Mazkur uchrashuvda O‘quv ishlari bo‘yicha universitet prorektori professor Baxtiyor Xudayarov, Tuproqshunoslik kafedrasi mudiri Obid Haqberdiyev, Xalqaro bo‘lim boshlig‘i Sherzod Rahmonov hamda Ingliz tili kafedrasi dotsenti Go‘zal Eshchanova ishtirok etdi.
Uchrashuv avvalida universitet prorektori professor Baxtiyor Xudayarov tomonidan universitet faoliyati, xalqaro aloqalar, ilmiy salohiyat hamda talabalar uchun yaratilayotgan imkoniyatlar haqida taqdimot namoyish etildi.
Shundan so‘ng ikki davlat va ikki universitet o‘rtasidagi ilmiy-akademik hamkorlikni rivojlantirish, memorandum imzolash, professor-o‘qituvchilar va magistrantlar uchun xalqaro ma’ruzalar tashkil etish, shuningdek talabalarni stajirovka va akademik almashinuv dasturlariga yuborish masalalari muhokama qilindi.
Ta’kidlash joizki, Quaid-i-Azam University dunyoning nufuzli oliy ta’lim muassasalaridan biri bo‘lib, QS World University Rankings reytingida 354-o‘rin, Times Higher Education reytingida esa 401-o‘rinni egallaydi.
Akademik Professor Dr. Mushtaq Ahmad bugungi kunda Quaid-i-Azam University Botanical Garden and Herbarium (ISL) direktori sifatida faoliyat yuritmoqda. U dunyoda dorivor o‘simliklar, an’anaviy Xitoy tibbiyoti, agrobiologiya, bioxilma-xillik va iqlim o‘zgarishining ekotizimga ta’siri yo‘nalishlarida tanilgan yetakchi olimlardan biridir.
Olim TWAS-UNESCO, PIFI-CAS va PAS fellowi bo‘lib, Xitoy va O‘zbekistonda faxriy professor unvoniga ega. Professorning 1000 ga yaqin ilmiy maqolalari, 60 dan ortiq xalqaro kitob va boblari mavjud. Uning ilmiy ishlari 24 mingdan ortiq iqtibosga ega bo‘lib, H-indeksi 80 ni tashkil etadi.
Professor Mushtaq Ahmad shu kungacha 47 nafar PhD va postdoktorant, 180 dan ortiq magistr va tadqiqotchilarga ilmiy rahbarlik qilgan. U “Tamgha-e-Imtiaz”, “High Foreign Talent Award”, “International Scientist Award” kabi ko‘plab xalqaro mukofotlar sovrindori hisoblanadi.
Professor Dr. Shazia Sultana esa agro-bioxilma-xillik, bioenergetika va ekologiya yo‘nalishlarida faoliyat olib borayotgan xalqaro darajadagi olima bo‘lib, uning ilmiy ishlari dunyo miqyosida katta e’tirofga sazovor bo‘lgan. Olimaning ilmiy H-indeksi 61 ni tashkil etadi hamda u dunyoning Top 1% eng nufuzli olimalari qatoridan joy olgan.
Shuningdek, mehmonlar universitetning A korpusida joylashgan Biologiya kafedrasi faoliyati bilan ham yaqindan tanishib, laboratoriyalar, ilmiy tadqiqot ishlari va talabalar uchun yaratilgan sharoitlarni yuqori baholadilar.
Uchrashuv samimiy va do‘stona ruhda o‘tdi hamda kelgusida ikki universitet o‘rtasidagi ilmiy, akademik va innovatsion hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqishga xizmat qilishi ta’kidlandi.

Важный шаг к международному сотрудничеству в Национальном исследовательском университете "ТИИИМСХ"
13 мая текущего года в Национальном исследовательском университете "ТИИИМСХ" была организована официальная встреча с авторитетными учеными Университета Quaid-i-Azam - академиком профессором доктором Муштаком Ахмадом и профессором доктором Шазией Султаной.
Во встрече приняли участие проректор университета по учебной работе профессор Бахтиёр Худаяров, заведующий кафедрой почвоведения Обид Хакбердиев, начальник международного отдела Шерзод Рахмонов и доцент кафедры английского языка Гузал Эшчанова.
В начале встречи проректор университета профессор Бахтиёр Худаяров представил презентацию о деятельности университета, международных связях, научном потенциале и возможностях, создаваемых для студентов.
После этого были обсуждены вопросы развития научно-академического сотрудничества между двумя странами и двумя университетами, подписания меморандума, организации международных лекций для профессорско-преподавательского состава и магистрантов, а также направления студентов на стажировки и программы академического обмена.
Следует отметить, что Quaid-i-Azam University является одним из престижных высших учебных заведений мира, занимая 354-е место в рейтинге QS World University Rankings и 401-е место в рейтинге Times Higher Education.
Академик, профессор доктор Муштак Ахмад в настоящее время является директором Ботанического сада и гербария (ISL) Университета Кваид-и-Азам. Он является одним из ведущих ученых мира в области лекарственных растений, традиционной китайской медицины, агробиологии, биоразнообразия и влияния изменения климата на экосистемы.
Ученый является стипендиатом TWAS-UNESCO, PIFI-CAS и PAS, имеет звание почетного профессора в Китае и Узбекистане. У профессора около 1000 научных статей, более 60 международных книг и глав. Его научные труды имеют более 24 тысяч цитат, а H-индекс составляет 80.
На сегодняшний день профессор Муштак Ахмад руководил 47 докторантами и постдокторантами, более чем 180 магистрантами и исследователями. Он является лауреатом многих международных премий, таких как "Tamgha-e-Imtiaz," "High Foreign Talent Award," "International Scientist Award."
Профессор Шазия Султана является ученым международного уровня, работающим в области агро-биологического разнообразия, биоэнергетики и экологии, и ее научные работы получили большое признание во всем мире. Ее научный H-индекс составляет 61 и она входит в топ 1% самых влиятельных ученых мира.
Гости также ознакомились с деятельностью кафедры биологии, расположенной в корпусе А университета, и высоко оценили лаборатории, научно-исследовательскую работу и условия, созданные для студентов.
Встреча прошла в теплой и дружеской атмосфере, и было отмечено, что в будущем это послужит выводу научного, академического и инновационного сотрудничества между двумя университетами на новый уровень.