Buxoro viloyatida g‘alla o‘rimiga tayyorgarlik masalalariga bag‘ishlangan kengaytirilgan yig‘ilish va amaliy seminar o‘tkazildi.
14.05.2026
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026 yil 2 apreldagi PQ-122-sonli qarori ijrosini ta’minlash maqsadida Buxoro viloyatida g‘alla o‘rimiga tayyorgarlik masalalariga bag‘ishlangan kengaytirilgan yig‘ilish va amaliy seminar o‘tkazildi.
Agrar sohadagi eng muhim va dolzarb jarayonlardan biri — g‘alla o‘rimiga puxta tayyorgarlik ko‘rish masalalari Buxoro viloyatida o‘tkazilgan kengaytirilgan yig‘ilish va amaliy seminar markazida bo‘ldi.
Tadbirda tuman hokimlari, ularning qishloq xo‘jaligi masalalari bo‘yicha o‘rinbosarlari, ichki ishlar organlari vakillari, don korxonalari va klaster rahbarlari, kombayn operatorlari hamda sohada faoliyat yuritayotgan boshqa tashkilotlar mas’ul xodimlari ishtirok etdi.
Seminarda “TIQXMMI”milliy tadqiqot universiteti olimlari “Uzcase servis” va “Claas”kompaniyalari bilan hamkorlikda o‘rim ishlariga bevosita jalb etilgan kombayn operatorlari uchun amaliy va nazariy o‘quv mashg‘ulotlarni o‘tdi. Shuningdek, ish jarayonini samarali tashkil etish, texnikalardan to‘g‘ri foydalanish va hosilni yo‘qotishlarni kamaytirish bo‘yicha muhim ko‘rsatmalar taqdim etildi.
Mazkur tadbir g‘alla o‘rimi jarayonini samarali tashkil etish va sohadagi ishlarni yanada muvofiqlashtirishga xizmat qiladi.

В Бухарской области состоялись расширенное совещание и практический семинар, посвященные вопросам подготовки к уборке зерна.
В целях обеспечения исполнения постановления Президента Республики Узбекистан от 2 апреля 2026 года No ПП-122 в Бухарской области проведены расширенное совещание и практический семинар, посвященные вопросам подготовки к уборке зерна.
Вопросы тщательной подготовки к уборке зерна — одному из важнейших и актуальных процессов в аграрном секторе — были в центре расширенного совещания и практического семинара, прошедшего в Бухарской области.
В мероприятии приняли участие хокимы районов, их заместители по вопросам сельского хозяйства, представители органов внутренних дел, руководители зерновых предприятий и кластеров, операторы комбайнов и ответственные сотрудники других организаций, работающих в данной сфере.
На семинаре ученые Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ" совместно с компаниями "Uzcase сервис" и "Claas" провели практические и теоретические занятия для операторов комбайнов, непосредственно задействованных в уборочных работах. Также были даны важные указания по эффективной организации рабочего процесса, правильному использованию техники и снижению потерь урожая.
Данное мероприятие послужит эффективной организации процесса уборки зерна и дальнейшей координации работ в отрасли.