2026-yilning 14-18-aprel kunlari Dushanbe shahrida 57 ta davlat vakillari ishtirokida o‘tgan "Cooperation for Sustainable Development: Green Digital Smart" xalqaro forumida "TIQXMMI" Milliy tadqiqot universiteti delegatsiyasi muvaffaqiyatli qatnashdi. Tadbir doirasidagi ilmiy anjuman va sho‘ba majlislarida "Boshqaruv va turizm" kafedrasi professor-o‘qituvchilari — B. Shafkarov, D. Shavkiddinova, S. Xudoynazarova va G. Arifxanovalar о‘tkazilgan muzokaralar natijasida xalqaro ekspertlar hamda soha olimlari bilan o‘zaro tajriba almashish, akademik almashinuv dasturlarini yo‘lga qo‘yish va kelgusi strategik hamkorlik aloqalarini yangi bosqichga olib chiqish bo‘yicha mustahkam poydevor yaratiladi.
"Ustozlarning ilmiy rahbarligi va ma’naviy ko‘magi ostida xalqaro olimpiadada iqtidorli talabamiz Azimjonov Muxsinjon 'Iqtisodiyot' fani bo‘yicha faxrli 2-o‘rinni egalladi hamda maxsus diplom va qimmatbaho sovg‘a — noutbuk bilan taqdirlandi. Shuningdek, delegatsiyamiz tarkibidagi boshqa iqtidorli talabalarimiz ham xalqaro sertifikatlarga munosib ko‘rildilar."
Bunday forumlar xalqaro olimpiadalar talabalarimiz va professor o'qituvchilarimiz uchun katta tajriba va xalqaro maydonda o‘z bilimlarini sinab ko‘rish imkoniyatini yaratdi va olgan tajribalarini amaliyotga joriy etadi.

Участие в международном форуме "Cooperation for Sustainable Development: Green Digital Smart"
Делегация Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ" успешно приняла участие в международном форуме "Cooperation for Sustainable Development: Green Digital Smart," прошедшем 14-18 апреля 2026 года в Душанбе с участием представителей 57 стран. В результате переговоров, проведенных на научной конференции и секционных заседаниях в рамках мероприятия профессорами-преподавателями кафедры "Управление и туризм" - Б. Шафкаровым, Д. Шавкиддиновой, С. Худойназаровой и Г. Арифхановой, будет заложен прочный фундамент для обмена опытом с международными экспертами и учеными отрасли, налаживания программ академического обмена и вывода будущих отношений стратегического сотрудничества на новый уровень.
Под научным руководством и моральной поддержкой преподавателей на международной олимпиаде наш талантливый студент Азимжонов Мухсинжон занял почетное 2-е место по предмету "Экономика" и был награжден специальным дипломом и ценным подарком - ноутбуком. Также другие талантливые студенты в составе нашей делегации были удостоены международных сертификатов.
Такие форумы, международные олимпиады создали для наших студентов и профессоров-преподавателей большой опыт и возможность проверить свои знания на международной арене и внедрить полученный опыт в практику.