O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 122-sonli qarori ijrosi doirasida tasdiqlangan “Yo‘l xaritasi”ga muvofiq, qishloq xo‘jaligida suv tejovchi sug‘orish texnologiyasini joriy qilish maqsadida ilmiy-amaliy o‘rganishlar amalga oshirildi.
25.04.2026
Surxandaryo viloyati
Surxandaryo viloyati Termiz tumanida “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti professori, Surxandaryo viloyati hokimining qishloq va suv xo‘jaligi masalalari bo‘yicha ilmiy maslahatchisi R. Ergashev va soha mutaxassislari o‘rganish olib bordi.
2026-yilda viloyatdagi “T-L” kanalining 11,3 km qismini betonlashtirish, ushbu kanal bo‘yicha loyiha xujjatlari tayyorlanmoqda, Respublika byudjeti mablag‘laridan 6 mlrd so‘m ajratilgan, 30 km tuman suv yetkazib berish xizmati balansidagi ichki kanallarni betonlashtirish ishlarida rejalashtirilgan bo‘lib bugungi kunda ishlar yakuniga yetkazilgan.
Termiz tumanida 4 115 gektar maydonda suv tejovchi sug‘orish texnologiyasini joriy qilish rejalashtirilgan, bugungi kunda qurilish montaj ishlari amalga oshirilmoqda, ilmiy xodimlar tomonidan kuzatuv ishlari olib borilib, ilmiy-texnik xulosalar berib borilmoqda.

В соответствии с "Дорожной картой," утвержденной в рамках исполнения постановления Президента Республики Узбекистан No 122, были проведены научно-практические исследования с целью внедрения водосберегающих технологий орошения в сельском хозяйстве.
25.04.2026
Сурхандарьинская область
В Термезском районе Сурхандарьинской области изучение провели профессор Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ," научный советник хокима Сурхандарьинской области по вопросам сельского и водного хозяйства Р. Эргашев и специалисты сферы.
В 2026 году запланировано забетонирование 11,3 км участка канала "Т-Л" в области, готовится проектная документация по этому каналу, из средств республиканского бюджета выделено 6 млрд сумов, запланировано забетонирование 30 км внутренних каналов, находящихся на балансе районной службы водоснабжения, и на сегодняшний день работы завершены.
В Термезском районе планируется внедрение водосберегающих технологий орошения на площади 4 115 гектаров, в настоящее время ведутся строительно-монтажные работы, научные сотрудники проводят наблюдения и дают научно-технические заключения.