“Siza” kanalida suv tejash va injenerlik yechimlarini takomillashtirish bo‘yicha o‘rganishlar olib borildi.
Andijon viloyati
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 2-apreldagi PQ-122-son qarori ijrosi doirasida tasdiqlangan “Yo‘l xaritasi”ga muvofiq, Andijon viloyatida suv xo‘jaligi sohasida amalga oshirilayotgan ishlar samaradorligini oshirish hamda ilmiy asoslangan yechimlarni amaliyotga keng joriy etish maqsadida keng qamrovli o‘rganish ishlari tashkil etildi.
Bunda “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti “Gidromeliorativ tizimlardan foydalanish” kafedrasi dotsenti, Andijon viloyati hokimining qishloq va suv xo‘jaligi masalalari bo‘yicha ilmiy maslahatchisi B.T. Amanov, ISMITI laboratoriya mudiri, viloyatga biriktirilgan mas’ul E.A. Kazakov, “Norin-Qoradaryo” ITHB qurilish va ta’mirlash ishlarini tashkil etish sho‘basi rahbari M. Zaynobiddinov hamda soha mutaxassislari ishtirok etdilar.
“Siza” kanali faoliyati atroflicha o‘rganilib, mazkur kanal Andijon, Baliqchi va Izboskan tumanlari hududidan o‘tuvchi muhim irrigatsiya tarmoqlaridan biri ekanligi hamda uning asosiy suv manbai Qoradaryo daryosi hisoblanishi qayd etildi. Kanalning to‘g‘ridan to‘g‘ri daryodan suv olishi natijasida qum va loyqa bosish holatlari tez-tez kuzatilayotgani, bu esa uning gidravlik samaradorligiga salbiy ta’sir ko‘rsatayotgani aniqlandi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, kanalning PK 0+00 dan PK 145+00 gacha bo‘lgan 14,5 km qismida bosqichma-bosqich betonlash ishlari 2026–2027-yillarga rejalashtirilgan bo‘lib, joriy yil yakuniga qadar 7 km qismida beton qoplama barpo etish belgilangan.

На канале "Сиза" проведены исследования по водосбережению и совершенствованию инженерных решений.
В соответствии с "Дорожной картой," утвержденной в рамках исполнения постановления Президента Республики Узбекистан от 2 апреля 2026 года No ПП-122, в Андижанской области организованы широкомасштабные исследования с целью повышения эффективности работ, проводимых в сфере водного хозяйства, и широкого внедрения научно обоснованных решений в практику.
В нем приняли участие доцент кафедры "Использование гидромелиоративных систем" Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ," научный советник хокима Андижанской области по вопросам сельского и водного хозяйства Б.Т. Аманов, заведующий лабораторией ИСМИТИ, закрепленный за областью ответственный Э.А. Казаков, руководитель сектора организации строительных и ремонтных работ БУИС "Нарын-Карадарья" М. Зайнобиддинов и специалисты отрасли.
Деятельность канала "Сиза" была всесторонне изучена, и было отмечено, что этот канал является одной из важных ирригационных сетей, проходящих по территории Андижанского, Балыкчинского и Избасканского районов, а его основным источником воды является река Карадарья. Было установлено, что в результате непосредственного водозабора канала из реки часто наблюдаются случаи заиления, что негативно сказывается на его гидравлической эффективности.
Согласно данным, поэтапные работы по бетонированию участка канала протяженностью 14,5 км от ПК 0+00 до ПК 145+00 запланированы на 2026–2027 годы, а до конца текущего года намечено построить бетонное покрытие на участке протяженностью 7 км.
Реализация данных мер послужит обеспечению стабильности водоснабжения в регионе, повышению урожайности сельскохозяйственных культур и эффективности рационального использования водных ресурсов.