Sirdaryo viloyati, Guliston tumani hokimligida innovatsion uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Sirdaryo viloyati Guliston tumani hokimligida raqamli texnologiyalar va zamonaviy agroinnovatsiyalarni joriy etishga bag‘ishlangan muhim uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuvda quyidagi mas’ullar ishtirok etdi:
– Guliston tumani hokimining raqamli texnologiyalar va sun’iy intellektni rivojlantirish masalalari bo‘yicha maslahatchisi Muhriddin Xotamov
– Guliston tumani hokimining qishloq va suv xo‘jaligi masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Sardor O‘tbasarov
– Sirdaryo viloyati hokimining qishloq va suv xo‘jaligi masalalari bo‘yicha maslahatchisi, q.x.f.d., dotsent Durdiyev Normat Hasanovich
Uchrashuv davomida qishloq xo‘jaligida ilg‘or texnologiyalarni qo‘llash masalalari muhokama qilindi.
Xususan:
• dron texnologiyalari yordamida ekin maydonlariga suspenziya (o‘g‘it va himoya vositalari)ni aniq va samarali sepish;
• multispektral tahlillar orqali o‘simliklarning stress holatini erta bosqichda aniqlash;
• vegetatsiya jarayonida rivojlanishdan ortda qolayotgan hududlarni masofadan zondlash usullari asosida xaritalash.
Ta’kidlandiki, ushbu innovatsion yondashuvlar resurslardan samarali foydalanish, hosildorlikni oshirish hamda agroekotizimlarning barqarorligini ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etadi.
Kelgusida mazkur texnologiyalarni hududda pilot loyiha sifatida joriy etish va ilmiy-amaliy natijalarni kengaytirish bo‘yicha hamkorlik masalalari ko‘rib chiqildi.

В хокимияте Гулистанского района Сырдарьинской области состоялась инновационная встреча
В хокимияте Гулистанского района Сырдарьинской области организована важная встреча, посвященная внедрению цифровых технологий и современных агроинноваций.
Во встрече приняли участие следующие ответственные лица:
- Мухриддин Хотамов, советник хокима Гулистанского района по вопросам развития цифровых технологий и искусственного интеллекта
- Заместитель хокима Гулистанского района по вопросам сельского и водного хозяйства Сардор Утбасаров
– Советник хокима Сырдарьинской области по вопросам сельского и водного хозяйства, д.с.х.н., доцент Дурдиев Нормат Хасанович
В ходе встречи обсуждались вопросы применения передовых технологий в сельском хозяйстве.
• точное и эффективное распыление суспензии (удобрений и защитных средств) на посевных площадях с помощью технологий дронов;
• выявление стрессового состояния растений на ранней стадии с помощью мультиспектрального анализа;
• картографирование территорий, отстающих в развитии в процессе вегетации, на основе методов дистанционного зондирования.
Было отмечено, что эти инновационные подходы играют важную роль в эффективном использовании ресурсов, повышении урожайности и обеспечении устойчивости агроэкосистем.
Были рассмотрены вопросы сотрудничества по внедрению этих технологий в регионе в качестве пилотного проекта и расширению научно-практических результатов.