники и занятия, проводимые специалистами-практиками.
В ходе семинара также была предоставлена информация о том, что на курсах будут предоставлены современные знания и навыки по основам Python, R, SQL, Power BI, Machine Learning и искусственного интеллекта, а также будут организованы практические занятия по разработке IT-решений для стартап-проектов и реальных проблем.
В настоящее время продолжается процесс приема. Студенты, желающие принять участие в курсе, могут подать заявку онлайн: dscience.uz/qabul/2026.
Данный семинар послужил повышению интереса молодежи к современным профессиям, стимулированию их к инновационному мышлению и активному участию в сфере цифровых технологий.