“TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti professor-o‘qituvchilari tomonidan Qashqadaryo viloyatida suv resurslarini boshqarish va ekin maydonlariga suvni me’yoriy taqsimlash tizimi bo‘yicha amaliy o‘rganish ishlari olib borildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026 yil 2 apreldagi PQ-122-sonli qarori ijrosini ta’minlash maqsadida “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti professor-o‘qituvchilari tomonidan Qashqadaryo viloyatida suv resurslarini boshqarish va ekin maydonlariga suvni me’yoriy taqsimlash tizimi bo‘yicha amaliy o‘rganish ishlari olib borildi.
Amu-Qashqadaryo irrigatsiya tizimlari havza boshqarmasining Suv resurslari, gidrometriya va dispetcherlik xizmatida o‘tkazilgan tahlillar davomida iste’molchilarga suv yetkazib berish, suv taqsimoti va hisobini yuritish jarayonidagi mavjud muammolar muhokama qilindi.
Mutaxassislar ishtirokida suv manbaidan magistral, xo‘jaliklararo va xo‘jalik kanallari orqali yetkazib kelinayotgan suvni fermer va klasterlar o‘rtasida adolatli hamda me’yoriy taqsimlash tizimi tahlil etildi.
Shuningdek, Qarshi bosh kanalining PK-694 qismida joylashgan R-16 tarmoq kanali ekspluatatsiyasi o‘rganilib, suv o‘tkazish qobiliyati 5 m³/s bo‘lgan mazkur tarmoq orqali 2310 gektar maydonni sug‘orish jarayoni tahlil qilindi.
Olib borilgan ilmiy-tahliliy o‘rganishlar natijasida:
— suv taqsimoti va suv solig‘i hisobini to‘liq elektron tizimga o‘tkazish;
— viloyat uchun ilmiy asoslangan gidromodul yaratish;
— tomchilatib va diskret-pulsar sug‘orish texnologiyalarini keng joriy qilish;
— mirob va suvchilarning malakasini oshirish hamda ularni moddiy rag‘batlantirish kabi muhim taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi.
Mazkur ishlar suv resurslaridan oqilona foydalanish, qishloq xo‘jaligida samaradorlikni oshirish hamda zamonaviy raqamli boshqaruv tizimlarini joriy etishga xizmat qiladi.

Профессора и преподаватели Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ" провели практическое изучение системы управления водными ресурсами и нормативного распределения воды на посевных площадях в Кашкадарьинской области.
В целях обеспечения исполнения постановления Президента Республики Узбекистан от 2 апреля 2026 года No ПП-122 профессорско-преподавательским составом Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ" проведено практическое изучение системы управления водными ресурсами и нормативного распределения воды на посевные площади в Кашкадарьинской области.
В ходе анализа, проведенного в службе водных ресурсов, гидрометрии и диспетчеризации Аму-Кашкадарьинского бассейнового управления ирригационных систем, были обсуждены существующие проблемы в процессе подачи воды потребителям, распределения и учета воды.
С участием специалистов была проанализирована система справедливого и нормативного распределения воды между фермерами и кластерами, поставляемой из источника воды по магистральным, межхозяйственным и хозяйственным каналам.
Также была изучена эксплуатация сетевого канала Р-16, расположенного на участке ПК-694 Каршинского главного канала, и проанализирован процесс орошения 2310 гектаров земли через эту сеть с пропускной способностью 5 м3/с.
В результате проведенных научно-аналитических исследований:- полностью перевести учет распределения воды и налога на воду в электронную систему;
- создание научно обоснованного гидромодуля для региона;
- широкое внедрение технологий капельного и дискретно-пульсационного орошения;
- разработаны важные предложения и рекомендации по повышению квалификации и материальному стимулированию мирабов и водников.
Эти работы будут способствовать рациональному использованию водных ресурсов, повышению эффективности сельского хозяйства и внедрению современных цифровых систем управления.