O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026 yil 2 apreldagi PQ-122-sonli Qarori ijrosi yuzasidan.
Xitoy Xalq Respublikasining “Bir makon – bir yo‘l” tashabbusi asosida uchuvchisiz uchish apparatlari yo‘nalishida “MMC” kompaniyasi hamda “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti o‘rtasida sanoat kooperatsiyasiga oid o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi.
Muzokaralar chog‘ida “MMC” kompaniyasi direktori Fan Guoyuan va universitet rektori Baxodir Mirzaev ishtirokida “Aqlli dron laboratoriyasi”ni tashkil etish, shuningdek, uni xalqaro akkreditatsiyadan o‘tkazish bo‘yicha bosqichma-bosqich amalga oshiriladigan yo‘l xaritasi muhokama qilindi.
Ushbu hamkorlik doirasida aqlli qishloq xo‘jaligini rivojlantirish, suv resurslaridan oqilona foydalanish, ekologik nazoratni kuchaytirish hamda infratuzilmani takomillashtirishga qaratilgan zamonaviy dron yechimlarini joriy etish ko‘zda tutilgan.
Mazkur tashabbus Xitoy va O‘zbekiston o‘rtasidagi ilmiy-texnologik aloqalarni yanada mustahkamlash, innovatsion ishlanmalarni keng tatbiq etish hamda milliy iqtisodiyot barqaror o‘sishiga xizmat qiladi.

Во исполнение Постановления Президента Республики Узбекистан от 2 апреля 2026 года No ПП-122.
На основе инициативы Китайской Народной Республики "Один пояс - один путь" между компанией "MMC" и Национальным исследовательским университетом "ТИИИМСХ" в области беспилотных летательных аппаратов был подписан меморандум о взаимопонимании по промышленной кооперации.
В ходе переговоров с участием директора компании "MMC" Фан Гоюань и ректора университета Баходира Мирзаева была обсуждена поэтапная дорожная карта по созданию "Лаборатории умных дронов," а также ее международной аккредитации.
В рамках этого сотрудничества предусматривается внедрение современных решений дронов, направленных на развитие умного сельского хозяйства, рациональное использование водных ресурсов, усиление экологического контроля и совершенствование инфраструктуры.
Эта инициатива послужит дальнейшему укреплению научно-технологических связей между Китаем и Узбекистаном, широкому внедрению инновационных разработок и устойчивому росту национальной экономики.