DEISC Markazida innovatsion texnologiyalar va startap ko‘nikmalariga bag‘ishlangan amaliy dastur tashkil etildi
16.05.2026
“TIQXMMI” Milliy tadqiqot universitetining Xalqaro Kasbiy Ta’lim Markazida Janubiy Koreyaning Keymyung Kollej Universiteti hamkorligida amalga oshirilayotgan LUPIC(Leading Universities Project for International Cooperation) xalqaro loyihasi doirasida tashkil etilgan DEISC (Digital Education & Innovation Support Centre) markazidaRoboticsware for Business Level 1.5” mavzusida amaliy ta’lim dasturi bo‘lib o‘tdi.
Dastur davomida ishtirokchilarga robototexnika va blokli kodlash asoslari, sun’iy intellekt etikasi (AI Ethics), startap loyihalarini ishlab chiqish, biznes reja tayyorlash hamda innovatsion g‘oyalarni amaliy loyihalarga aylantirish bo‘yicha nazariy va amaliy ko‘nikmalar berildi. Shuningdek, zamonaviy tadbirkorlik, kreativ fikrlash va raqamli texnologiyalardan samarali foydalanish masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi.
Mazkur dasturda universitetning Iqtisodiyot, Yer resurslarini boshqarish va kadastr, Gidromelioratsiya, Energetika kabi fakultetlari professor-o‘qituvchilari va talabalari, DEISC markazi a’zolari, startap tashabbuskor yoshlar hamda tadbirkorlik va innovatsion texnologiyalarga qiziqayotgan qizlar va ayollar faol ishtirok etdilar. Umumiy hisobda 30 nafardan ortiq tinglovchilar qatnashdi.
Tadbir mehmon ma’ruzachisi-Roboticsware ijtimoiy korxonasi rahbar o‘rinbosari JeongJun Lee (Janubiy Koreya) bo‘lib, u innovatsion texnologiyalar, startap ekotizimi va raqamli biznes yo‘nalishlari bo‘yicha xalqaro tajribalar bilan o‘rtoqlashdi.
DEISC markazi faoliyati universitetda innovatsion ta’lim muhitini shakllantirish, yoshlarning zamonaviy kasbiy ko‘nikmalarini rivojlantirish hamda xalqaro hamkorlik asosida amaliy bilimlarni keng targ‘ib qilishda muhim platforma bo‘lib xizmat qilmoqda.
DEISC markazi mas’uli Go’zal Eshchanova tomonidan mazkur dastur doirasida ishtirokchilarning innovatsion fikrlashi, startap tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash hamda xotin-qizlarning texnologik va tadbirkorlik faoliyatidagi ishtirokini kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.

В Центре DEISC была организована практическая программа, посвященная инновационным технологиям и навыкам стартапов.
16.05.2026
В Центре международного профессионального образования Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ" в центре DEISC (Digital Education & Innovation Support Centre), организованном в рамках международного проекта LUPIC (Leading Universities Project for International Cooperation), реализуемого в сотрудничестве с Университетом Кеймюнг Колледж Южной Кореи, состоялась практическая образовательная программа на тему "Roboticsware for Business Level 1.5."
В ходе программы участникам были предоставлены теоретические и практические навыки по основам робототехники и блочного кодирования, этике искусственного интеллекта (AI Ethics), разработке стартап-проектов, подготовке бизнес-плана и преобразованию инновационных идей в практические проекты. Особое внимание было уделено вопросам современного предпринимательства, креативного мышления и эффективного использования цифровых технологий.
В данной программе приняли активное участие профессорско-преподавательский состав и студенты таких факультетов университета, как Экономика, Управление земельными ресурсами и кадастр, Гидромелиорация, Энергетика, члены центра DEISC, молодые инициаторы стартапов, а также девушки и женщины, интересующиеся предпринимательством и инновационными технологиями. В общей сложности приняли участие более 30 слушателей.
Гостевым спикером мероприятия выступил заместитель руководителя социального предприятия Roboticsware JeongJun Lee (Южная Корея), который поделился международным опытом в области инновационных технологий, стартап-экосистемы и направлений цифрового бизнеса.
Деятельность центра DEISC служит важной платформой для формирования инновационной образовательной среды в университете, развития современных профессиональных навыков молодежи и широкого продвижения практических знаний на основе международного сотрудничества.
Ответственный сотрудник центра DEISC Гузаль Эшчанова в рамках данной программы уделила особое внимание инновационному мышлению участников, поддержке стартап-инициатив и расширению участия женщин в технологической и предпринимательской деятельности.