Yoshlar bilan ochiq muloqot: soha kelajagi va istiqbolli kadrlar masalalari muhokama qilindi
Mamlakatimizda so‘nggi yillarda Muhtaram Prezidentimiz rahnamoligida yoshlarga oid davlat siyosatini izchil amalga oshirish, yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ular uchun zamonaviy bilim va kasb egallashga zarur shart-sharoitlar yaratish, bandligini ta’minlash hamda ijtimoiy faolligini oshirish borasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Bu yo‘nalishda O‘zbekiston texnik jihatdan tartibga solish agentligi tomonidan ham tizimda mehnat qilayotgan yoshlar, shuningdek, oliy va o‘rta maxsus ta’lim muassasalarida tahsil olayotgan talabalarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ularni standartlashtirish, metrologiya va sertifikatlashtirish sohalariga keng jalb etish maqsadida qator amaliy ishlar olib borilmoqda.
Shu munosabat bilan “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandisligi instituti” Milliy tadqiqot universitetida talaba, magistr, doktorant hamda yosh olimlar ishtirokida Yoshlar kuni tadbiri tashkil etildi. Tadbirda Agentlik direktori Akmal Jumanazarov ishtirok etib, yoshlar bilan ochiq va samimiy muloqot o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida texnik jihatdan tartibga solish tizimida amalga oshirilayotgan islohotlar, sohadagi yangiliklar va erishilayotgan natijalar haqida atroflicha ma’lumot berildi. Shuningdek, kelajakda metrolog, standartchi va sifat menejeri sifatida faoliyat yuritish istagida bo‘lgan yoshlar uchun ta’lim jarayonida e’tibor qaratilishi lozim bo‘lgan muhim jihatlar xususida fikr almashildi.
Muloqot jarayonida sohaga oid xalqaro tashkilotlar faoliyatini o‘rganish, ta’lim sifati, bandlik, ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash, kitobxonlik madaniyatini yuksaltirish, xorijiy tillarni o‘rganish hamda yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish kabi masalalar muhokama qilindi. Shu bilan birga, talaba-yoshlarning taklif va tashabbuslari tinglanib, ularni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha aniq rejalar belgilab olindi.

Открытый диалог с молодежью: обсуждены вопросы будущего сферы и перспективных кадров
В последние годы в нашей стране под руководством Президента нашей страны проводится широкомасштабная работа по последовательной реализации государственной молодежной политики, всесторонней поддержке молодежи, созданию необходимых условий для овладения ею современными знаниями и профессиями, обеспечению ее занятости и повышению социальной активности.
В этом направлении Узбекским агентством по техническому регулированию также проводится ряд практических работ с целью всесторонней поддержки молодежи, работающей в системе, а также студентов, обучающихся в высших и средних специальных учебных заведениях, их широкого привлечения в сферы стандартизации, метрологии и сертификации.
В связи с этим в Национальном исследовательском университете "Ташкентский институт инженерии ирригации и механизации сельского хозяйства" было организовано мероприятие "День молодежи" с участием студентов, магистрантов, докторантов и молодых ученых. В мероприятии принял участие директор Агентства Акмаль Джуманазаров, который провел открытый и искренний диалог с молодежью.
В ходе встречи была представлена подробная информация о реформах, реализуемых в системе технического регулирования, нововведениях в отрасли и достигнутых результатах. Также состоялся обмен мнениями о важных аспектах, на которые следует обратить внимание в образовательном процессе для молодежи, желающей в будущем работать метрологом, стандартистом и менеджером качества.
В ходе диалога обсуждались такие вопросы, как изучение деятельности международных организаций, связанных со сферой, качество образования, занятость, социальная поддержка, повышение культуры чтения, изучение иностранных языков, а также содержательная организация досуга молодежи. Вместе с тем были заслушаны предложения и инициативы студенческой молодежи, определены конкретные планы по их поддержке.
В завершение мероприятия студенты, принявшие активное участие в процессе вопросов и ответов, были достойно награждены директором Агентства.