“Burch, jasorat, matonat” - xotira va ehtiromga bag‘ishlangan bayram tadbiri
2026-yil 6-may kuni “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universitetining “Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash” fakulteti tashkilotchiligida 9-may – “Xotira va qadrlash kuni” munosabati bilan “Burch, jasorat, matonat” shiori ostida ma’naviy-ma’rifiy bayram tadbiri yuqori saviyada tashkil etildi.
Tadbirda universitet rahbariyati, professor-o‘qituvchilar, talaba-yoshlar hamda faxriy ustozlar ishtirok etib, Vatan ravnaqi va xalq tinchligi yo‘lida jon fido qilgan ajdodlar xotirasi chuqur ehtirom bilan yod etildi.
Bayram tadbiri davomida Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va mehnat faxriylarining jasorati, matonati hamda bugungi tinch va osoyishta hayotimiz yo‘lidagi buyuk xizmatlari alohida ta’kidlandi. Talabalar tomonidan tayyorlangan sahna ko‘rinishlari, kuy-qo‘shiqlar hamda vatanparvarlik ruhidagi badiiy kompozitsiyalar tadbirga o‘zgacha ruh bag‘ishladi.
Mazkur tadbir universitet jamoasi uchun nafaqat bayram, balki yurt tinchligi, xalq farovonligi va inson qadri ulug‘lanadigan muhim ma’naviy-ma’rifiy uchrashuv sifatida yuksak taassurot qoldirdi.
Ushbu tadbirni yoqori saviyada o‘tishiga hissa qo‘shgan O‘zbekiston Respublikasi mudofaa vazirligi xarbiy orkestri, Respublika 29-sonli musiqa va san’at maktabi o‘quvchilari, O‘zbekiston xalq xofizi, ko‘plab davlat mukofati sovrindori Oralmirzo Safarov hamda yaqindan xamkorlik qilgan O‘zbekiston san’at va madaniyat institutining faol talabalariga o‘z minnatdorchiligimizni bildiramiz.

"Долг, мужество, стойкость" - праздничное мероприятие, посвященное памяти и почести
6 мая 2026 года при организации факультета "Механизация сельского хозяйства" Национального исследовательского университета "Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства" на высоком уровне было организовано духовно-просветительское праздничное мероприятие под девизом "Долг, мужество, стойкость" в связи с 9 мая - "Днем памяти и почестей."
В мероприятии приняли участие руководство университета, профессорско-преподавательский состав, студенческая молодежь и почетные наставники, которые с глубоким уважением почтили память предков, отдавших свои жизни во имя процветания Родины и мира народа.
В ходе праздничного мероприятия были особо отмечены мужество и стойкость участников Второй мировой войны и ветеранов труда, их выдающиеся заслуги на пути к нынешней мирной и спокойной жизни. Сценические представления, подготовленные студентами, песни и мелодии, а также художественные композиции в патриотическом духе придали мероприятию особый дух.
Данное мероприятие произвело на коллектив университета высокое впечатление не только как праздник, но и как важная духовно-просветительская встреча, воспевающая мир в стране, благополучие народа и человеческое достоинство.
Выражаем благодарность военному оркестру Министерства обороны Республики Узбекистан, учащимся Республиканской школы музыки и искусств No29, народному хофизу Узбекистана, лауреату многих государственных премий Оралмирзо Сафарову и активным студентам Института искусств и культуры Узбекистана, которые внесли свой вклад в проведение этого мероприятия на высоком уровне.