Talabalarning amaliyot jarayonlari eʼtibor markazida
Sharof Rashidov tumanida joylashgan “Agromarkaz” binosida amaliyot o‘tash uchun kelgan “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universitetining “Gidromelioratsiya” fakulteti 3-bosqich talabalari suv xo‘jaligi mas’ullari bilan uchrashdi.
Uchrashuvda TIQXMMI Milliy tadqiqot universiteti professori, Jizzax viloyati qishloq va suv xoʻjaligi masalalari bo‘yicha ilmiy maslahatchi A. Yangiyev, o‘quv ishlari bo‘yicha prorektor, professor B. Xudoyorov, “Gidromelioratsiya” fakulteti dekani J. Ishchanov hamda Sirdaryo-Zarafshon irrigatsiya tizimlari havza boshqarmasi boshlig‘i M. Turdiboyev ishtirok etdi.
Muloqot davomida talabalarning amaliyot jarayonlari, ular uchun yaratilgan sharoitlar hamda amaliy bilim va ko‘nikmalari yuzasidan fikr almashildi. Talabalar buyruq bilan obyektlarga biriktirilgan bo‘lib, har bir talabaga suv xo‘jaligi tashkilotlari tomonidan tajribali ustozlar biriktirilgan.
Shuningdek, talabalarning amaliyot jarayonida to‘liq va faol ishtirokini ta’minlash, ularning nazariy bilimlarini amaliyot bilan mustahkamlash hamda kelgusida malakali mutaxassis bo‘lib yetishishlari uchun barcha zarur sharoitlar yaratilayotgani qayd etildi.
Uchrashuv savol-javoblarga boy tarzda o‘tdi hamda talabalar o‘zlarini qiziqtirgan masalalar yuzasidan mutasaddilardan batafsil ma’lumotlar oldilar.

В центре внимания - практические процессы студентов
Студенты 3-го курса факультета "Гидромелиорация" Национального исследовательского университета "Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства," прибывшие для прохождения практики в здании "Агроцентра," расположенного в Шараф-Рашидовском районе, встретились с ответственными лицами водного хозяйства.
Во встрече приняли участие профессор Национального исследовательского университета ТИИИМСХ, научный консультант по вопросам сельского и водного хозяйства Джизакской области А. Янгиев, проректор по учебной работе, профессор Б. Худоёров, декан факультета "Гидромелиорация" Ж. Ишчанов и начальник Сырдарьинско-Зарафшанского бассейнового управления ирригационных систем М. Турдибоев.
В ходе диалога состоялся обмен мнениями о процессах практики студентов, созданных для них условиях, а также их практических знаниях и навыках. Студенты приказом прикреплены к объектам, а к каждому студенту закреплены опытные преподаватели из водохозяйственных организаций.
Также было отмечено, что создаются все необходимые условия для обеспечения полного и активного участия студентов в процессе практики, закрепления их теоретических знаний практикой и становления в будущем квалифицированными специалистами.
Встреча прошла в формате вопросов и ответов, и студенты получили от ответственных лиц подробную информацию по интересующим их вопросам.